Page:RBE Tom11.djvu/351

От Читалие
Направо към: навигация, търсене
Страницата не е проверена


ОГРАНИЧЕНИЕ 351 ОГРАНИЧЕНО

3. Един человек, колкото е по-малко любопитен, толкова по-малко тръси да ся научава, и толкова пд е ограничен в познанията си и по-глупав. Ч, 18/1, бр. 23, 716.

6. Прен. Който се характеризира с недостатъчни интелектуални или духовни качества. Нейният ограничен ум, който вън от пределите и понятията на Буковци нищо не знаеше и не разбираше, не можа да й даде никакъв положителен отговор. Т. Влайков, Съч. II, 151. Чудно ли е, ако службата или случаят те срещне с някоя жена, с която трябва да говориш, да се покажеш любезен, възпитан човек,., та да се смята това за престъпление, за нарушение на семейната чест? Само един тъп, ограничен мозък можеше да вижда в тия обикновени житейски срещи страшния фантом на изневярата. Л. Стоянов, Избр. съч. III, 387. // За възглед, разбиране, мнение — който не засяга, не отразява нещата в тяхната пълнота, взаимовръзка, причини, а е насочен само в една посока; едностранчив, повърхностен. — За него осветлението .. има и някакво друго значение освен чисто практическото. За мен то е неизгодно, защото ще оскъпи производството. — Твърде ограничено разбиране — каза Грашев. Д. Фучеджиев, Р, 294. — Какво наричаш морален елемент? — Да произхождаш от работническата класа. — Но това е сектантство, ограничен догма-тизъм. Д. Димов, Т, 225. Не желай легкоум-но да съдиш за князове и служители споряд ниските и ограничени мнения на твоето ниско състояние. Ал. Кръстевич, ВПЖ (превод), 87.

7. Спец. За монарх — който не осъществява единствен цялата власт, а я споделя с други държавни органи (парламент, сенат и под.) и управлява съгласно с конституцията на страната. Някои монарси делят върховна-та власт на особни учръждения в държавата си; в такъв случай тии се наричат конституционни или ограничени. К. Смирнов, 3, 71. Свободата на избиранието на представителите и на разискванието в парламентът ся оздравила.. Англия от тогази насам ся управлявала от един ограничен и конституционален монарх. ИЗ 1877, 1881,

О Дружество с ограничена отговорност.

Иконом. Обединение на две или повече лица за извършване на търговия или производство чрез концентрация на капиталите им, членовете на което носят частична отговорност за задълженията на дружеството, рискувайки само вноските и членските си права.

ОГРАНИЧЕНИЕ, мн. -ия, ср. 1. Ограничаване. От душа мразя консерваторщи-на и лъжливия либерализъм, мразя всяко ограничение на свободата. Т. Влайков, Съч. III, 54. Живот без начало и без край, на който ние сме само покорни изпълнители. .. А в гърдите на всеки човек бушува бунтът на притеснението, на ограничението. Ст. Чилингиров, РК, 105. Строгото ограничение от баща ми да стоя постоянно у дома си,.., без да ме пуска да хайтувам, отсетне го разбрах, че е било за мое добро. Р. И. Блъсков, СбНУ XVIII, 547. Ограничение на работния ден. Ограничение на гражданските права.

2. Обикн. мн. Нормативни изисквания, правила, въведени от ръководни органи, които ограничават или забраняват нещо, някакви прояви, дейност, възможности. До 1967 година ловът на зайци беше без ограничения през целия ловен сезон. ЛР, 1979, кн.2, 9. Изборите бяха извършени с общо, равно и тайно избирателно право, без каквито и да било ограничения. Ист. IX и X кл, 7. Правото да се преминава от една по-напред избрана професия към друга, предпочетена отсетне, тъй също се допуща с някои ограничения, до 35-а годишна възраст. ССГ (превод), 45. // Със съгл. или несъгл. опред. Такива изисквания, норми, налагани от някого (означен от определението) или свързани с областта, проблемите, означени от определението. Не е необходимо, разбира се, [поетът] да се затваря на всяка цена в циганския бит и фолклор, за да си слага сюжетни ограничения. ЛФ, 1956, бр.8, 2. Те [учениците] искаха .. да бъдат дръзки и смели като тия соколи, които не можеха да понасят ограниченията на пансиона, строгата дисциплина в гимназията. Д. Спространов, С, 35. Верски ограничения. Цензурни ограничения. Феодални ограничения.

3. Обикн. мн. Неписани нравствени изисквания, норми, които въздържат някого от оп-

еделени прояви. Още на тръгване беше си

ал дума, че няма да се отбива в чифлика. .. — Защо пък да си налагам ограничения? — ... — Аз може да мина покрай чифлика и пак да не се срещна с никого и с никого да не приказвам. И. Йовков, ЧКГ, 53-54. — Свобода има само в изкуството, а в живота — само ограничения. Ал. Гетман и др. СБ, 221. Не туряш никакво ограничение на техните инстинкти, а у децата най-първо лошите инстинкти се събуждат и развиват после в наклонности, в пороци. Ив. Вазов, Съч.1Х,

ОГРАНИЧЕНИЧЪК, -чка, -чко, мн. -чки, прил. Умал. от ограничен. Един депутат, доста ограниченичък, който винаги се поздравляваше с весели шушуканета и хиленета, когато станеше да говори,.., каза: — Знайте, господа, че на моите рамене стоят 40 000 земледелци с воловете си и магаретата си! Ив. Вазов, Съч.ХУ1, 89-90.

ОГРАНИЧЕНО. Нареч. от ограничен (във 2, 3 и 6 знач.). Според днешните наши разбирания това било живот ограничен и изостанал, но във времената, за които става дума, хората все още не се досещали, че живеят ограничено и изостанало. А. Гу-

Грешка при създаване на миникартинка: Липсващ файл