Page:RBE Tom11.djvu/685

От Читалие
Направо към: навигация, търсене
Страницата не е проверена


ОПРЕДЕЛЯНЕ 685 ОПРЕСНЙТЕЛЕН

добие характерен вид, придавам му форма, външен израз; оформявам. Нови хора растат в този свят и те все по-настойчиво определят новият му облик. Н. Фурнаджиев, МП, 110. Такива задгранични излети взеха често да се уреждат и от нашите туристически организации, но тези излети не могат., да добият масов характер и да определят физиономията на излетната дейност. П. Делирадев, В, 3.

14. Обикн. за орисница, предсказвачка, яс-новидка — посочвам, отреждам какъв ще бъде, как ще премине животът на някого, обикн. на новородено дете; предсказвам, наричам, орисвам. Обществената причин-ност се обясняваше с орисниците, които на третия ден от раждането на човека дохождат при люлката и му определят съдбата. Ив. Хаджийски, БДНН I, 141. Братът на бирника предишната нощ сънувал лош сън.. Без всякакво колебание вярващият в сънищата човек определил, че ще се случи нещо лошо с Цоньо и направил опит да му съобщи по телефона да не си идва дома. Сл. Трънски, Н, 232. — Съдбата, тя ще да е така определила. Т. Влайков, Съч. III,

316. Ясновидката определи, че детето ще живее дълги години, определям се, определя се страд. Още от началото на лятото над цялата страна се носеха тревожни мълви и всякакви думи, страшни и радостни в същото време — правеха се всякакви догадки за предстоящите събития, определяше се денят на въстанието. Д. Талев, И, 501. Учителят се е определял от онези, които са плащали за него, след един задоволителен изпит на религиозния и нравствения м^ живот и на образованието му. ИЗ 1877,

ОПРЕДЕЛЯМ СЕ несв.; определя се св., непрех. Установявам точно възгледите си или предпочитанията си, принадлежността си към нещо (коалиция, партия, група, спортен отбор, професия и др.); уточнявам се. През лятото на 1916 година Румъния престана да играе ролята на неутрална и се определи със Съглашението. К. Константинов, ППГ, 308. Както навсякъде и в този град воюват два тима. Аз още не съм се определил.. и като че ли ще отида с "РаковскиК. Калчев, ДНГ, 13. Той още не се е определил в коя от двете професии ще работи. А Мнозина не се определиха за коя партия да гласуват на изборите.

ОПРЕДЕЛЯНЕ ср. Отгл. същ. от определям и от определям се. По-късно, когато дипломатите щяха да се съберат на кръглата маса и да започнат разговорите за определяне клаузите на мира, на тях, българите, .. може би щяха да им отрекат правото на глас. Ив. Мартинов, СН, 287. Такова име им се вижда най-сгодно за определяне художествения похват на нашите народни певци при възсъздаване поетически любовта. П. П. Славейков, Събр. съч. VI (2), 85-86. Един от въпросите, които много увлече събранието, беше и определянето етнографските граници на България. Ив. Вазов, Съч. VII, 174. Определяне часа на тръгване. Определяне деня на изпита.

ОПРЕДМЕТЯ. Вж. опредметявам.

ОПРЕДМЕТЯВАМ, -аш, несв.\ опред-метя, -йш, мин. св. -йх, св., прех. Рядко. Книж. Правя нещо да придобие предметен, конкретен, реален израз; въплътявам, материализирам. Всяка идея неизбежно и нераз-трогваемо е свързана с готовност за жертви и жертвеност, неща, които опредме-тяват нейния живот. Т. Жечев, БВ, 343. Миналото, опредметено в паметника на площада, участвува като активен сюжетен и емоционален елемент на действието. Пл, 1969, кн. 5, 64. опредметявам се, опред-метя се страд.

ОПРЕДМЕТЯВАНЕ, мн. -ия, ср. Рядко. Книж. Отгл. същ. от опредметявам и от опредметявам се; въплътяване.

ОПРЕСЙВЕН, -вна, -вно, мн. -вни, прил. Мед. Който е свързан с опресия.

ОПРЙСИЯ ж. Мед. 1. Потиснато състояние на дихателната дейност, обикн. съпроводено от притискане, стягане в гърдите или задушаване, причинено от сърдечно или белодробно заболяване. Кортизоновото лечение се съпровожда често с усложнения. Такива се наблюдават и при лечение на вирусния хепатит.. Отбелязва се също задръжка на течности, водеща до отоци, а понякога и до .. хипертония, психични смущения (възбуда, безсъние, опресия). Л. Томов и др., СВВМ, 105.

2. Потиснатост, угнетено, мъчително състояние; мъка.

— От лат. opprcssio, -onis.

ОПРЕСНЙТЕЛЕН, -лна, -лно, мн. -лни, прил. 1. Който служи за опресняване, освежаване или за възобновяване на нещо при технологичната му обработка. Движението на кожите в опреснителната вода се извършва в перки, летвени барабани или барабани с куха ос, през която тече непрекъснато вода. Ст. Младенов и др., ОТК, 38.

2. Прен. Който служи, има предназначение да възстановява, опреснява, да припомня забравени стари знания, умения, навици или спомени, случки, събития и под. в паметта, съзнанието на някого; възстановителен. Когато репертоарът нарасна до 15-20 постановки, липсата на време за опреснителни репетиции на редовно играните опери започна да се отразява зле на художественото равнище на представленията. НК, 1958, бр. 25, 2. Целесъобразно ще бъде да се създадат постоянно действуващи опреснителни школи за инженерите, архитектите и техниците, заети в строителството и проектирането. РД, 1959, бр. 3000, 3. Опресни-телен курс.

Грешка при създаване на миникартинка: Липсващ файл