Page:RBE Tom4.djvu/770

От Читалие
Направо към: навигация, търсене
Страницата не е проверена


вот и реката е мъртва, съобщи главният специалист в монтанската екоинспекция. С, 1998, 2056, 2. Проверка на екоинспекция-та установила, че софийската фирма „Ве-нарекс“ ООД има разрешително за производство в открити вани, но при него се отделят много токсични вещества. Дем., 2000, бр. 165, 3.

ЕКОКАТАСТРОФА ж. Екологична катастрофа, силно замърсяване на околната среда в голям мащаб и с продължителни вредни последствия върху растителния и животинския свят. Гейзер от суров петрол бликна край Бургас, заплашвайки с екока-тастрофа. ДТ, 1998, бр. 154, 11. Според местни природозащитници.. районът е сериозно застрашен от екокатастрофа. Нов., 2001, бр. 29, 2. До седмици е възможно ядрено замърсяване. Баренцово море заплашено от екокатастрофа. Сега, 2000, бр. 26, 2.

ЕКОКОЖА ж. Изкуствена материя, наподобяваща истинската кожа и използвана за изработване на облекла и др. Изкуствената кожа — екокожа, скай.. няма аромата на истинската. НТ, 2000, бр. 275, 4. Яке от екокожа. Чанта от екокожа.

ЕКОЛОГ, мн. -зи, м. 1. Специалист по екология. Работата на орнитолога-еколог не е лесна. Обектите на неговите наблюдения са много подвижни и обикновено не допускат да се приближи до тях човек на желаното разстояние. П, 1978, бр. 1, 14.

2. Защитник на природната среда, на животните и растенията. За качествена и ефективна рекреация и лесотерапия са необходими комплексните знания и усилия на лекари .., архитекти, социолози и природозо-щитни дейци — еколози. Е, 1979, бр. 20, 3.

— От гр. о!ко£ ’дом, къща’ + Х,оуо^ ’дума, наука, учение’.

ЕКОЛОГИЧЕН, — чна, -чно, мн. -чни, прил. 1. Който е свързан с екология и нейния обект на изучаване — природната среда, факторите които я рушат, както и начините и пътищата за нейното опазване; екологи-чески. Особено силно е влиянието на следните екологични фактори: вода, температура, светлина, почва, движение на въздуха и други. Д. Воденичаров и др., ЕБ, 153. Тези екскурзии предоставят много материал за екологични, биологични, морфологични и други наблюдения. Д. Воденичаров и др., ЕБ, 53-54. Факторите на средата, които оказват влияние върху организмите, както и взаимоотношенията между организмите, се наричат екологични фактори. Биол. IX кл, 1981, 47. Трудовите бригади и специалните екскурзии са най-различни форми за повишаване на екологичната култура на подрастващите и за изява на творческото им търсене. ПЗ, 1981, кн. 10, 34.

2. Който пази природата, животните, растенията; екологически. Природозащитни организации се борят за запазване на екологичното равновесие в природата.

3. Който е чист от замърсители; екологически. Екологичен район. Екологични продукти. Екологични условия. Екологични изследвания.

ЕКОЛОГИЧЕСКИ, -а, -о, мн. -и, прил. Екологичен. Трябва да се има предвид, че с увеличаване възрастта на насажденията в полезащитните пояси, изменят се и основните екологически условия в тях. Пр, 1952, кн. 6, 63 .В занятията по екология и защита на природата учениците участвуват активно и получават знания не само из областта на общите екологически проблеми, но и по конкретни, практически въпроси. ПЗ, 1981, кн. 10, 36. Всеки ден ни надуват главите — разрушаването на екологическа-та среда, изчерпване на ресурсите, свръхна-селението. П. Вежинов, БГ, 159. Екологически безвредни продукти.

ЕКОЛОГЙЧНО нареч. 1. В съчет.: Екологично чист. Който не замърсява околната среда, който не съдържа вещества, замърсяващи околната среда или вредни за здравето. Екип от американски учени разработи екологично чист дизелов двигател, който използва за гориво природен газ. Мон., 2001, бр. 758, 21. Елизабет смята.., че дълголетието й се дължи на яденето на екологично чисти храни. Сега, 2000, бр. 26, 4. При машинно или ръчно пране използвайте екологично чисти прахове. Нов., 2000, бр. 265, 15. Правителството обещава преференции на екологично чистите производства. Екологично чиста технология.

2. Без замърсяване на околната среда, при съобразяване с опазването на околната среда. Трябва да се строи екологично.

ЕКОЛОГИЯ, мн. няма, ж. 1. Наука за взаимоотношенията на организмите (животни и растения) и околната среда и за избягването на тяхното нарушаване. Екологията на растенията изучава влиянието на условията върху формата, устройството и функциите на растенията. Д. Воденичаров и др., ЕБ, 152. — Казват, че екологията била модна наука. К. Колев, ТЕ, 104. Дълги години той работи и като извънреден преподавател в Университета, гдето четеше лекции предимно по екология на животните. К. Тулешков, НЗ, 73-74. Екология на висшите гъби. Екология на микроорганизмите.

2. Съвкупност от науки, които изучават въздействието на човека върху природата и факторите за замърсяването на околната среда, както и средствата за опазването й от унищожение, замърсяване и др. Според нас училището има много важна задача при организирането на младото поколение в при-родозащитната работа. Но в нашето училище все още не се изучава специален предмет екология. ПЗ, 1981, кн. 10, 36.

— От гр. oikoq ’дом’ + А.6уо^ ’наука’.

Грешка при създаване на миникартинка: Липсващ файл