Page:RBE Tom9.djvu/377

От Читалие
Направо към: навигация, търсене
Страницата не е проверена


МЕТАН2 377 МЕТАСТАЗЙРАМ

поклон пред някого в израз на угодническо отношение. Кръстю се чудеше откъде ще могат да закачат малко капитал, та да започнат търговийка. Отначало по малко и предпазливо, а сетне по-наедро и по-на-широко.. И вече се виждаше богат и знатен баща и тъст, пред когото Киро прави мешани доземи. Г. Караславов, ОХ III, 487. — Не е човек той, а богомолка! Виждал съм го, като влизаше при кмета, как се превиваше, като че с трион си го престъргал, метан правеше и свиваше лакти съща богомолка! Н. Хайтов, ПЗ, 71. — И какво му трябва на нашия княз? Един метан, Павлъо ефенди. Направи го и заминавай. Г. Стоев, Зав., 34. Помня стария преди Освобождението. На турчин метан не беше правил. В. Геновска, СГ, 184.

И на бога свещ, и на дявола метани. Разг. Употребява се, когато някой иска да задоволи едновременно противоречиви, взаимноизключващи се интереси.

— От гр. pemvoia 'разкаяние'.

МЕТАН2, мн. няма, м. Хим. Най-простият наситен въглеводород — газ без цвят и мирис, който представлява основната съставка на земния, блатния и др. природни газове и се използва в промишлеността и като гориво. Метанът е много ценно гориво, защото има висока калоричност и продуктите на горенето му са само газове. Хим. X кл., 1965, 10. А това? Тези пламъчета, които светват и гаснат! Сякаш кандилца в гробищата вечер... Ех, страхливецо! Нима не познаваш метана? П. Бобев, К, 27. В кухненските печки трепти бледият пламък на газ метана. ВН, 1961, бр. 3105, 2.

— От гр. peflaviov нрез фр. methane.

МЕТАНИЕ, мн. -ия, ср. Остар. Метан1 (в 1 знач.); поклон. Направеше си молитвата, прекръстеше се, а в пости направеше няколко метания. Ил. Блъсков, ДБ, 14. Безумно, жалостно молитвите ечат, / войводи чинеха метания безгласно /и саби, мечове о плочите дрънчат. Ив. Вазов, Съч. П1‘ 129.

— От гр. peravoia 'разкаяние'.

МЕТАНОВ, -а,- о, мн. -и, прил. Хим. Който се отнася до метан2. Например мета-новата молекула се образува, като въглеродният и водородните атоми се свързват с четири електронни двойки. Хим. X кл., 1965, 25. Науката предполага, че тази мъг-лица са метанови изпарения, излизащи от големи дълбочини. Те проникват през пукнатините на земята и се виждат навън. А. Каралийчев, С, 261. Метанова ферментация.

МЕТАНОЛ, мн. няма, м. Хим. Най-простият алкохол — безцветна течност с парлив вкус и миризма на спирт, която се използва като разтворител, за горене, в селското стопанство и др.; метилов алкохол, метилов спирт, дървесен спирт. Реакцията показва, че първона-чално се извършва окисление на метана в метанол, като един от водородните му атоми се замества с хидроксилна група. М. Герасимов, ХН, 274. Вчера в Химкомбината в града беше открит нов цех за метанол необходима суровина за нуждите на селското стопанство. ВН, 1963, бр. 3588, 1 .Метанолът .. се използува и за гориво на моторни лодки при спортни състезания. ВН, 1958, бр. 2051,1.

МЕТАНТАНК м. Спец. Затворен резервоар, в който при липса на въздух се извършва биологично разлагане на утайки от канелени води. Метантанкът представлява съд за изкуствено изгниване на тинята. При ферментацията [на тинята] ще се отделя силно калоричният газ метан, който ще се използува за двигател на мотори и за загряване на водата в серпантините на ме-тантанка. ОФ, 1955, бр. 3440, 3.

МЕТАСТАЗА ж. Мед. 1. Процес на разсейване, пренасяне на болестотворен материал (обикн туморни клетки) по лимфен или кръвен път от едно място в организма на друго; метастазиране, разсейване. Лекарите разкриват опасността, която е надвиснала над живота му. Чудомир посреща удара спокойно,.. Надеждата се състои в пресичане на метастазата. Започнала ли е тя? Г. Караславов, БП, 212. Метастазата е пренасяне на причинителите на един болестен процес от едно място на друго и развитие на същия процес на новото място. Б. Кърджиев, ОП А, 447.

2. Огнище на възпалителен или раков процес, което се е появило в резултат на пренасяне на болестотворен материал от друго място в организма; разсейка. Матей си мислеше, че язвата му е деградирала, че стомахът му е обзет от метастазите на рака. К. Колев, М, 66. — Моля да ме извините каза Симов, сигур-но ли е, че туморът е злокачествен?.. За мен е сигурно... Но най-лошото е това, че има метастази в лявата челна област на мозъка. Д. Фучеджиев, Пл, 1969, кн. 23, 11. Метастазите се разпространяват в белите дробове от първичен рак на гърдата, стомаха, черния дроб. М. Василев и др., ВБ, 91. Когато попаднат в кръвния и лимфния ток, клетките на злокачественото новообразувание могат да достигнат до други здрави тъкани и там да предизвикат образуването на тумор. Появилият се по този начин нов тумор се нарича метастаза (разсейка). Е. Головински, ВК, 63.

— От гр. ретасттастк; през лат. те1а51а818.

МЕТАСТАЗЙРАМ, -аш, несв. и св., непрех. Мед. Разпространявам се от едно място на друго; разсейвам се. Не всички злокачествени тумори обаче могат да метас-тазират. Например някои злокачествени тумори на кожата никога не довеждат до метастази. Р. Райчев, НКД, 56. Третият белег на злокачествените тумори е способността им да се разпространяват по пътя на съдовете, лимфни и кръвоносни, далеч из организма, т.е. качеството им да метас-тазират. Б. Кърджиев, ОП А, 356.

Грешка при създаване на миникартинка: Липсващ файл