Page:RBE Tom9.djvu/295

От Читалие
Направо към: навигация, търсене
Страницата не е проверена


МЕЗОЛЙТЕН 295 МЕК

за късния палеолит; за мезолита средно-каменната епоха. П. Бобев, ГЮМ, 22. Ако съпоставим валежите с температурата на климата през зимата, ще констатираме, не през мезолита .. в София снегът е падал само през месец януари и отчасти през февруари. Пр, 1954, кн. 1, 72.

— Ог гр. мезо + A.u9oç 'камък' през фр. mcsolite.

МЕЗОЛЙТЕН, -тна, -тно, мн. -тни, прил. Геол. Който се отнася до мезолит.

МЕЗОН м. Физ. Неустойчива елементарна частица с маса в покой между масата на електронй и масата на нуклеоните, която се разпада спонтанно. Три години преди да бъде открит в космичното излъчване, мезонът е бил „открит“ по предположение на японския учен Юкава и определен като микрочастица със средна маса между електрона и протона (оттам и името му „мезон“)- НТМ, 1961, кн. 7, 11.

— От гр. мезо— през фр. méson или нем. Мекоп.

ME3ÔHEH, -нна, -нно, мн. -нни, прил. Физ. Който се отнася до мезон. Като начал-о да се запознаем с идеята за мезонните атоми. Вече отдавна бяха открити частици, получили названието мезони. М. Ганева, ГМ (превод), 130. На науката са известни засега два вида материя вещество и поле (електромагнитно, гравитационно и мезо нно). Д Мезонен взрив.

МЕЗОСТИХ м. Литер. Стихотворение, в което средните букви на всички стихове образуват дума или изречение.

МЕЗОСФЁРА ж. Спец. Атмосферният пласт от 40 до 80 км, намиращ се над стратосферата, който се характеризира с увеличение на температурата до 60 км височина и със спадане на температурата над тази височина. Над стратосферата лежи мезосферата, в която температурата отначало расте с височината до 50-60 километра, а след това намалява. П. Марков, А (превод), 77. В мезосферата температурата спада с увеличаване на отс-тоянието от Земята. Вселена 69,215.

МЕЗОФЙЛ м. Бот. Основна мека тъкан на лист, разположена между горния и долния епидермис; мекчина. Мезофилът е паренхимна тъкан, разположена под епидермиса на листа.

— Ог гр. мезо + cpùAAov 'лист'.

МЕЗОФЙЛЕН, -лна, -лно, мн. -лни, прил. Бот. Който се отнася до мезофил. Мезофил ни тревисти растения. Мезофил-ни бактерии. Мезофилна тъкан. Мезофи-лен микроклимат.

МЕЗОФЙТИ м. Бот. Група растения, които виреят в места с досТатъчна, но не из-лишна влага, предимно в области с умерен климат. Още в края на XX век са установени три екологични групи сухоземни растения в зависимост от водния фактор: ксе-рофити, мезофити и хидрофити.. Мезофи-тите заемат местата, които се характеризират с междинни условия на влага. Д. Воденичаров и др., ЕБ, 157-158. Към мезо-фитите се отнасят по-голямата част от листопадните дървета и храсти.

— От гр. мезо + фитоу 'растение'.

МЕЗУЗА ж. Кутийка, в която се държи парче пергамент с написани стихове от Библията, поставяна обикн. на вратата в дома на вярващи евреи. Не мога да разбера тия богаташи, които все пак обичат да помагат на бедните... „Това те правят и за себе си за успокоение на своите грешни души“

обяснява мама и повтаря испанската мъдрост: „С едната ръка целуват мезузат-а, а с другата крадат“. С. Таджер, ПНМ, 57. Откопча от врата си верижката на ме-зузата и я подаде с две ръце на Боян.

Ето, вземи това нещо, Боянчо... Вие младите не вярвате, аз знам, но го вземи за мое успокоение. Вътре има една малка хартийка със свещени думи. Умни думи са те... Носи я поне един ден. Ем. Манов, ДСР, 177.

— Евр.

МЕЗЯ, -иш, мин. св. -их, несв., непрех. Диал. Замезвам.

— Ог Л. Андрсйчин и др., Бзлгарски тълковен речник, 1973.

МЕЙОЗА ж. Биол. Една от формите на непряко деление на половите клетки, при която има намаление на броя на хромозоми-те в дъщерните клетки.

— От гр. цекотц 'намаляване' чрез лат. теюяйя.

МЕК, -а, -о, мн. -и, прил. 1. Който лесно се поддава на натиск, оказва малко съпротивление при натиск. Противоп. корав. Ех, колко ми е драго и мене, като имаме така копачки, да ида да им нося обед, па след обеда,.., аз да се поизтегна под клонестата върба край вадата, на меката зелена тре-вица. Т. Влайков, Съч. I, 1941, 13. Когато преди четиридесет години разкопаха Сакар кория, десет години подред хората не можаха да изкарат здрава кола, натоварена със снопи. А пръстта беше мека и рохкава. Сега се е сплескала, не можеш да копнеш. Г. Караславов, СИ, 306. Велко тръгна нагоре като вцепенен, отпуснал очи и не смееше да погледне ни вляво, ни вдясно. Мека снежна топка го перна в тила и се пръсна. Д. Та-лев, И, 245. Мек восък. Мека смола. Меки домати. II За дюшек, възглавница и под. — който е с пухкав пълнеж. Агата,.., седеше в почетния кът на мек дюшек, до непремен-ното си орехово ковчеже. Ив. Вазов, Съч. VIII, 68. Оня там, дето минава с каручката, се казва Никола Мазния. Поглеж го, не сяда като хората, ами си е сложил столче в каручката и си е подложил мека възглавница. А. Каралийчев, НЗ, 177. // За легло, миндер и под. — който е с постелки от такъв пълнеж. Да легнеш в меки постели, да сложиш глава на писана възглавница и да не сънуваш, грехота е! К. Петканов, СВ, 80. В богато украсената му със скъпи килими и мечи кожи главна стая се намираха меки се

Грешка при създаване на миникартинка: Липсващ файл