Page:RBE Tom4.djvu/49

От Читалие
Направо към: навигация, търсене
Страницата не е проверена


див 47 див

сме, господине, нали знаете? Прости хора сме, така се кръщаваме. Ив. Вазов, Съч. XVII, 23. И там [в Цариград], в този пъклен дворец, Симеон бе научил как се води държава и крепи престол: — .. И колко дива му се видя България под бляскавите све-тилници на пиршеската горница! Н. Рай-нов, ВДБ, 70-71.

4. За животни и растения който живее или вирее в природата при естествени условия, без намесата на човека, който не е опитомен, който не е култивиран. Всред тъмния и непристъпен планински проход от векове стоеше голяма скала. В пещерите й намираха убежище диви зверове. Елин Пелин, ПР, 7. Около мене пръстта беше разровена от вълците и чакалите. Когато съм спал, те са дошли при мене и са искали да ме разкъсат, но Равна гора не им дала. Никола, земята ме е запазила от дивата гад. К. Петканов, П, 153. Наесен, когато тревата започваше да жълтее и заедно с прелитащите диви патици долитаха и първите ешелони на есенните дъждове, широката порта на Панталеевия дом отново отваряше уста. А. Гуляшки, МТС, 50. И той се свря между дънерите на борики-те, задръстени от мършав шумолак и диви треви. Ив. Вазов, Съч. XXIII 182. Нашият град беше малък, с криви и тесни улички, постлани с калдъръм, по който между камъните лете никнеше трева и див магданоз. 3. Сребров, Избр. разк., 135. Обичам ситните цветенца диви / по витошката гола стръмнина. Бл. Димитрова, Л, 37. Див джоджен. Див заек. Диво куче. Диви животни. Диви растения. II Обикн. за плодове — който се ражда, който се произвежда в природата. Тоя човек не се грижеше ни за храна, ни за дрехи, а се хранеше само с хляб и диви плодове. Ив. Вазов, Съч. XXI, 5. Ноздрите й [на княгинята] вдишаха жадно острия аромат на пустинните билки, а дивият мед,.., сладнеше тъй силно на гърлото й, че я задушаваше. Ст. Загорчинов, ЛСС, 33.

5. За местност — който е пуст, необитаван или незасегнат от дейността на човека поради недостъпност или отдалеченост от населени райони. Тоя земен кът, живописен и суров, и див в също време, където човешка нога не е стъпвала преди, се превръща в такъв момент на един величествен храм. Д. Калфов, ПЮН, 159. Мястото беше усойно и диво, но от него се разкриваше хубава гледка към града и долината на реката. Д. Димов, Т, 15. През март вълчите глутници се разтурват и старите вълчици се отдават на майчинство. Те си търсят леговища в глухи и диви местности, където рядко стъпва човешки крак и където не пасе добитък. Ем. Станев, К, 31. Вървя той така около три-четири поприща, а лесът ставаше все по-гъст, по-див, когато отведнъж до ушите му достигна някакъв неопределен шум. Ст. Загорчинов, ДП, 384. Като гледаше тия диви затънтени места и тия подозрителни обитатели техни, той се питаше дали се е осмелил българин преди него да понесе главата си тука. Ив. Вазов, Съч. ХП, 118. // За населено място — който е изостанал в икономическо и култур-но отношение, главно поради отдалеченост, откъснатост от други населени места. Вчера ходихме с Ектора на село Вердикал .. Селце малко, бедно, диво, задънено в цветуща долина. Ив. Вазов, ПЕМ, 70. Чуваше се далечен звън на развърнати стада .. — Ще полудея в това диво село! М. Грубешлиева, ПИУ, 115.

6. Който предпочита да живее далече от хората в самота, който избягва човешкото общество; саможив. Аз [Клинче] не съм пияница, не лъжа, не съм див човек, но като рече човек да върви по акъла на другите,.., мъчно ми е, никому зло не съм направил. Д. Талев, ЖС, 371. Тъй мълвеше преди сто и двайсет годин / тоз див светогорец, за рая негоден. Ив. Вазов, Съч. I, 191. Сред книгите, високо в свойта стая / живея аз като пустинник див. А. Разцветников, Ст, 101.

7. Който не умее да се държи свободно, непринудено в обществото обикн. поради това, че не е свикнал да общува с хора; стеснителен, срамежлив. На всички приеми присъ-ствуваше и Евгений, колкото и до късно да траеха. —Да се учи, да не бъде див пред хората, да свикне да общува с интелигентни и интересни хора! П. Спасов, ХлХ, 180. — О, тя [Павлина] да рече да отпусне гласа си и да ви запее, ще ви се завие свят. Но е дива, стеснява се. М. Грубешлиева, ПИУ,

69. — Пастирка е, — казва Младен: — виж какво е диво, не е виждало чиляк от градо. Ив. Вазов, Съч. XVII, 23.

8. Глупав, прост, наивен. — Ако искаш — свои хора нали сме си — да те направим пазвантин, а? Игнат завъртя отрицателно глава. — Не ставай див! Я си помисли само: кой на днескашната криза ще ти даде на тебе толкова жито, а? Г. Караславов, СИ, 281. — Тю, бре! Млади души! Не ви е срам.Да седнете и да си тровите живота за такива глупости... Много диви хора на този свят съм видял, ама и таквизи като вас. П. Тодоров, Събр. пр II, 414-415. На другата сутрин Дона го посрещна още на двора: — Ах ти, див селянин! Защо избяга снощи? И в нашато къща има залък хляб. Д. Талев, И, 240. При хладнокръвно размишление той би пак видял, че е смешен, че е глупец и див с претенцията си да издигне китайска стена между Маргарита и човечеството. Ив. Вазов, Съч. XII, 191.

9. В който има нещо глупаво, безсмислено, който е проява на глупост. Ето една друга дива легенда! Преди всичко, емигрантите подадоха не махзар до Султана, а политически мемоар до посланиците. Ив. Вазов, ПМЧ, 76. От всички страни нападнаха

Грешка при създаване на миникартинка: Липсващ файл