Page:RBE Tom11.djvu/312

От Читалие
Направо към: навигация, търсене
Страницата не е проверена


ОГЛЕЖДАМ 312 ОГЛЕЖДАМ

лят спокойно, да се огледат от всички страни. Ст. Марков, ДБ, 33. За себе си човек може да кипва,.. Ала, когато е работата за мнозина, ще трябва всяка стъпка да се оглежда. Ст. Чилингиров, ХНН, 66. Още повече се радваше Момчил на заловените коне. С тях можеха да се образуват дру-жинки от съгледвачи по далечните пътища,.. А имаше защо да се оглеждат пътищата. О. Василев, 33, 63. II. Възвр. от оглеждам в 1 и 4 знач. Аз станах прав и като безумен почнах да се оглеждам, да пипам гърдите си, главата, лицето. Вл. Мусаков, ЗР, 441. Булката пламва като божур, оглежда се, попипва се по ръченика, jio дрехите — не знае защо се смеят. И. Йовков, СЛ, 82. III Взаим. от 2 и 4 знач. — Абе няма ли някой да попее? — обажда се по едно време бащата на Беба... — Вярно бе, може ли сватба без песен? — подема друг и всички присъствуващи започват да се оглеждат подозрително помежду си. Св. Минков, РТК, 147. А сега тяхна Цвята беше стигнала таман мома за хорото.. Харесала я беше стрина Радовица, а и баба Кузмавница бе харесала Кънча. Па и младите беха се огле-дале. Т. Влайков, Съч. И, 152.

ОГЛЕЖДАМ СЕ, несв.\ огледам се, св., не-прех. 1. Гледам около себе си околността или близките неща, предмети, обикн. за да видя, преценя нещо или да се опазя, предпазя, скрия и под.; озъртам се. Спре се, огледа се наляво, огледа се надясно и хлътне в dtg-кянчето като лалугер в дупката си. Й. Йовков, СЛ, 83. Като излезе тихо на улицата, Борис Глаушев внимателно се огледа в тъмнината и продължи нагоре, все покрай стените, с тихи стъпки. Д. Талев, И, 125. Огледах се: къде ще бягаш? Току виждам коня на агата... Мятам се на него и прощавайте, викам. Ст. Дичев, ЗС I, 537. — Хубаво време Янев.. — Хубаво време наистина — каза замислено Янев и се огледа наоколо. Й. Стоянов, ПД, 25. Георги Динков се огледа, сякаш беше попаднал в съвсем непознато място и искаше да открие къде точно се намира и защо. А. Гуляшки, Л, 472. // С предл. за и непряко допълнение. Гледам внимателно, за да намеря, открия това, което се посочва от непрякото допълнение; оглеждам (в 5 знач.), търся, потърсвам. Теодо-сий се спря из един път и се огледа наоколо за мостче или за някое повалено дърво, по което да мине отвъд. Ст. Загорчинов, ДП, 196-197. По едно време Стефка начумерен-ко диреше някого с очи..: тя се огледа за Черенева, но него го нямаше и ней бе прия-тно. А. Страшимиров, Съч. I, 138. Ема е обядвала вън от града, не е почивала, опротивяло й е вече всичко, а се почувствувала изведнъж твърде уморена и тъкмо се е оглеждала за файтон. А. Страшимиров, Съч. V, 179. // С подч. изр. със съюз и да, за да, въпрос, местоим. и под. — вглеждам се, следя внимателно ситуацията, нещата около себе си, с цел да узная, преценя или реша нещо. Той се отстрани от масата и се оглеждаше да изведе наново младите певци на празното място, когато тишината в предверието стана още по-дълбока. Д. Талев, ПК, 491. Той [Левски] намери сокака, тайната къща, огледа се дали не го следят и почука. Ст. Дичев, ЗС II, 656. Лиляна налетя върху Евлоги, запъхтяна от бързане. Тя се огледа, за да се увери, че в стаята няма чужди хора, сетне го ппегърна, целуна го по бузата. А. Гуляшки, 101. — В ресторанта и без език ще те нахранят. Ще се огледаш какво носят по съседните маси, ще по-срчиш нечия чиния и ще кажеш „от това“. Й. Попов, СЛ, 5.

2. Прен. Йнтересувам се, анализирам и преценявам нещо или някого. "Мили братя българи! Докога ще търпим това иго? Огледайте се край себе си: от ден на ден става по-зле. Ст. Дичев, ЗС I, 90. Време е вече хората не само да действуват, а и да се оглеждат какво са направили. А. Дончев, ВР, 203. Този прославен човек, лауреат на Нобеловата премия, професор,.., един от най-големите познавачи на атомистиката, се огледа и извън своя научен кабинет. Г. Караславов, Избр. съч. III, 379. Опозицията се огледа:/ „Ха сега е вече време, братя!“ Хр. Смирненски, Съч. II, 176. • С предл. на. Остар. Нека всекой се огледа на тия честити люде, които с това ще са споменуват до века. У, 1871, 190.

3. Диал. С предл. в. Вглеждам се, взирам се в някого или нещо. Аз не ви се сърдя, че в мен сте се огледали — вие имате право да подозирате всекиго, додето откриете истинския престъпник. Т. Харманджиев, КВ, 276. У Кирови кметът влезе бавно и тежко, като се оглеждаше в спретнатия, добре подреден двор. Г. Караславов, ОХ I, 370. Във ъгъла, на купчина, жените/ оглеждат се във всеки граничар. Ламар, СГ, 90. • Обр. На върхът на живота, с закъсняла/ тъга оглеждам се към младостта минала. П.П. Славейков, Събр. съч. III, 112. Огледала се снаа му — / ..она си Рангел познала. Нар. пес., СбНУ Х1ЛV, 170.

4. Гледам отражението си в огледало или огледална повърхност, обикн. за да видя как изглеждам, какъв е видът ми, облеклото ми и под. Дамите, които чакат отдавна тая вечер, за да се покажат в официалните си тоалети, дълго се стягат пред малките огледала в кабините си и се ядосват, че не могат да се огледат цели. Св. Минков, ДА, 45. Тя сложи шапката си замислено и се облече. После се огледа в тъмното стъкло на прозореца, защото в стаята нямаше огледало. М. Грубешлиева, ПП, 237. Когато сложих новите зъби в устата си и се огледах, видрХу че те са изменили физиономията ми. Й. Попов, БНО, 104. Девойките, които бяха получили гердани, се втурнаха към реката и след като се огледаха в бист

Грешка при създаване на миникартинка: Липсващ файл