да подаде декларация до господин Длъгне-кова, св. Петър го прие за член в безбройната си партия. Хр. Смирненски, Съч. П1, 140. Христофоров излъга. Той подаде декларация за членство в Работническата партия, преди да постъпи в новия вестник, защото се опасяваше, че инак няма да го приемат. Б. Болгар, Б, 52. Подаде декларация, за да бъде приет в ТКЗС. РД, 1950, бр. 87, 2.
— От фр. déclaration. — В-к Нова България, 11.XII. 1876.
ДЕКЛАРИРАМ, -аш, несв. и св., прех.
1. Правя категорично изказване в уверение на нещо. Той [Борис] беше особено щедър в обещанията си, декларираше, че всичко може да ни достави, че ни обича като родни братя. Сл. Трънски, Н, 541. — Така си е — разпери ръце управителят. — Но властта бди и е на своя пост! — декларира тържествено той. Г. Караславов, Избр. съч. II,
214. В интимна среда от стари приятели той декларираше, че няма нищо против социализма. М. Грубешлиева, ПП, 210.
2. Полит. За държавен глава, министър-председател, социална групировка или партия и под. — правя официално изявление по обществени въпроси. Никому вече не ще бъде позволено да взема от този народ жито с насилие, декларира министърът. Г. Караславов, ОХ И, 543-544. За да разреши кризата, Неру декларира, че заместник-ръководителят на парламентарната група не е непременно негов заместник и наследник. Т. Кюранов, АП, 53.
3. Полит. За правителствен или висш партиен орган — провъзгласявам основни принципи и схващания в официален документ с програмна стойност. Китай незабавно декларира пълната си подкрепа на „каш-мирските борци“, дошли от Пакистан. Т. Кюранов, АП, 36.
4. Заявявам дали приемам или не условия, ограничения и под. или обявявам налично материално имущество, като попълвам документ и гарантирам с подпис за истинността на сведенията. Митническият преглед се свърши бързо. Трябваше да декларираме, че не носим семена и комунистическа литература. Г. Белев, КВА, 49. Изхитрил се Никола, та декларирал част от имота на дъщеря си и сина си, които живеят в София. Кр. Григоров, РД, 1950, бр. 207, 2.
— Нали, преди да заминеш, ти нареди да направим проверка и ние направихме по книгите кой колко е декларирал за частно ползване. Ст. Даскалов, СЛ, 150. И на алжирския, и на мароканския граничен пункт ни задават традиционния митнически въпрос: — Имате ли да декларирате нещо? — Фотоапарат и транзистор... Г. Готев, ПШ, 153.
5. За автор или герой на литературно произведение — изявявам пряко, нехудожествено мисли, чувства, идеи. декларирам се страд. Не е достатъчно да се отрази или декларира новото. Кинотворецът не е просто фотограф, нито само търсач на истини, но и художник-гражданин, воин, който се сражава за утрешния ден на човечеството. НК, бр. 40, 6.
— От фр. déclarer.
ДЕКЛАРИРАНЕ, мн. няма, ср. Отгл. същ. от декларирам и от декларирам се. Заповедта относно декларирането пред М-во на индустрията на сечивата, оръдията и частите от тях,.., са публикувани в днешния брой на Държавен вестник. РД,
1949, бр. 17, 5. Декларирането на семената трябва да бъде извършено в срок.
ДЕКЛАСИРАМ, -аш, несв. и св., прех.
1. Книж. Отделям някого от неговата класа или съсловие.
2. Спорт. Отстранявам състезател или отбор от класиране. Преди четири години на многобоя Глосов стана причина да декласират неговия отбор. В. Райков, ПВ, 111.
— Да вървим, другари, при главния съдия — извика изведнъж Славейко — и да му разкажем всичко! — Но те ще ни декласират... — заколеба се за момент Драгомир. П. Льо-чев, ПБП, 8. декласирам се страд. ДЕКЛАСЙРАМ СЕ несв. и св., непрех.
1. Книж. Отпадам от своята класа или съсловие. Съвсем закономерно изострената имуществена диференциация довела до социални промени. Част от феодалите, както и част от селячеството се декласирали. В. Мутафчиева, КВ, 19.
2. Спорт. Отпадам от класиране. Състезателката В. Атанасова (Дин.) се декласира поради непредставяне на необходимите документи за участие в състезанията. ВН, 1956, бр. 73, 3.
— От фр. déclasser.
ДЕКЛАСИРАН, -а, -о, мн. -и. Книж. Прич. мин. страд. от декласирам като прил. Който е морално деградирал и, откъснат от своята класа или съсловие, е останал вън от обществото. Участъците гъмжеха от скъпо платени цивилни разузнавачи — декласирани типове, алкохолици и развратници, чието единствено занимание беше да обвиняват хората в комунизъм, да ги арестуват и изтезават незаконно. Д. Димов, Т,
291. Изборните зрелища продължиха и адвокатските кантори си останаха свърталища на партизанщина, на разни декласирани кандидати за служба, полуинтелигенти, побойници, пияници и обирачи на народа. Хр. Миндов, СбАСЕП, 101. — Тогава — разказва Ернст Фишер — Хитлер беше насъбрал около себе си всички декласирани, пропаднали съществувания, разорени офицери, разгулни студенти, провалени благородници, отчаяни дребни буржоа, измамници, авантюристи, политически убийци, водачи на разюзданите свободни корпуси. А. Каралийчев, НЧ, 125-126.
— От фр. déclassé.