Page:RBE Tom4.djvu/371

От Читалие
Направо към: навигация, търсене
Страницата не е проверена


не са достъпни ни за страх, ни за слабост. К. Величков, Съч. I, 112.

5. Който може да се постигне или да се направи лесно, без големи усилия. Тоя успех пося в душата му първото ламтене за писателска слава. Тя му се виждаше сега най-достъпна. Ив. Вазов, Съч. XI, 142. Всичко,.., представлява такава омайна картина, за каквато не ви дава понятие ни една от по-лесните и достъпни разходки около българската столица. Ал. Константинов, Съч. I, 241. // Който съответства на материалните възможности. В тях беше и търговския център на столицата, и дюкяните, и влагалищата на дубровнишките търговци, пълни с чуждестранни стоки,.., с платове,.., с медни съдове и вещи за домашно употребление, достъпни само за по-заможни-те боляри. Ив. Вазов, Съч. XIV, 33. На изложението може да намерите хубави и качествени стоки на достъпни цени.

6. Който може лесно да се разбере, да се възприеме без затруднения; ясен, разбираем. Големият поет се раждаше, но за него почти не се говореше в критиката: той не беше достъпен за всички. БР, 1931, бр. 4-5,

168. Занапред книжките ще излязват все с такова съдържание, като са гледа да става все по-леко, по-хубаво и по-достъпно за народа. Ч, 1875, кн. 1, б. с. Освен своите мно-гочислени речи той е оставил още няколко философски съчинения, които имали цел в лека достъпна форма да запознаят римляните с резултатите на гръцката философия. Н. Михайловски, РВИ (превод), 328. Статията е написана на достъпен език, така че могат да я разберат и нефилолози.

ДОСТЪПНО нареч. Разбираемо, ясно. Бай Драган говореше простичко, достъпно .. Повечето от селяните тихо въздъхнаха, когато свърши той, поотпуснаха се и по израза на лицата им се четеше, че председателят ги хвана за сърцата. Кр. Григоров, Н, 26.

ДОСТЪПНОСТ, -тта, мн. няма, ж. Отвл. същ. от достъпен. Тая привидно заблуждаваща достъпност, изразена в чистосърдечието и всеотдайността на погледа,.. — всичко й придава някакъв ненадминат чар и обаянието на една необикновена жена. М. Кремен, РЯ, 304. Близост до наро-дната душа и достъпност на своя стил Методиев постига и като се учи от класиците на нашата литература. С, 1952, кн. 2, 181. В 1853 г. Остромировото евангелие е било напечатано втори път от В. Ганка, който се е постарал да му даде повече достъпност,.. защото цената му е била довол-но малка. СбС, 116.

ДОСТЪРГВАМ, -аш, несв.; достържа, -еш, мин. св. достъргах, св., прех. Остъргвам и това, което е останало да се стърже, из-стъргвам докрай; доизстъргвам. Достържи боята, така че да не личи какъв цвят е била стената, достъргвам се, достържа се

страд.

ДОСТЪРГВАНЕ ср. Отгл. същ.от достъргвам и от достъргвам се; доизстъргване.

ДОСТЪРЖА. Вж. достъргвам.

ДО СТЯГАМ, -аш, несв.; достегна, -еш, мин. св. -ах, прич. мин. страд. достегнат, св., прех. 1. Стягам и това, което е останало да се стяга, стягам докрай. Достегнах чувалите и започнахме да ги товарим на камиона. 2. Стягам още, стягам допълнитено. Вързах бохчата, но беше хлабава и тогава той я достегна. достягам се, достегна се страд.

ДОСТЯГАНЕ ср. Отгл. същ. от достягам и от достягам се.

ДОСУКВАМ, -аш, несв.; досуча, -еш, мин. св. досуках, св., прех. Суча, усуквам, намотавам и това, което е останало да се суче, суча, усуквам, намотавам докрай. — Ха, седни на байковото си място, та повърти пък ти чекръчето,.. да видим можа ли щеш да досучеш цевта. Т. Влайков, ПР I, 165. до-суквам се, досуча се страд.

ДОСУКВАНЕ ср. Отгл. същ. от досук-вам и от досуквам се.

ДОСУЧА. Вж. досуквам.

ДОСУША. Вж. досуш авам.

ДОСУШАВАМ, -аш, несв.; досуша, -йш, мин. св. -йх, св., прех. Изсушавам и това, което е останало да се суши, суша докрай, до-сушавам се, досуша се страд. В заводите,., суровината се смила на сухо, като същевременно се досушава — през мелницата се допускат горещи димни газове, получени в специално огнище. Б. Костов, ХС, 50.

Досушавам/ досуша чашката. Разг. Обичам да пия, голям пияница съм. Той не само обича да си хапва, но и досушава чашката.

ДОСУШАВАНЕ ср. Отгл. същ. от досушавам и от досушавам се.

ДОСУЩ нареч. Разг. Изцяло, съвсем, напълно. Явила се една бялаи лястовичка! Досущ бяла, като сняг. И. Йовков, ВАХ, 113-114. Началникът гледаше спокойното му лице,., и мислеше за един свой другар, който също като този староселец имаше буйна, възчервеникава брада и досущ му приличаше по всичко. Ст. Марков, ДБ, 400. И по косите, и по звънкия смях това момиче приличаше досущ на Миглена, жената на Индже Григор. П. Константинов, ПИГ, 139. Той съзнаваше, че това, което казва, не е досущ тъй, че думите му донейде са прави. Т. Влайков, Съч. III, 304. — Досущ така го разправяше Неда, — вметна пак стрина Богданица. Т. Влайков, Съч. II, 213. Той не помнеше да има в съновника му досущ такъв облак. Ив. Вазов, Съч. VI, 126. // При сравн. — без каквато и да е разлика, съвсем точно; изцяло. Кучето тичаше между палатките, джафкаше, търкаляше се по гръб — досущ като дете. Й. Радичков, СР, 14.

24 Речник на българския език, т. IV

Грешка при създаване на миникартинка: Липсващ файл