Page:RBE Tom11.djvu/84

От Читалие
Направо към: навигация, търсене
Страницата не е проверена


ОБИКНОВЕНИЕ 84 ОБИКНОВЕНО

името ми, занятието ми и годините ми. К. Величков, ПССъч. I, 7.

5. Който съответства на общия ред, към който се подхожда по общия ред, без специални условия или изисквания. Идваха с отпечатани поздравителни картички разносвачите на обикновената и препоръчаната поща, на телеграмите и на паричните пратки. СбЦГМГ, 324. — Тоя динамит ни трябва в Солун,.. По влака като обикновена пратка не може да мине, опасно е. Д. Сп-ространов, С, 184. В обикновеното тегле-ние в търговията единицата за тежест е килограмът. Кр. Кърджиев, А, 166.

6. Като същ. обикновеното ср. Това, което е обикновено, обичайно, привично. Всичко, което виждах, рзцизаше из границите на обикновеното. И. Йовков, Разк. III, 192. Ненавистник на обикновеното, на общото за всички, той разрушава това общо с динамита на своя индивидуалитет. П. П. Славейков, Събр. съч. VII, 177.

О Обикновена дроб. Мат. Дроб, на която числителят и знаменателят са цели числа. За да ся обръне правилна обикновена дроб в десятична, трябва числителя да умножим на 10 и да го разделим на знаменателя. Хр. Данов, ТПЧ, 167-168. Обикновено мнозинство. При гласуване — повече от половината гласове от броя на гласувалите. Член 26: Народното събрание може да заседава, ако присъствуват повече от половината от всички народни представители; то взема решения с обикновено мнозинство от при-съствуващите народни представители. Конст., 9-10. Обикновено народно събрание. Върховен орган на държавната власт в България. Народните представители, както за Обикновеното, тъй и за Великото народно събрание, се избират по реда, указан в настоящия закон. Ал. Константинов, Съч. I, 52. Изборите за VIII-то Обикновено народно събрание,.., неочаквано поставиха Алека резко, лице с лице с живия Бай Ганьо. П. П. Славейков, Събр. съч. VI (1), 151. — От обикновено(то). Разг. Отколкото е обикновено за някого или за нещо. Той излезе по-рано от обикновено да си пие кафето в Ганковото кафене. Ив. Вазов, Съч. XXII, 40. Всяка диарея е опасна. Затова майките трябва да внимават над децата си, да не излязват навън по-често от обикновеното и да земат строги мерки чрез диета. Лет., 1872, 154. Ний българите не ще имаме сладкогласен език и да бъде сгоден за говоренето и пеянето,.., а пък в говоренето требува да си напъваме езика повече от обикновеното. Ив. Богоров, КП, 1874, кн. 2,5.

ОБИКНОВЕНИЕ, мн. -ия, ср. Остар. Книж. 1. Традиция, обичай. Против обик-новението у нас, Станчо беше предприел списание не от жажда за слава или от желание да служи на истината. Ив. Вазов, Съч. IX, 85. Всяка дръжава е самоуправна и независима, па има свое собствено управление за местните си работи, собствени закони и обикновения. Ив. Богоров, КГ, 275. Самийт град, против обикновението, не бил обграден със стени. Н. Михайловски, РВИ (превод), 75. На 29-ий юлия в лето 1502 или десет години след първата експедиция отплува пак от Кадикс и по обикновението тегли право на Канарските острови. П. Кисимов, О АI (превод), 132.

2. Навик, привичка, обичай. И заптиетата,.., знаеха, че Ахмед ага отива да прави изпит на тоя час на разбойника, както имаше обикновение. Ив. Вазов, Съч. VII, 59. Такива, които са се зле научили, много пати ги и бият, за да ги отведат от злото им обикновение, но и това нищо не ги пол-зова. Р. Попович, X, 54. И тъй, като ся успокои, той [Скруг] обърна против обикновението си, два пъти с ключа и преспокойно седна до огъня. БКн, 1859, март, кн. 1, 170. Аристомен лежал болен от рани и не могъл по обикновението си да обикаля стражите. Н. Михайловски и др., ОИ (превод), 174.

3. Това, което е най-често срещано, съществуващо, обичайно, обикновено; обикновеното. Около среднощ той чу йедин голям тропот с вериги и виде йедин много по-висок от обикновението человек. Кр. Пишур-ка, МК (побълг.), 431. „Кои са умалителни [имена]? Които представляват предмет по-малък от обикновението, като: хлебец, жичка, перце, детенце и пр.“ Т. Хрулев, БГ, 10.

О В обикновение. Остар. Книж. Като сказ.опред. Означава, че нещо е обикновено, обичайно. Полиандрията или бракът на една жена за няколко мъже изведнаж е била много в по-голямо обикновение, отколкото въобще са мисли. Знан., 1875, бр. 19, 293. Аз ся изучих да чета на младо время, ако четенето тогава и не бе толкова в обикновение, колкото е сега. БК (превод),

8. По обикновение. Остар. Книж. Обикновено. Господарската трапеза беше сложена, както по обикновение, под лозата, между бистрия и студен чучур на барата. Ив. Вазов, Съч. ХХП, 9.

— Рус. обыкновение.

ОБИКНОВЕНО нареч. 1. В повечето случаи, най-често за дадени обстоятелства; обичайно. По това време обикновено председателят играеше шах с директора на прогимназията. А. Гуляшки, СВ, 23. — Ний обядваме в 5 часа обикновено, но днес можем да обядваме и по-рано. Ал. Константинов, БГ, 44. Една заран Найда беше отишла, както обикновено, рано на извора. К. Величков, Н, 1884, кн. 5-6, 394. Селенинът обикновено не е богат човек, а и не са вижда за кратко време да стане богат. Ступ., 1875, бр. 3, 19. Определителното изречение обикновено стои след думата, която пояснява. Л. Андрейчин и др., БГ, 285.

Грешка при създаване на миникартинка: Липсващ файл