лено чувство към него. Д. Талев, ЖС, 388. В кръчмата бяха хлътнали хора като Антон и Сашо, към които имах определена слабост. Б. Райнов, ТП, 187.
7. Само нечленувано. Който се проявява, налице е в приблизително достатъчна (или значителна), но неуточнена степен, в някаква степен; известен. Призмата обаче започва да се върти все по-бързо и по-бързо. В някой момент при определена скорост на въртене отразеният лъч отново се вижда. Вл. Харалампиев, ПСС, 18. За нас е важно да знаем, че децата в определена степен на своето развитие, предимно в предучилищна възраст, възприемат действителността главно с помощта на въображението. Е. Каранфилов, ЛФ, 1956, бр. 2, 2. Има определена връзка между продължителността на живота и наследствените и социални фактори. ПЗ, 1981, кн. 10, 12. Преди то [опит-ното тяло] да се задвижи с определена скорост.., то ще трябва да изразходва определена енергия за преодоляването на гравитацията. ПЗ, 1981, кн. 10, 15-16.
ОПРЕДЕЛЕНИЕ, мн. -ия, cp. 1. Словесен израз (изречение), чрез който кратко, сбито се описва същността на даден предмет или явление, излага се съдържанието на дадено понятие, разкрива се значението на съответния термин; дефиниция. Определението (дефиницията) дава познание за главно-то в нещата и явленията като резултат на проучване, обобщаване на познанията за действителността. Лог. XI кл, 30. Могат да се дадат още много такива определения за нея [карикатурата], но и те не ще свършат работа. Ал. Гетман и др., СБ, 60. В този свой труд [„Ръководство за словесност“] Войников дава и първото определение в нашата теоретична литература на „операта“ като музикалносценичен жанр. НК, 1958, бр. 47, 3. Освен употребений строг теоретически метод при изложение правилата и доказателствата от кратки и прости определения, достъпни начинаю-щему, всяко такова определение е съпроводено и с практически пример. Хр. Данов, ТПЧ, IV. // Индивидуално, лично изразено мнение, разбиране, становище, обикн. на известна, популярна личност за някого или нещо. Тая част състои от такива хора, които според сполучното определение на един от нейните, може би членове, нито жерт-вуват имота си, нито живота си, но пак имат безочливостта да се наричат патриоти. НБ, 1877, бр. 65, 253. В това Гоголево определение е казано накратко всичко, що може да се каже за Пушкина като художник. П. П. Славейков, Събр. съч. VI (2), 183.
— Какво ти дадоха, какво те научиха двайсетте години, които изминаха и ни разделиха? Къщи, пари и... празнота.. И въпреки всичко, аз съм тази, която те съжалява.
— Това ли е точното определение на чувството ти? — попита художникът, бледен и променен. Бр. Йосифова, БЧМ, 239-240. — Господиновци, слушайте да ви дам аз определението на днешната цивилизация у нас: да знаеш да са носиш по модата. А при мъжкий пол — друго — да знаеш да приказваш за политика, за народни работи, именно за политически и черковни въпроси, да даваш мнения за тяхното решаване и разрешаване и то де? — В кафенето или в казиното. Д. Войников, КЦ, 40-41. // Обяснение, пояснение, тълкуване. Словесният израз, с който разясняваме смисъла на някое наименование, се нарича определение. План. VII кл, 1965, 14. Остава ми сега., да определя, доколкото такива неща ce noddàeam на определение, каква е изобщо., българската любов. П. П. Славейков, Събр. съч. VI (2), 88.
2. Остар. Определяне. В случай на съгласие и годеж, родителите на младите пристъпват тоз час., към определение деня на сватбата. Ив. Вазов, Съч. XVI, 54. Старите араби начевали деня от пладне.., защото той дава най-голяма леснина за точно и скоро определение на началото на деня. Ч, 1871, бр. 7, 197. Напразно би ние захванале да търсим mue два острова на картите, защото определението на местността в различни известия за това пътешествие са дотолкова несъгласни между себе си, щото не представляват никаква твърда точка, на която би са запряло нашето внимание. Знан., 1875, бр. 18, 286-287. "Tue дене — каза Царят — ще са поченат совещания в Цариград между представителите на Великите държави за определението на мирните условия. НБ, 1877, бр. 62, 241.
3. Остар. Предопределение, предназначение, призвание. Тя [Христовата наука] ни учи да познаваме нашето определение на този свят и длъжностите към Бога. К. Кесаров, Ч, 63. Но зачтото мислъ, че мнозина от вас не знаете на что е позвана жената на тоя свят и какво е нейното определение между чловечеството, зато съм наумила да Ви прикажа сега за това. Лет., 1869, 144. Ако еднаж ся уничтожи благоро-дното нейно [на жената] определение, то-газ в заблужденията си може да бъде телесно още хубава, обаче престава вече отда бъде достолюбезна. Ал. Кръстевич, ВПЖ (превод), 170. Той е ясно изтълкувал що е за человека права и що е за него длъжност; изяснил му е неговото определение и казал му е нащо да ся надее. Г. Йошев, ЧБ (превод), 96.
4. Грам. Несамостоятелна, второстепенна част на изречението, която пояснява коя да е част на изречението, представена от съществително име; атрибут. Когато прилагателното е определение на подлога или на сказуемното име, членуваме го с пълен член, а когато е определение на допълненията, употребяваме кратки членувани форми: Планинският вятър се усилва. Той е