Page:RBE Tom11.djvu/614

От Читалие
Направо към: навигация, търсене
Страницата не е проверена


ОПЕРЙРАМ2 614 ОПЕСЪЧАВАМ

оперираха я от язва. М. Грубешлиева, ЛФ, 1957, бр. 29, 3. // Отстранявам по хирургически път някакъв орган или част от орган. Оперирайте ги тия сливици, щом като толкова често му докарват ангини! Ст. Даскалов, СЛ, 285. оперирам се страд. ОПЕРЙРАМ СЕ несв. и св., непрех. Мед. Подлагам се на операция1. Казват, че страда от херния, но го е страх да се оперира, за да не получи емболия. Ст. Даскалов, ЕС, 339. Още щом го видях от вратата, разбрах, че има нещо. Толкова мълчаливи и сериозни бяха двете. — Е какво? — питам аз. Мама пъшка: — Казват веднага да се оперирам. В. Бончева, АП, 59.

ОПЕРИРАМ2, -аш, несв. и св., непрех. Книж. 1. Провеждам военна операция. Младият човек виждаше, че между тях [стареца и Конопицки] нямаше никаква съществена разлика — съществуваше такава само в начина, по който смятаха, че врагът би могъл да оперира при обхождането на артилерийските, картечните и минохвъргачните гнезда след преминаване на реката. Ив. Мартинов, ДТ, 45-46. Едно отделение, което оперираше близо до Бушманскоп,.. бе принудено да се оттегли, за да се присъедини към главните сили. Бълг., 1902, бр. 477, 6.

2. С предл. с. Действам, работя, служа си с нещо; боравя. Тук може би е добре да споменем, че в началото на всяко научно изследване е необходимо да се класифицират понятията и явленията, с които ще оперираме впоследствие. П. Панев, АЧ, 6-7. Авторът е проучил грижливо миналото. Той оперира с факти напълно като историк. В. Марковски, ПЗ, 8. И досега софийските туристи се задоволяват с малкото географски наименования, които са отбелязани в руската карта и в нейните български репродукции и оперират най-много с 10-15 имена. П. Делирадев, В, 184. — Ще мога ли да оперирам с някаква сума — запъна се Шушумишкин. — Ще ти подпиша разписка за десет хиляди лева — присви очи Папазов. Ал. Томов, П, 13. // Матем. За изчислителна машина — извършвам определено математическо действие. Препоръчваме на всички., контролни учреждения, на банковите канцеларии и пр. и пр. единствената и незаменима машина за смятание Бруншви-га", която бързо и най-вярно оперира с че-тиритях аритметически действия и с дробите. БД, 1909, бр. 30,4.

3. Действам, работя в определен обхват, в дадена област, среда. Атомната енергия ще открие широки перспективи за създаване на подводен риболовен флот с широк обсег на действие, който да оперира на големи дълбочини. Д. Славчев и др., БМ, 60. Космическата сонда е апарат, пригоден сам да взема проби от лунната повърхност, като оперира в атмосферни условия, различни от земните.

О Опериран съм от нещо. Разг. Напълно съм лишен от някакво качество. Той е опериран от чувство за хумор.

ОПЕРЙРАНЕ1. ср. Мед. Отгл. същ. от оперирам1 и от оперирам се.

ОПЕРЙРАНЕ2 ср. Книж. Отгл. същ. от оперирам2. В централното конструктивно бюро при Института за ядрени изследвания в Полша е бил построен специален манипулатор — инструмент, служещ за опериране с лабораторни съоръжения зад дебел заслон, предпазващ от действието на лъчите. ВН, 1958, бр. 2081, 4. Той [Бидер], подобно на Инауди, .. се осланял главно на слуховото си чувство при оперирането с числа. Матем., 1966, кн. 5, 16.

ОПЕРКА ж. Рядко. Умал. от опера; малка, кратка опера. „Хоро“, хубавата сцена из сбирката „На кръстопът“ от Кирил Христов, е турена в музика от К. Махан. Студенти и студентки тъкмят да дадат сцената през Великден тук.. Надали ще има интелигентен българин, който да не полюбопитствува да види тая първа българска народна оперка. Бълг., 1902, бр. 466, 4.

ОПЕРУШЙНЯ СЕ. Вж. оперушиням

се.

ОПЕРУШЙНЯМ СЕ, -яш се, несв.; оперушйня се, -иш се, мин. св. -их се, св. Остар. За птица — покривам се, обраствам с перушина; опервам се. Ластовички си направили веднъж едно гнездо в една диванха-на.., когато им ся излупили малечки ласто-виченца, случва ся, че едно от тях, преди да ся оперушини еще .. паднало от гнездото и ся утрепало зле и умряло. П. Р. Славейков, Пч, 1871, кн. 3, 37.

ОПЕРУШЙНЯНЕ, мн. няма, ср. Остар. Отгл. същ. от оперушиням се; оперение.

ОПЁРЮВАМ СЕ несв. (остар. и диал.); опёря се, св., непрех. Опервам се; оперушиням се. Додето женската лежи на яйцата, мъжкият се грижи за нейната прехрана, а когато излязат малките и бащата ги храни с майката. През юни малките се оперю-ват и захващат да излазят от гнездото. Т. Икономов, ЧНГ, 69.

ОПЁРЮВАНЕ ср. Остар. и диал. Отгл. същ. от оперювам се; оперушиняне. — От Н. Геров, Речник на блъгарский язик, 1899.

ОПЕРЯ1. Вж. опервам1.

ОПЕРЯ2. Вж. опервам2.

ОПЕРЯ3. Вж. опервам3.

ОПЕРЯ СЕ. Вж. опервам се и оперювам се.

ОПЕСЪЧА. Вж. опесъчавам.

ОПЕСЪЧАВАМ, -аш, несв.; опесъча, -йш, мин. св. -йх, св. прех. Покривам нещо, обикн. заледена повърхност с пясък. Опесъ-чихме тротоарите и пешеходните алеи в квартала, опесъчавам се, опесъча се

Грешка при създаване на миникартинка: Липсващ файл