Page:RBE Tom2.djvu/327

От Читалие
Направо към: навигация, търсене
Страницата е проверена


главицата ужас, разбра, че около масата нямаше място за него. Забърка се така явно, че почна да пристъпва насам-натам, като търсеше где да се вмести. О. Василев, ЖБ, 100. Някакъв висок посрещач се вмести между тях [Будин и търговеца] и ги раздели. Ст. Дичев, ЗС II, 217. Старата церква, като беше малка, .. много беше неспособна за поклонниците, които изоставаха някогаш по-многото вън от църквата, а които се вместеха внетре, не можеха всичките да гледат и да слушат совершаемото богослужение. Н. Рилски, ОМР, 48.

2. Обикн. с предл. в. За нещо — събирам се, побирам се, влизам в нещо или някъде. Понеже паралелепипедът има височина C лин. ед., в него ще се вместят точно C такива пласта. Стереом. V кл, 46. В обема на един и същ атом не могат да се вместят два атома. Физ. X кл, 1965, 185. Непроницаемост е такова свойство на веществото, по което всякоя веществена частица изпълнява онова пространство, что дръжи, та не може в истото време да ся вмести там и друга частица. Н. Геров, ИФ, 2. • Обр. Корава порода сме… Кои ние? Ние с теб трудно ще се вместим в една порода, ти си млад. Д. Фучеджиев, Р, 334. Той [Илия] не можеше да се вмести в поредицата чичовци от моя род или приятели на баща ми — беше нещо повече от другите и аз инстинктивно чувствувах това. Ал. Гетман и др., СБ, 287.

3. Обикн. с предл. в. Побирам се, съвместявам се в някаква представа, област и под. Не беше нито учуден, нито възмутен — просто нежеланието на Влахов да ги придружи не се вместваше в понятието му за целесъобразност. А. Наковски, БС, 84. Човекът и неговият свят — .. — това е въпросът, който ме занимава, .. И как се вмества той в останалия голям, огромен свят, в който живеем всички ние. Ст. Стратиев, ПП, 11.

4. Рядко. Обикн. с предл. в. Включвам се, намесвам се, започвам да вземам участие в нещо (в разговор, спор, кавга); вмесвам се. Дечко Граматика (бърза да се вмести по-скоро в разговора): Ами-ами. Спуснал ли е някому господ с кошница? П. Тодоров, Събр. пр II, 369.


ВМЕ`СТВАНЕ, мн. -ия, ср. Отгл. същ. от вмествам и от вмествам се. Плътното вместване на детайлите по системата на паралелограма тук има изключително значение, тъй като това вместване може да се приложи в голям мащаб при разкрояването на текстила. П. Цветков и др., ТОП, 265-266.


ВМЕСТИ`ЛИЩЕ, мн. -а, ср. Книж. Място, предназначено за вместване, поместване, поставяне на нещо. Поради това, че селата са застроени на по-високи места от изворите, водите на последните се събират във водовместилища (резервоари) до помпените централи, които изтласкват водата до главните вместилища, построени на господствуващите височини. П. Делирадев, БГХ, 93. Като основна съставна част скелетът в значителна степен определя външната форма и големината на тялото. Някои негови части образуват вместилища, т. е. кухини на вътрешни органи. Ал. Гюровски, АЧ, 73.


ВМЕСТИ`МОСТ, -тта`, мн. -и, ж. Спец. 1. Максимално количество от нещо, което може да побере някакъв съд, резервоар и под., измерено в обемни или тегловни единици; вътрешен обем. През време на първото българско изложение френският въздухоплавател Йожен Годар извършил около 20 издигания с малък сферичен балон с вместимост 400 куб. м. Р. Радулов, ИГ, 13. За направата на този [пясъчен] галваничен елемент е необходим буркан с широк отвор и вместимост 1 литър. К, 1963, кн. 2, 45. Телесното устройство на кроманьонците не се е различавало от това на съвременния човек .. Имали са по-голям череп, който по вместимост се доближавал до черепа на днешните хора. ОБиол. X кл, 178.

2. Мор. Товароподемност на плавателен съд, който се определя от теглото на воден обем, равен на обема на трюмовете му. Да ви запозная накратко с парахода .. Вместимостта му е 8000 тона, силата 12000 конски сили, средната скорост 460 мили в денонощие. Ал. Константинов, БПр, 1893, кн. 3, 29. „При изпълнение на специална бойна задача нашият катер 779 се натъкнал на българския кораб «Вихрен», вместимост и характеристика неустановени.“ Н. Антонов, ВОМ, 106. На варненското пристанище пристигна един параход с 60 тона вместимост. БЗ, 1891, бр. 316, 3.


ВМЕСТИ`ТЕЛ, -ят, -я, мн. -и, м. Остар. Човек, който помества, обнародва, публикува нещо. Вместител на премъдри словеса. Ст. Младенов, БТР I, 323.


ВМЕСТИ`ТЕЛНОСТ, -тта`, мн. -и, ж. Остар. Вместимост. Вместителност или съдържимост на един съд (чаша, шише, бъчва и пр.) наричаме вътрешния обем на тоя съд. К. Кърджиев, А, 159. Онези, които чрез публично наддаване купуват кораби от каквато и да е вместителност, са длъжни, .., да заплатят на определения от съдилището чиновник третината от цената на отстъплението. ДЗОИ I (превод), 267.


ВМЕ`СТО предл. 1. За означаване, че някой или нещо заменя, замества някого или нещо; наместо. Горският пак не дойде .. Вместо него дойде старият дядо Мартин. Елин Пелин, Съч. II, 54. Облечен беше като всички селяни наоколо, с антерия и къса аба, но вместо с потури беше обут с тесни бозяви панталони и с чизми до над колената. Й. Йовков, ВАХ, 92. По-голямата част от конниците се бяха съблекли до кръста