Page:RBE Tom4.djvu/830

От Читалие
Направо към: навигация, търсене
Страницата не е проверена


2. Сплав от злато и сребро, използвана за изработване на бижута и скъпоценности.

— От гр. дХектроу 'сплав от злато и сребро'.

ЕЛЕКТРОНАГРЕВАТЕЛ, -ят, -я, мн. -и, м. Уред за нагряване с електрически ток, който се използва в различни устройства, механизми, съоръжения и под. Много от тези стомани показват високо електро-съпротивление и се използуват за електро-нагреватели. Н. Николов, М, 211. Разтопяването на метала и нагряването на мета-лопроводния път се извършва от няколко електронагревателя. Г. Върбанов и др., НТ, 260. // Стесн. Електродомакински уред, представляващ специално изработен реотанов проводник, който се използва за нагряване на вода; нагревател. Електронагрева-тел със закрит реотан.

ЕЛЕКТРОНАГРЕВАТЕЛЕН, -лна, -лно, мн. -лни, прил. Който се отнася до електро-нагревател. Електронагревателните уреди, употребявани в домакинството, биват най-разнообразни както по своето предназначение, така и по конструкцията си. Г. Деянов и др., ЕДУ, 19. Електронагревателните прибори за отопляване на помещения са с най-различна конструкция. И. Вучев и др., О, 62. Електронагревателни проводници.

ЕЛЕКТРОНАГРЯВАНЕ, мн. -ия, ср. Техн. Нагряване чрез пряко превръщане на електрическата енергия в топлинна, използвано за различни цели в металургията, строителството и други производствени процеси, както и в бита за отопление, за домакински уреди и др. През последните години поради техническия прогрес в производството на вторични цветни метали се появиха нови типове пещи,., с два вида електронагрява-не. К. Дойчев, МП (превод), 942. Сушилните работят с пряк топъл въздух или чрез електронагряване и светлинно облъчване.

В. Цветков и др., МТД, 38. Армирането на панелите се извършва .. по метода на елек-тронагряването преди бетонирането на елемента. РД, 1966, бр. 7, 2.

ЕЛЕКТРОНАРКОЗА, мн. няма, ж. Мед. Метод за приспиване и обезболяване чрез електрически ток, използван при хирургически операции, раждания и др. болезнени манипулации.

ЕЛЕКТРОНВОЛТ, мн. -ове, след числ. -а, м. Физ. Единица мярка за количеството енергия на елементарни частици, атомни ядра и др., използвана в атомната и ядрената физика. Знае се, че при откъсване на ядрена маса от 0,001 едница се освобождава един милион електронволта енергия или в един кг материя се крие 25 милиарда киловатчаса електрична енергия. Л. Томов и др., СВВМ, 221. Някъде от бездните на Космоса долитат положително заредени елементарни частици. Техният размер е нищожен. Но енергията, която носят, е колосална — милиарди електронволта! ВН, 1963, бр. 3687, 4.

ЕЛЕКТРОНЕГАТЙВЕН, -вна, -вно, мн. -вни, прил. Спец. Който е натоварен с отрицателно електричество. Електронегативни частици. Електронегативен поток.

ЕЛЕКТРОНЕГАТЙВНО. Спец. Нареч. от електронегативен. В химическо отношение неметалите се проявяват главно елек-тронегативно (т.е. дават аниони). Н. Николов, М, 15.

ЕЛЕКТРОНЕН1, -нна, -нно, мн. -нни, прил. Физ. 1. Който се състои от електрони, който съдържа електрони. В недрата на звездите съществува огромно налягане и температура, която е около 20 до 30 милиона градуса! При такива непознати за нас условия атомите загубват своите електронни обвивки и сближават своите атомни ядра. Г. Томалевски, АН, 313-314. Електронният лъч от прожектора под действието на 2 чифта отклоняващи електроди.., на които се прилагат разгъващи напрежения, може да се движи по мозайката, като описва хоризонтални редове последователно отгоре надолу. Физ. XI кл,

62. Свободните електрони образуват нещо като електронен облак, който пробива мрежата на атомната структура. Ц. Цанев, АЧ, 12 .В атома на хелия има два електрона, които се движат по различни орбити на еднакво разстояние около ядрото. Такива електрони образуват електронен слой. Хим. IX кл, 1965, 14.

2. Който се отнася до електроните и до изучаване на тяхната същност и свойства. — Той [този проблем] се свежда до проблема за кодиране и прекодиране от един език на друг. — Точно така! — възкликна началникът на отдела за електронно моделиране. К, 1963, кн. 8, 11. С изменение на височината електронната плътност се увеличава. ВН, 1963, бр. 3588, 4. В тръбите с разредени газове проводимостта е електронна и йонна. Физ. X кл, 1958, 154. Известно е, че проводимостта на металите от гледище на електронната теория се обяснява с наличността на свободни електрони — „електронен газ“. Матем., 1966, кн. 2, 16.

3. За прибор, устройство, апарат и под. — в който се използват електрони и техните свойства. Електронното оръдие [на микроскопа] дава поток от електрони, летящи с голяма скорост. Д. Лазаров, ОЛЕП, 37. Инженерите се учели от лекарите за устройството на нашия главен мозък и създавали електронни машини, които да наподобяват работата му. С. Славчев, ЖББ, 78. Няма нито една област от техниката, където да не е проникнала електронната лампа, устройството на която почива на термоелектронното излъчване. Физ. X кл, 1965, 182. Понеже по навик четеше детайлно, на следващата страница с рекламите

Грешка при създаване на миникартинка: Липсващ файл