Page:RBE Tom3.djvu/551

От Читалие
Направо към: навигация, търсене
Страницата не е проверена


зи нива? В нея са му всичките надежди за тази година — ако тя даде добър род, ще позавърже криво-ляво двата края. Г. Кара-славов, Избр. съч. II, 136. — Ето и Димитър, и той да каже. Той има повече ниви, ама и неговите все по-малко дават. П. Спасов, ХлХ, 61. — Колко плодове е дала тази овошка — заговори сега оживен Златаров и гледаше навън в градината. Вл. Полянов, ПП, 218. А растяха в Едема две дървета. Едното., развиваше големи седмовърхи листа и даваше плодове, сини като сливи. Н. Райнов, БЛ, 28. — Хубава земя, добре я обработиха, ториха я, ще даде. П. Велков, СДН, 262. // За домашно животно (крава, овца и др.) — доставям, нося нещо, което по природа имам (мляко, вълна). — Няма хляб!... — бързо отговори то [детето]. — Това е лошо — каза експертът. — Но ко-зичката сигурно дава мляко. Д. Димов, Т, 495. Кравата била мъничка, с тънка шия и не давала мляко колкото една коза. Кр. Григоров, Н, 27. Ако една овца дава 3 килограма вълна на година, 36 овци колко ще дадат за 5 години? К. Кърджиев, А, 43. Биволицата черна, ама бяло мляко дава. П. Р. Славейков, БП1,40.

34. Произвеждам, добивам, изработвам нещо. След кратък престой на гара Бриг електрическият влак навлезе в 20-кило-метровия Симплонски тунел. По навик побързахме да затворим прозорците, но скоро се досетихме, че електричката не дава никакъв пушек и отново ги отворихме. Ив. Мирски, ПДЗ, 121. Още в началото на 1959 година първата доменна пещ даде чугун. Т. Кюранов, АП, 112. — Изведнъж от гърлото на тръбата бликна ледена струя. Тя се разля около кръста, потече надолу по ребрата на купола. Когато стигна до основите му, източните оловни плочи дадоха изпарение. А. Каралийчев, ТР, 53. Необходим е определен минимум сила на тока, за да почне платиновата жица да дава светлина.

35. Остар. В съчет. с отгл. същ. като: внимание, значение, вяра и под. Обръщам, проявявам, придавам. Като си обуваше с мъка новите ботинки, тя си припомняше сума още слухове, на които дотогава не бе давала внимание. Ив. Вазов, Съч. IX, 155. Тук въпросът не е за предопределените хора, които градят световната история, а за прости, неизвестни, незаписани никъде имена. Изгубени из човешкия мравуняк хорица по земята, на които ние не даваме никакво значение, но без които, все пак, колелото на живота не би вървяло правилно. Елин Пелин, Съч. IV, 260. [Страната] се напълни с европейци, прикупиха пътищата.. А султанът, като не дава внимание на туй, вместо да ги гони, той ги прави доктори, инженери. Ив. Унджиев, ВЛ, 329-330. Че той не е с всичкия си ум, в това те ни най-малко не се съмняваха "и никаква вяра не даваха на думите му. Й. Йовков, ПК, 83.

36. Непрех. Жарг. За жена — съгласявам се на полови сношения. Който не си е поискал, нему не е дала. А Хубави са тия моми, ама не дават, давам се, дам ce I. Страд. от давам, дам във всички знач. без 27, 28, 29, 31 и 36 знач. Генчо твърде много обича сладките неща; а още повече ги обича той тогава, когато тие му са дават от някого харизма. Л. Каравелов, Съч. П, 11. Ето защо в негово време театралните представления, които се даваха от българите в румънските градове, бяха истински събития. Ив. Вазов, Съч. VI, 26-27. По стар обичай тия камбани се биеха само на Успение и на Великден, и първият удар се даваше от ръката на самия игумен. Елин Пелин, Съч. IV, 45. Той намери в библиотеката при лесничейството някаква прашна книжка, в която се даваха препоръки как да се хващат птици и животни с капан, и внимателно я прочете. Ем. Станев, ПЕГ, 104-105. давам се, дам се и давам си, дам си II. Възвр. от давам в 17, 24 и 26 знач. Нима такваз отплата заслужавам, / загдето къс по къс се в жертва давам? К. Христов, ЧБ, 174. Давам си надежда, че и аз един ден ще имам свой дом. А Давам си кураж да се трудя за общото дело със светлия пример на нашите възрожденци, давам си, дам си III. Взаим. от давам в 11 знач. В манастира са си давали срещи революционери като Левски, Измирлиев и др. Ст. Михайлов, БС, 108.

ДАВА МИ СЕ само несв., непрех. Разг. Изпитвам желание да предоставя на някого нещо, което притежавам. — Ами ако ти кажа, че сухо не ми се дава, какво ще речеш? Сл. Чернишев, ЛО, 63. — Дава ли ти се тази касета? — Е, не ми се дава, ама щом е за твоя празник на, ето ти я. Давам ти ядая слушате, но ще ми я върнеш.

ДАВАМ СЕ несв.\ дам се св., непрех. Разг. Обикн. в съчет. с не. Оставам се да бъда победен, отстъпвам пред някого; предавам се. Но за изненада на дребните и малки султани християните не се изплашиха. Насърчени от победата на русите.., те лесно не се даваха. К. Петканов, П, 74. Глухонемият го гледаше като птиче, което е паднало в примката му. Ала момчето не се даваше още. То кривеше ту напред, ту назад и мъчеше да се отскубне. Г. Караславов, СИ, 30-

31. Старецът не се даваше, макар да чувствуваше силата на младите. Д. Талев, СК, 99. Да унива и се отчайва — това не беше в неговия характер. Той [Герган] винаги се е борил и този път няма да се даде... К. Калчев, ЖП, 143. Възмутените другари се нахвърляха върху ватмана и искаха да го свалят, но той не им се даваше и се отбраняваше. Ив. Мартинов, Пл, 1969, кн. 5, 50. Донесоха го с кола, пребит и смазан като псе. Мъчно се даваше той комуто и да е, но трябва да се били много. И той не спомена ни едно име, не се оплака, не охна. Й. Йовков, ПК, 149. Той се даде на децата да спе

Грешка при създаване на миникартинка: Липсващ файл