Page:RBE Tom3.djvu/81

От Читалие
Направо към: навигация, търсене
Страницата не е проверена


стван тип с принципно нови инженерно-тех-нически решения; поколение. Роботи от втора генерация. Компютри първа генерация.

— От лат. generatio ‘раждане, размножаване’.

ГЕНЕРИРАМ, -аш, несв. и вв., прех.

1. Спец. Пораждам, създавам, произвеждам нещо. Изследователските лаборатории „Бел“ съобщават, не техните специалисти са успели да конструират лазерно устройство, което е в състояние да генерира лазерни лъчи в областта между ултравиолетовата част и жълтата част на светлинния спектър. О, 1971, бр. 2, 4. // Стесн. Преобразувам различни видове електрическа енергия в енергия на електрически (електромагнитни) трептения.

2. Прен. Книж. Създавам, предизвиквам някакви мисли, чувства, събития. Огромната каменна сграда се оказа малък дворец на науката.. Един институт, който не само генерира идеи, но и сам ги разработва и реализира. О, 1978, кн. 3, 15. Районът генерира напрежение. Д Въоръжени банди генерират конфронтация, сблъсъци, генерирам се страд.' С помощта на тези лампи [генераторни], .., се генерират радиовълни със строго определена дължина на вълната. НТМ, 1961, кн. 4,3.

— От лат. genero ‘раждам, пораждам, създавам’.

ГЕНЕРЙРАНЕ ср. Спец. Отгл. същ. от генерирам и от генерирам се; пораждане, възникване, произвеждане. Американските учени., говориха върху генерирането на шума и върху други въпроси от акусти-катаВН, 1958, бр. 2115, 4. Този въпрос е тясно свързан с проблема за произхода на космическите лъчи, а също с проблема за начина на генерирането на космическото излъчване и разпространяването му' в междузвездната среда. РД, 1960, бр. 238, Ъ.Гла-вната цел тук е генерирането и ескалацията на „етнически конфликт“ като основа за окончателното разединяване на нацията. 3, 1992, бр. 19, 9.

ГЕНЕТИК, мн. -ци, след числ. -ка, м. Учен, специалист по генетика. Много перспективни науки са молекулярната биология и генетика. Биол. IX кл, 4. Днес в изучаванията на молекулярната биология са съсредоточени усилията на големи научни колективи и учени от най-различни специалности: .. , генетици, микробиолози, .. , химици и много други. ВН, 1961, бр. 3155, 4.

TEHÈTHKA ж. 1. Само ед. Дял от биологията, който изучава законите за развитието на живите организми, наследствеността и измененията в организмите, както и методите за тяхното управление. Когато проследявахме развитието на науката за наследствеността, може би мнозина са си мислили, че всичко е вървяло тихо, мирно и гладко. А истината е друга. Генетиката от самото ù зараждане стана арена на ожесточени спорове, наситена е с драматични моменти. Хр. Одисеев, Тн, 140. Днес генетиката има огромни успехи. // Този дял от биологията като учебна дисциплина, специалност, изучавана във висше училище. Професор по генетика. Изпит по генетика.

2. Разг. Учебник по тази дисциплина. Излезе нова генетика.

— От гр. уеуутщко"; ‘който се отнася до произхода’.

ГЕНЕТЙЧЕН, -чна, -чно, мн. -чни, прил. 1. Биол. Който се отнася до произхода, селекционирането и развитието на биологичните видове и до техните особености и наследственост; генетически. Изтъкнатият наш учен академик Христо Даскалов, който създаде редица ценни сортове домати, се зае с изучаването на стадийните и генетични изменения при зеленчукови култури. Д. Георгиев и др., ХР, 10. В своята структура тези молекули носят фиксирани точните генетични (наследствени) планове за възпроизвеждането и изграждането на организмите. Ц. Цанев и др., ЧП, 13. Генетични особености. Генетично разнообразие.

2. Който се отнася до генетика. Генетичните изследвания върху броя и формата на хромозомите на видовете — двойници показаха, че индивидите на тези видове имат различен брой хромозоми. Биол. IX кл, 8.

3. Прен. Който се отнася до произхода, генезиса на нещо; генетически. Посочи се генетичната връзка между Шопеновата хрома-тика, хармонията на „Тристан и Изолда“ и тези на „Пелеас и Мелизанда“ от Дебюси и Шойнберга. Р, 1926, бр. 205, 1. Ако в научно-техническо отношение киното при своя генезис преодоля статичността на фотографията, то телевизията в генетичен план отговори на по-друга обществена потребност. НК, 1970/бр. 52, 7. Генетичен метод на изследване. // Който е свързан по произход; родствен. Тази., група съединения [белтъчините] стои също в генетична връзка с органичните киселини. Хим. УП кл, 1950, 136.

О Генетичен код. Биол. Система за записване на генетичната информация в молекулите на нуклеиновите киселини, като определена последователност на техни съставни елементи. Смехът е заложен в самия ти генетичен код. Там, където е живецът на човешкото съществуване. Смехът е твоята родова отлика. Бл. Димитрова, Лав., 231-

232. Генетичен зоофонд. Биол. Генетичен фонд от животни. Тя [криптозоологията] събира данни от предания,.., от разни изображения и други доказателства за съществуването в миналото или днес на видове животни, които още не са вписани в инвентара на живия генетичен зоофонд. ВН, 1978, бр. 191, 4. Генетичен фонд. Биол.

1. Съвкупност от информацията за наследствеността, която се съдържа в генетичните структури на организмите на дадена територия или на цялата планета; генфонд. 2. Съв

Грешка при създаване на миникартинка: Липсващ файл