Page:RBE Tom11.djvu/928

От Читалие
Направо към: навигация, търсене
Страницата не е проверена


прав удар в трупа с крачка назад, могат да се използуват следните съпътствуващи защити: 1... Дясната ръка с отворена длан е готова да посрещне удара на противника. Ем. Жечев, Б, 75.

7. За чело — висок, открит. — Как ми е из-растта? — Приятен и нежен, като лозяно клонче. — Бах, а челото ми? — Отворено и гладко, по-бяло от слонова кост. Ч, 1875, кн. 1, 43. Бяло или Кавказско племе, което има бяла кожа, длъгнесто кръгло лице, отворено чело .. Туй племе населява цяла Европа. С. Бобчев, ПОС (превод), 27.

8. За дреха, обикн. риза, блуза, рокля и под. — който е разкопчан или има деколте. Противоп. затворен. В това време пред канцеларията се показа младият Замфир Петров.. Изправен, с черно копринено лят-но палто и с отворена бяла риза, яката на която бе извадил над яката на палтото. Д. Ангелов, ЖС, 97. Константин Златев., носеше раиран панталон и палто меланж с отворена жилетка. Д. Авгелов, ЖС, 217. [Гео] беше престъргал до кръв нежната си кожа под брадичката с новото ножче за бръснене — още едно основание да прибави към подбрания летен тоалет., тънкото шалче; ще го напъха с артистична свобода в отворената риза. А. Мандаджиев, ЧЛП, 104. // За яка — която образува ревер. Противоп. затворен. Ведена се върна от нивите.., облече си блузата с отворена яка., и се запъти към Станкулови. Ст. Марков, ДБ, 252. // Рядко. За гърди — открит, разгърден, разтворен. Той беше седнал на дворския си одър по турски., с наметнато сетре и с отворени гърди. Ив. Вазов, Съч. VII, 13. А тихият вечерник .. милва пламналото му лице и отворените му гърди и .. уталожва разбуненото му сърце. Т. Влай-ков, Съч. I, 9. Когато вече са срещаха двама борци гърди срещу гърди, mue удряха един другиго немилостиво, най-повече по отворените космати гърди. 3. Стоянов, ЗБВ I, 382.//За обувки, обикн. дамски — който е с открити пръсти и пета. Противоп. затворен. На стълба, който показваше мястото на автобусната спирка, се беше опряло едно момиче.. На краката — отворени жълти обувки с ниски токове. Г. Белев, КВА, 194. Защо трябва да заглеждаме чужденките, които пристигат у нас с хубави и цветни сандали, с елегантни, но удобни за лятото, отворени обувки? Не могат ли и нашите обувни предприятия да предложат на българските жени също един богат избор? ВН, 1965, бр. 4307,4.

9. За превозно средство (автомобил, файтон, колесница, вагон и др.) — който е без покрив; открит. Противоп. затворен, закрит. Отворена кола ме носи/ със мойта мила към дома. К. Христов, ППож., 95.

10. За пространство, място — който е просторен, открит. Противоп. затворен. Дето е високо място и зелено и отворено и има хава хубава... теферич да го кажем. Ив. Вазов, Съч. XVIII, 21 .И все пак си харесвам нашето:/ оня къдрав отворен баир,/ и водата ни по се услажда / по-друг въздух и припек и мир. Н. Марангозов, НПС, 24. Селската малка черквица е на едно отворено място в самата среда на селото. Ил. Блъсков, СК, 36. Заседанията на Аеропага произхождали под председателството на архонта васи-левса; те ставали на отворено място, нощем, със свещи. Н. Михайловски, РВИ (превод), 90. Като залези слънцето и са по-смръкне, кираджиите избират едно отстранено място, което да има малка отворена полянка и хубава трева за добитъка. Ил. Блъсков, ПБ II, 27. // Геогр. За поле, котловина, равнина — който е открит от всички страни, който не е заграден, заобиколен с планини. Противоп. затворен. Генералът, вещ само в редовния бой, мисляше да се бие в лесестите места на Америка, също както и по отворените равнини на Европа. С. Бобчев, ЖФ (превод), 67. // Геогр. За море, езеро и под. — който не е ограден със суша и има връзка с други водни басейни. Противоп. затворен. // Рядко. За път, улица и под. — който е проходим, по който може да се мине без препятствия. Противоп. затворен. Сърбите нарочно оставиле на турците отворен път за Княжевац, за да могат по-лесно да нападнат на Ниш. НБ, 1876, бр.21, 84. Сичките каляски се оттеглюват от мегданя. На тяхно място се изваждат хубави коне, които тичат по отворений път без наездници. Т. Икономов, ЧПГ, 32. Главният град, Спарта, лежал на ребрата на бърдото Тайгет ..; прави, отворени улици в него почти немало. Н. Михайловски, РВИ (превод), 75.

11. Прен. За човек — който е общителен, умен, буден. Противоп. затворен.- Видя ли Тинкуца? Чума такава, а какъв мъж взе., адвокат и богат.. Я да беше и ти по-отво-рена... — Мога ли аз., да се хвърля на шията му? — Не казвам, но погледни го и ти цалко инак, вземи тъй изпод клепачите. И. Йовков, (превод) 3, 1937, бр. 5460, 8. Тя се запозна с кмета на село Забутан дол. Пък той излезе един добър, един отворен и весел човек, да ти е драго да приказваш с него. Елин Пелин, Съч. IV, 160. Кръстю., вече си правеше сметка дали след като свърши войната Въкрил не би могъл да вземе някаква служба? Та такъв отворен и отра-кан мъж рядко ще се намери и между ония, които са завършили гимназия. Г. Карасла-вов, ОХ, 424. Особно за селянчета нито са помислюва да ги пратят у школата.. А пък ако се намери някое отворено дете, ето го че ти казало правичката: баща ми беки не разбира що ми трябва, той е толкова годишен, та не е умрял от глад като не е знаял да чете. Лет., 1876, 61. // За характер, душа, сърце и под. — който се отличава с общителност, с отзивчивост. Противоп. за-

Грешка при създаване на миникартинка: Липсващ файл