Page:RBE Tom11.djvu/632

От Читалие
Направо към: навигация, търсене
Страницата не е проверена


ОПЙТАМ1 632 ОПИТВАМ

3. Само ед. Филос. Основано на практиката сетивно-емпирично познание на обективната действителност, представляващо единство от знания, умения и навици. Някои немски философи — позитивисти се мъчат да отричат съществуването на онова, което е зад пределите на нашите човешки сетива и несъвършен опит.

4. Целенасочено въздействие върху някакви елементи, субстанции, вещества и др., с което се подбужда, предизвиква протичането на някакви явления, реакции, взаимодействия между тях, с цел извършване на научно наблюдение и изследване; експеримент. За да се обяснят явленията, които стават в природата, те се възпроизвеждат в лабораторията, като се извършват опити. Хим. VII кл, 1965, 5. Ветеринарният лекар дойде по обиколка и предложи да направят последен опит: Васил купи едно мършаво магаре от един циганин, а докторъщ му присади болестта на кобилките. И. Йовков, АМГ, 58. Евстати имаше търпение с години да наблюдава едно и също растение, с години да чака резултат от направен опит. А. Гуляшки, МТС, 24. И в примитив-на схлупена леярна / изобретател млад, глава забол / над опити, киселината сярна / налива в бертолетовата сол. Бл. Димитрова, Л, 163. Лабораторен опит. Ядрен опит. Химически опит. Опит в космоса. Успешен опит. Научен опит.

5. Действие, постъпка с цел да се осъществи, да се постигне нещо. Факт е, че риба не съществува в това езеро и опитите направени да я завъдят в него не са сполучили. Ив. Вазов, Съч. XV, 69. Спомените твърдят, че през 1856 г. той [Кънчо Ангелов] участвувал в опита за въстание на капитан Дядо Никола. Н. Ферманджиев, РХ, 234. Положението в страната ставаше все по-бурно. Един нов опит за примирение на партиите, станал пак посредством екзарха, не бе по-сполучлив от първите. С. Радев, ССБ I, 331. Прекосиха харманите, не свиха хоро. Момичетата направиха опит, завъртяха се един, два пъти и пак се пуснаха. К. Петканов, СВ, 55-56.

6. Книж. Първа изява, начинание на някого в някаква област, обикн. в изкуството, културата. Тая пиеса., е негов пръв режисъор-ски опит в областта на драмата, в който опит той се е стараел да бъде искрен, търсил е правдивост. Н. Лилиев, Съч. III, 196. Ст. Минчев е упражнил несъмнено, значително и плодотворно влияние при развитието на младия Дебелянов като поет. Димчо му е доверил първите си поетични опити. Ив. Богданов, СП, 142. Той почна да носи някои свои работи или връщаше прочетените мои опити, след което обикновено следваше тяхното критикуване. СбАСЕП, 366. Величков се изчерви и скромно каза, че „Невенка и Светослав“ има недостатките на един опит, но той призна, че сам е учуден от силното впечатление, произведено от драмата му. СбЦГМГ, 200.

ОПИТАМ1. Вж. опитвам и опиту-вам1.

ОПЙТАМ2. Вж. опитувам2.

ОПИТВАМ, -аш, несв. ; опитам, -аш, св.

1. Прех. Проверявам, пробвам някакво качество, свойство или годност на някого или нещо; изпитвам, изпробвам. Персоналът оставя свободно клиента да си избира, каквото му хареса. Жените опитват пред големите огледала златните брошки, обици или огърлици. Г. Белев, КВА, 290. Когато отивахме по гората да си опитваме пушките и когато си приготовлявахме едно друго, той се ни осещаше и махаше с глава. 3. Стоянов, ЗБВ II, 36. По нас всяка баба или друга жена, кога дойде да види болно дете, знае и казва за болката по един лек, който уж била опитала. Лет., 1871, 119. Желаеш ли да опознаеш едного приятеля? Опитай го в нужно время, зачто тогда щеш го позна. А. Гранитски, ПР (превод), 119. Россия след като опита синките средства и даде доказателства на Европа за своя миролюбив дух, не й остава вече друго освен да наложи своята воля със силата на оружието на Турция. НБ, 1877, 234. — Но я почети високо да послушам и аз — ми каза Филаре-тов. Не зная, дали с тая покана не искаше да ме опита, като какво ми е четенето. Ил. Блъсков, СбНУ XVIII, 559.

2. Прех. Хапвам или пийвам малко от нещо с цел да проверя вкусовите му качества; вкусвам, дегустирам. Дядо Божин остана на трапезата през всичкото време.. Някои от гозбите той никак не опитваше, от други вкусваше само с върха на лъжицата. Д. Ангелов, ЖС, 191. Бай Ганю от любопитство не изпущаше случая да опита иностранните продукти: — Туй какво е, грозде ли е? Браво! Ал. Константинов, БГ, 26. Тя отиде при Митко, накара го да си разтвори торбичката и му я напълни с боядисани орехчета, със сладки и бонбони, които малкият веднага опита. А. Михайлов, ДШ, 23. — Какво е вашето вино!.. — Заповядайте да опитате, каза той. — Аз опитах и се впуснах в разговор с него. Св. Миларов, СЦТ, 52. Ако купувачът прегледа външна-та страна на просто платно., или опита вкуса на някоя от храните или от питиетата и после го купи, няма вече избирателното право по виждане. ДЗОИ III ( превод),

81.

3. Прех. и непрех. Проверявам, обикн. с пипане нещо, за да се уверя в съществуването му, установявам наличността на нещо. Той подаде чевръсто малката си пухкава ръка на Чардаклиев и Берое и преди да седне зад ореховото си бюро, опита с пръст дали има прах на кожения стол. Д. Кисьов, Щ, 29. — Ами стражарите не са ли бутали?

Грешка при създаване на миникартинка: Липсващ файл