Page:RBE Tom3.djvu/802

От Читалие
Направо към: навигация, търсене
Страницата не е проверена


дехидратира (обезводнява) и се получава етилен. Хим. X кл, 1965, 47.

ДЕХИДРАТЙРАНЕ, мн. (рядко) -ия, ср. Спец. Отгл. същ. от дехидратирам и от дехидратирам се; дехидратация. Патогене-тичното лечение има за цел да противодейства на водещия патофизиологичен процес. Тук се включва лечението с кислород, дехидратирането, лечението с корти-зонови препарати, .. и пр. Ив. Вапцаров и др., ДБ, 154.

ДЕХИДРАЦИОНЕН, -нна, -нно, -нни, прил. Спец. Който се отнася до дехидратация. Дехидрационен процес.

ДЕХИДРЙРАМ, -аш, несв. и св. Хим.

1. Прех. Чрез химична реакция отцепвам водород от молекулата на органично съединение.

2. Непрех. Дехидрирам се. Беше установено, че един от изооктаните — при 310° и в присъствие на платинов катализатор цик-лизира, като същевременно дехидрира в ксилол. М. Герасимов, ХН, 272.

ДЕХИДРЙРАМ СЕ несв., непрех. За органично съединение, при специална химична реакция — отделям водород от молекулата си. Нафтеновите въглеводороди подобно на парафиновите се разлагат под действието на висока температура на ненаситени. Освен това те могат да се дехидрират и да образуват ароматни. М. Герасимов, ХН, 103. Дехидрират се предимно въглеводороди и техните производни.

ДЕХИДРЙРАНЕ, мн. няма, ср. Хим. Химична реакция, при която става отцепване на водород от молекулата на органично съединение и която има широко приложение в промишлеността; дехидрогениране. Етиленовите въглеводороди могат да се получат и от наситените въглеводороди чрез дехидриране. Хим., X кл, 1965, 35. Де-хидрирането на въглеводородите води до получаване на ненаситени съединения. Д Дехидрирането има голямо значение за подобряване качеството на бензина. А Процес на дехидриране се извършва и в организма с помощта на група дехидриращи ензими.

ДЕХИДРОГЕНЙРАНЕ, мн. няма, ср. Хим. Дехидриране. Етиленовите въглеводороди се добиват обикновено чрез дехидрогениране на наситените въглеводороди от земния газ. Хим. XI кл, 1965, 109.

ДЕХЙДРОКОРТИЗОН м. Апт. Бял кристален прах, неразтворим във вода, който се употребява като лекарство при ревматизъм, бронхиална астма, алергии, дермато-зи и др.

ДЕХЛОРАЦИЯ, мн. няма, ж. Спец. Отстраняване, отнемане на хлора от съдържащи хлор органични съединения; дехлорира-не.

ДЕХЛОРЙРАМ, -аш, несв. и св., прех. Спец. Отнемам, отстранявам хлора от съдържащи хлор органични съединения. // Очиствам някакво вещество от съдържащия се в него хлор. дехлорйрам се страд.

ДЕХЛОРЙРАНЕ, мн. (рядко) -ия, ср. Спец. Отгл. същ. от дехлорйрам и от де-хлорирам се; дехлорация.

О Дехлориране на водата. Спец. Отстраняване на хлора, останал във водата за пиене при нейното обеззаразяване чрез хлориране.

ДЕХУМАНИЗАЦИЯ, мн. няма, ж. Отсъствие, липса на хуманност или ликвидиране, премахване на хуманистичното начало в нещо; обезчовечаване. Насилственото убийство е страшен израз на дехуманизацията, на отчуждението. Е. Каранфилов, Б Ш, 13.

ДЕХУМАНИЗЙРАМ, -аш, несв. и се., прех. Книж. Ставам причина, правя някой или нещо да изгуби хуманността си, хуманния си облик; обезчовечавам. дехуманизи-рам се страд.

ДЕХУМАНИЗЙРАМ СЕ несв. и св., непрех. Книж. Загубвам хуманността си; обезчовечавам се. При прекалено прагматична и материалистична жизнена настройка човешките отношения се дехуманизират.

ДЕХУМАНИЗЙРАНЕ ср. Книж. Отгл. същ. от дехуманизирам и от дехуманизи-рам се; дехуманизация, обезчовечаване.

ДЕЦА. Вж. дете.

ДЕЦЕМВИРАТ м. Книж. 1. Колегия или управляващо тяло от десет човека.

2. Управление на колегия от десет човека.

— От лат. йесетУ1га(и8.

ДЕЦЕМВЙРИ мн., ед. децемвйр м.

1. Истор. В древния Рим — членове на комисия, колегия от 10 човека, избирани за изпълнение на някакво специално държавно поръчение, най-известни от които са десетте законодатели, създали в 451-450 г. пр. н. е. законите на дванадесетте таблици.

2. Книж. Членовете на всеки съвет или управляващо тяло от десет човека.

— Лат. йесешУ1П.

ДЕЦЕНТРАЛИЗАЦИЯ, мн. няма, ж. Книж. 1. Система на ръководство и управление, при която част от правата и задълженията на централната власт се прехвърлят върху местните, по-нискостоящи органи; разширяване функциите на нискостоящите органи на ръководство и управление. Той [Левски] схваща необходимостта от известна децентрализация много по-рано, когато за да преодолее мъчнотиите, произлизащи от разрастването на организацията, взема помощници в работата си. Ив. Унджиев, ВЛ, 291. С новия закон се внася по-голяма децентрализация в ръководството на ВУЗ. НК, 1958, бр. 7,4.

2. Изместване от средището към краищата, премахване на концентрацията, съсредото-

Грешка при създаване на миникартинка: Липсващ файл