Page:RBE Tom3.djvu/61

От Читалие
Направо към: навигация, търсене
Страницата не е проверена


до известна степен и на нашия Федя Про-тасов — Кръстьо Сарафов, който прави от тая роля своя гастролна роля. Н. Лили-ев, Съч. Ш, 214. Вокалното, музикалното и драматичното изкуство на Смоленска са в рядко равностойно единство. Тези качества тя показва в своите гастролни спектакли. ЛФ, 1956, бр. 1,3. Гастролен концерт.

ГАСТРОЛЙРАМ, -аш, несв. и св., не-прех. Книж. За артист или театрален състав

— участвам като гост със сценично изпълнение на чужда сцена. Бързаха за оперния театър „Етоал“, където тази вечер една прочута виенска субретка щеше да гастролира като Силва Вареско е „Царицата на чардаша“. Д. Калфов, Избр. разк., 97. Влад-ко е пламнал цял и не спира: — Преди години, е „Алхамбра“, е Цариград, той [Вертин-ски] гастролираше заедно с нас... К. Константинов, СЧЗ, 25. Колективът на Софийската опера ще гастролира през следващия месец в Париж.

ГАСТРОЛЙРАНЕ, мн. -ия, ср. Книж. Отгл. същ. от гастролирам. Все по това време, първите години на XX век, в града се пръсна новината, че ще пристигне световноизвестният виртуоз-виолонист, чехът Франц Ондричек, и ще даде един концерт в читалището. Това беше небивало събитие за тогава. Само двайсетина години по-къс-но и условията, и възможностите за подо-бно гастролиране бяха вече много по-осъ-ществими. К. Константинов, ППГ, 74.

ГАСТРОЛЬОР м. Книж. Сценичен изпълнител като гост на чужда сцена. Във всеки цикъл участвуват първите сили на операта и по четирима гастрольори от чужбина. ВН, 1959, бр. 2526, 4. По липса на оос-татъчно места в театъра (800) дирекцията се видяла в невъзможност да заплати на гастрольора неговия обикновен, хонорар (3000 долара) и затова го е помолила да намали сумата. К, 1927, бр. 111, 3.

— Рус. гастролер.

ГАСТРОЛЬОРКА ж. Книж. Жена гаст-рольор. Бабата по майка на Станиславски е била известната на времето си парижка артистка Варлей, която, като гастро-льорка е руските театри, се омъжила за богат руснак, притежател на каменни кариери. Г. Караславов, Избр. съч. Ш, 392.

ГАСТРОНОМ1 м. Човек, който проявява изисканост и вкус в храненето, свързани с познания за качествените храни, ястия, питиета. А Костов остана в малкото ресто-рантче до кея да поръча обеда. Той направи това с усърдието на добър гастроном. Д. Димов, Т, 482-483. — Харесвам къдравото зеле! — измънка той неохотно. — Сготвено, разбира се... с овнешко... — Как можа да го кажеш?... Явно е, че не си гастроном. П. Вежинов, ДВ, 159. Звънецът ни покани за вечеря. И почна сервирането: всекиму по четвърт кило чер хайвер, салата, риба, .. Не съм гастроном, та не можах да се радвам на тия блага. Ас. Златаров, Избр. съч. П, 15. А! Какви угощения бяха те, не мога ви описа!.. Че пилета, че кебапи, прасета, баници .. просто да не повярваш, че българи могат да бъдат такива майстори гастрономи! К. Константинов, Избр. разк., 98-99.

— Фр. gastronome през рус. гастроном. — В-к Знание, 15.1V.1875.

ГАСТРОНОМ2 м. Обширен и добре обзаведен магазин за хранителни продукти и питиета. Беше се здрачило. Уличните лампи светеха, блестяха и витрините на големите гастрономи. И. Демирев и др., ОС, 22.

— Фр. gastronome през рус. гастроном.

ГАСТРОНОМЕН, -мна, -мно, мн. -мни, прил. Който се отнася до гастроном2; гас-трономически2. Гастрономен магазин.

ГАСТРОНОМЙЧЕН, -чна, -чно, мн. -чни, прил. Който се отнася до гастроном1 и до гастрономия; гастрономически*. Някои от тях [от плодовете], като бананите и ананасите, са отдавна познати на културния гастрономичен свят и се продават почти във всички деликатесни магазини в Европа. Св. Минков, ДА, 56. По всичко изглеждаше, че капитанът добре познава характера на Нептун, защото всички подаръци бяха от гастрономично естество. П. Вежинов, ДМ, 21. Традицията се е намесвала и в бракосъчетанията, за да определи сезона на „годежите“ и „женилките“, че и в храненето и обличането, установявайки и там трайни сезонни и други норми с много дълбок гастрономичен и хигиенен „под-текст“. Н. Хайтов, П, 288.

ГАСТРОНОМЙЧЕСКИ1, -а, -о, мн. -и, прил. Гастрономичен. Който се отнася до гастроном1 и до гастрономия; гастрономичен. Угостиха ни с разнообразна и вкусна вечеря. Едно меню от супа, заек с винен сос, душен бут от сърна, печено прасе и фрук-ти, като прибавихме и нашите закуски-де-ликатеси, можеше да задоволи не само селските гастрономически потребности. Ал. Константинов, Съч. I, 258. Почваме да виждаме гастрономически халюцинации: дълга маса и ястия, ястия. Л. Стоянов, X, 122.

— Най-големите гастрономически авторитети — духовниците — казват: „Трябва да се яде бавно!“ Хр. Смирненски, Съч. П1, 48. Неговите гастрономически наклонности проличават в умалителните, почти гальовни думи: пиперец, лучец, масълце, кайсий-ки. Лит. X кл, 137.

— От фр. gastronomique през рус. гастрономический.

ГАСТРОНОМЙЧЕСКИ2, -а, -о, мн. и,

прил. Гастрономен. Могъщ поток от хиляди машини се носи покрай огромни правителствени здания, великолепни хотели, гастрономически магазини, широки площади, жилищни блокове. А. Каралийчев, С, 116-117.

Грешка при създаване на миникартинка: Липсващ файл