О Делегирам кредит (суми). Финанс. Предоставям на банково учреждение предназначени за известна цел суми, които да се отпускат на упълномощено за получаването им лице или учреждение. Делегирам права. Юрид. Упълномощавам.
— От нем. delegieren.
ДЕЛЕГИРАНЕ, мн. няма, ср. Книж. Отгл. същ. от делегирам и от делегирам се.
ДЕЛЕГИТИМЙРАМ, -аш, несв. и св., прех. Книж. Правя нещо нелегитимно, лишавам нещо от легитимност. През зимата на 1996-1997 г. се ражда гражданско общество в България, което делегитимира управлението на БСП. 168 часа, 2000, бр. 18, 8. делегитимирам се страд.
ДЕЛЕГИТИМЙРАНЕ ср. Книж. Отгл. същ. от делегитимирам и от делегитимирам се.
ДЕЛЕЖ м. 1. Делене, разделяне на части; деление. Има окло месец време, когато в София се пръсна слухът за дележ на Македония между нас и Австрия. БД, 1909, бр.
28, 1. В една уводна статия [дописникът] под заглавие „Руско-австрийски мотиви“ разглежда тоя въпрос за един евентуален дележ на Балканския полуостров между Русия и Австрия. Пряп., 1903, бр. 88, 4. Дележът на страната само ще доведе до нейното отслабване.
2. Разграничаване, разделяне на отделни части или групи в рамките на една общност; делене, деление. Известно е разцеплението в средата на македонските дейци, дележа им на „вътрешни“ или „централисти“ и „външни“ или „върховисти“. П. К. Яворов, ХК, 9. Има ли между Австрия и Русия съглашение за дележ на влиянието на Балканския полуостров? С. Радев, ССБ II, 281.
3. Поделяне на общ имот, стока, наследство и под.; делба, делитба, подялба. Подига се въпрос за делене имота.. Престъплението и подозрението стават нетърпими под една стряха, дележът се налага. Г. Бакалов, Избр. пр, 313-314. — Дорде ми беше жив старецът, дума не даваше да се издума за дележ, ама аз нали съм сама жена, склониха ме... Ем. Манов, ДСР, 348. Чорбаджи Ницул и чорбаджи Игнат бяха тридесет и две години ортаци. Па им мине заек път, та се случи да се скарат един ден,.. Не може се другояче, нали дойде до дележ. М. Георгиев, Избр. разк., 105. Разбира се, че и после дележа между Георгия и Димитра не може вече да са възцари мир и любов. Димитър беше кротък, трудолюбив и умен човек; а ако е така, то и работите трябваше да му вървят по-добре. Георги беше готов да полудее от завист. Л. Каравелов, Съч. IV, 124.
4. Биол. Делене на клетките; деление. Свойството на клетките да се делят е най-ва-жната и най-интересна биологична проява... Клетъчният дележ е най-интензивен в ембрионалния стадий от онтогенетично-то [на отделния индивид] развитие. Р. Рай-чев, НКД, 13.
ДЕЛЕЖЕН, -жна, -жно, мн. -жни, прил.
1. Който се отнася до поделяне, до разделяне. Дележно имущество.
2. Биол. Който се отнася до делене на клетките. Ако тази култура беше подложена на облъчване с малка доза, броят на клетките в деление в момента на облъчванетно не се променя, но след 1-2 часа значително намалява. След това дележната активност се увеличава. Вл. Андреев, АЕ, 22. Де-лежен стадий. Дележен цикъл.
ДЕЛЕНЕ, мн. няма, ср. Отгл. същ. от деля и от деля се. По административното делене на територията станаха дълги спорове, в които и от двете страни се изказаха ценни мисли върху децентрализацията. С. Радев, ССБ I, 80. Неговата преданост на Чоки,.., неговото спокойно делене с татарите почестите и облагите на властта заменяха прежното чувство на благодарност със скрита ненавист и даже с презрение. Ив. Вазов, Съч. XIV, 149. — Вълците, дето са вълци, па пак ходят заедно, а какво остава за хората — .. — Време ли е за делене от хората! Д. Кисьов, Щ, 194. Чрез делене се размножават бактериите и всички едноклетъчни растителни и животински организми — водорасли, първаци и др. ОБиол. X кл, 61. Клетъчно делене. Вегетативно делене.
О Делене на клетките. Биол. Процес при растенията и животните на разделяне на протоплазмата и ядрото на клетката на две или повече части, чрез който едноклетъчните организми се размножават, а многокле-тъчните нарастват.
ДЕЛЕНИЕ, мн. -ия, ср. 1. Книж. Разделяне на части; делене, дележ. Анихилация-та е най-мощният от всички възможни в природата процес за получаване на енергия. Той хиляди пъти превъзхожда — изчислено за един грам вещество — верижната реакция на делението на урана. И. Спасова, ЧК (превод), 87. Освен механическото деление има и друго, което ся нарича химическо разложение или лъчение. И. Груев, Ф (превод),
12. Человек е разделил с изкуство някои тела на весма тънки части, а още не е разсипал кое-годе тяло на такива частици, които да не могат вече да се делят, не е достигнал предел, дето отвъд него да не се простира делението. Н. Геров, ИФ, 20.
2. Разграничаване, разделяне на отделни части или групи в рамките на една общност; делене, дележ. Хората не бива да се делят на бедни и богати. Подобно деление е рав-носилно на престъпление, а общество, в което става това деление, е престъпно. К. Странджев, ЖБ, 81. — Турци, гърци, българи, сърби — продължи той все така отмерено, — време е да престане това деление