Page:RBE Tom11.djvu/496

От Читалие
Направо към: навигация, търсене
Страницата не е проверена


рода в молекулите и имат важно значение за жизнените процеси. Окислителните процеси при растенията се регулират от много сложни и непостоянни ферментни системи (оксидази). ОБиол. X кл., 36. Борбата за анаеробни условия е довела до естествен отбор на организми, притежаващи специфични оксидази.., които катализират бързо редуциране на кислород. Вселена 69, 302. Наличието на кръв в изпражненията се доказва с химически проби, основаващи се на свойството на оксидазата и каталазата, които се намират в кръвта, да ускоряват окислителните процеси. Л. Митов и др., ВБ, 297.

— От фр. oxydases.

ОКСИДАЦИОНЕН, -нна, -нно, мн. -нни, прил. Хим. Който се отнася до оксидация. Около 60 химически съединения, органически и неорганически,., имат способността да засилват оксидационните процеси на клетката. Пр, 1953, бр. 1, 15.

ОКСИДАЦИЯ ж. 1. Хим. Химически процес, при който някое вещество се съединява с кислорода, отдавайки електрони; окисляване, оксидиране. Известно е, че много химически процеси, като хидрата-ция, оксидация и др., са свързани с отделянето на топлина. Н. Ненков и др., ВС, 17.

2. Техн. Полагане на изкуствено окисно покритие върху метали с цел да се предпазват от корозия или за декоративно оцветяване, за електроизолиране и проч.; оксидиране. Оксидацията може да се осъществи по химичен, термичен или електрохимичен метод.

— От лат. oxydatio.

ОКСИДЕН, -дна, -дно, мн. -дни, прил. Хим. Прил. от оксид; окисов, окисен. При понижаване на напрежението лампата [лу-минисцентна] или изобщо не се запалва, или се запалва, като се получава силно раз-прашване на оксидното вещество върху електродите. Ив. Аламанчев, ЕО, 39. Оцветяването на подовете се извършва със светлиноустойчиви и устойчиви на алкални вещества пигменти от неорганичен или органичен произход. За предпочитане са оксидните бои. Н. Гудев, ПН, 27.

О Оксидна лампа. Радиолампа с жичка, покрита с окис на алкалоземни метали, която служи за усилване на радиосигнали.

ОКСИДИМЕТРИЯ мн. няма, ж. Хим. Група методи за количественообемен анализ на дадено вещество, които се основават на окислително-редукционни процеси. Някои багрила намират приложение в оксиди-метрията като индикатори. А Според окислителя оксидиметрията бива перман-ганометрия, йодометрия, хроматометрия и т.н.

— От фр. oxydimctric през рус. оксидимстрия.

ОКСИДИРАМ, -аш, несв. и св., прех.

1. Хим. Осъществявам химически процес на свързване на определено вещество с кислород, създавам окис; окислявам. Оксидирам желязо.

2. Техн. Поставям изкуствено окисно покритие върху метали, за да не корозират. Оксидирайте металните рамки, за да не ръждясват.

3. Хим. За кислород — свързвам се с друго вещество и образувам окис; окислявам.

4. Биохим. Включвам се в състава на кръвта, обогатявам кръвта. Кислородът на въздуха, прониквайки в белите дробове, оксидира кръвта на новороденото, оксидирам се страд. Досега осичките и гайките се из-ползуваха при монтажа, без да се оксидират или никелират, а това ги излагаше на корозийност. ВН,1960,бр. 2639,1. ОКСИДИРАМ СЕ несв. и св., непрех. Хим. За метална повърхност — покривам се с окис, свързвайки се с кислорода от въздуха. Необходимо е също така металните части да не се оксидират при различните случаи, когато се загрява стъклото. П. Минков и др., ЕФМ, 48.

ОКСИДИРАН, -а, -о, мн. -и. Прич. мин. страд. от оксидирам като прил. 1. Хим. Който е с покритие от метален окис. Винтовете се правят железни, стоманени .. Главичките им често се правят никелирани, оксидирани и позлатени. М. Тодоров и др., ТМСС, 78. — А защо сте мили асфалта с четка за дъски?.. — Ей така, рационализация. След това лъщеше като оксидиран. К. Грозев, СС, 59-60.

2. Биохим. За кръв — който съдържа кислород, който е обогатен с кислород. Тези артерии [бронхиалните] доставят на белите дробове оксидирана кръв, необходима за тяхното нормално функциониране. М. Василев и др., ВБ, 32.

ОКСИДИРАНЕ ср. Хим. Биохим.Техн. Отгл. същ. от оксидирам и от оксидирам се; оксидация, окисляване. По-особен интерес представлява оксидирането, при което металният предмет се покрива с устойчива плътно прилепнала окисна покривка. Това се постига било чрез обработване на предмета на горещо с алкална окислителна смес, било чрез електролиза, като предметът се поставя на анода. К. Кулелиев и др., Ф, 211-212. Оксидирането може да се извърши и химически чрез загряване на изделията в разтвори, които съдържат окислители. Така се оксидират обикновено магнезиевите сплави. Св. Райчева, К, 70. Застоят в белия дроб причинява и други клинични признаци: поради забавянето на циркулацията в белите дробове оксидирането на кръвта в тях става недостатъчно. В. Кърджиев, ОП А, 155.

ОКСИЖЕН м. 1. Хим. Леснозапалима смес от кислород или ацетилен и водород, развиваща висока температура при горене и

Грешка при създаване на миникартинка: Липсващ файл