Page:RBE Tom4.djvu/881

От Читалие
Направо към: навигация, търсене
Страницата не е проверена


ЕНТЕРОЛЙТ м. Мед. Чревен камък образуван от несмилаеми твърди вещества с наслоявания на соли върху тях и др.

— От ентеро- + гр. A-vfloq 'камък'.

ЕНТЕРОПТОЗА ж. Мед. Болестно състояние, което се характеризира със спадане на червата, както и на останалите вътрешни органи, вследствие отпускане на поддържащите ги лигаменти при отслабване, бременност и др. При спадане на червата (енте-роптоза), което обикновено се съпровожда със спадане на коремните органи въобще (..), горната част на корема е хлътнала, а долната част изпъкнала. М. Василев и др., ВБ, 351. Вътрешните органи се изместват постепенно по-надолу (ентероптоза). Измененията на органите и на цялото тяло напредват още повече през периода на старостта. А. Гюровски, A4, 53.

— От ентеро— + гр. ятсЬац 'спадане'.

ЕНТЕШЕ, мн. -та, ср. Диал. Кована сребърна или златна гривна. В него [вързопа] биле завързани едни ентешета, от чисто сребро изковани. Т. Влайков, Съч. II, 238.

— Typ. entere.

ЕНТОДЁРМА ж. Биол. 1. Вътрешният слой клетки, най-вътрешният пласт у зародишите на многоклетъчните животни и човека, който дава начало на слузестата обвивка на храносмилателните органи и жлезите към тях.

2. Вътрешният слой на клетъчната обвивка у животните и човека.

— От гр. evxöq 'вътре' + берра 'кожа'.

ЕНТОМОЛОГ, мн. -зи, м. Зоол. Учен, специалист по ентомология. Защитата на червените горски мравки е важно и полезно дело, но ентомолозите са се замислили и върху един друг много по-сложени и труден проблем — тяхното изкуствено развъждане и разселване. М. Йосифов, НСН, 54. В канавката остава убит още един от придружителите — царският ентомолог.., притискащ с тялото си картонените кутии с бръмбари и пеперуди. Н. Христозов, ГЩ, 45. Щом стана дума за комари, ще споменем, че само преди няколко години Бургаски окръг беше обект на особено внимание от страна на наши и чужди ентомолози с голямото си богатство и разнообразие от редки насекоми. А, 1979, бр. 33, 4.

ЕНТОМОЛОГЙЧЕН, -чна, -чно, мн. -чни. Зоол. Прил. от ентомолог и от ентомология; ентомологически. Набавяхме кеп-чета за водни организми, ентомологични мрежи, кутии за жив материал, банки, епруветки и хербарии папки. Особено усилено се подготвяше личната екипировка.

В. Бешовски и др., ЕП, 4. Покрай ентомо-логичните проучвания, с които бях натоварен в експедицията ,.. на мен бе възложена и задачата да събера материали и да проуча хидробиологичните условия във връзка с използуване на водите на язовира в рибовъдно отношение. Пр, 1952, кн. 6, 48.

ЕНТОМОЛОГЙЧЕСКИ, -а, -о, мн. -и, прил. Зоол. Ентомологичен.

ЕНТОМОЛОГИЯ ж. Зоол. Дял от зоологията, който изучава насекомите. Всички агрономи, които работят в района на София, са запознати с въпросите на фитопа-тологията и ентомологията и са в състояние да окажат квалифицирана помощ на стопанствата. ВН, 1959, бр. 2456, 2.

— От гр. ëvTopa 'насекоми' + -логия.

ЕНТОМОФЙЛЕН, -лна, -лно, мн. -лни. Бот. Прил. от ентомофилия. Различните ентомофилни растения обикновено са приспособени да бъдат опрашвани от строго определени насекоми. Д. Воденичаров и др., ЕБ, 140.

ЕНТОМОФЙЛИЯ ж. Бот. Вид естествено опрашване на растенията посредством насекоми, които пренасят цветния прашец от едни цветове на други. Промени са претърпели биологичните признаци, свързани с кръстосаното опрашване от насекоми — ентомофилия. Вселена 69, 304.

— От гр. ëvTopa 'насекоми' + (ргАда 'любов, дружба'.

ЕНТРОПИЯ ж. 1. Физ. В термодинами-ката — топлинното състояние на една материална среда. — Какво е явлението ентропия? — Старогръцката дума ентропия означава превръщане. Тя е физическа величина, която характеризира топлинното състояние на телата. ВН, 1960, бр. 2802, 4. Физиците на XIX век сметнаха, че ентропията на цялата Вселена изглежда расте бързо и рано или късно ще настъпи момент, в който целият краен запас енергия,.., ще достигне състояние с максимална ентропия. НТМ, 1967, април, 15.

2. Мед. Неестествено прегъване на клепача на око навътре, което пречи на гледането.

3. Информ. Степен на неопределеност на подбора на езиковите единици и на характера на едно съобщение.

— От уп. èv 'навътре' + тротгп 'обръщане'.

ЕНТУСИАЗЙРАМ, -аш, несв. и св., прех. Предизвиквам силна емоционална възбуда у някого, свързана с въодушевление и желание, готовност за незабавно, енергично действие. Прав е бил Густав Криб, знаменитият шведски пътешественик, който след като .. пристига в Петербург. Градът го така ентусиазира, че той го нарича „град

— музей“ и прибавя, че всичко видено досега бледнее пред хубостите на тоя град. Ас. Златаров, Избр. съч. II, 24-25. С викове, свирене и невъобразима шумотевица, запалян-ковиците ентусиазираха своите любимци на терена. А Насърчителните оценки на колегите го ентусиазираха и той с още по-голяма жар се отдаде на работата си. ентусиазирам се страд. Природата на детската душа е такава, че тя много лесно се

Грешка при създаване на миникартинка: Липсващ файл