ОВЦЕВЪД 286 ОВЦЕГЛЕДАЧ
желание и настървено. В празнични дни тези ергени се стичаха при нея [Севда] до портата им като овце на кърма. Тя още не можеше да разбере, защо се трупаха те пред нея., когато ги подмяташе дяволито и им се присмиваше в очите. Г. Караславов, С,
225. Метилява (крастава, чамава, шугава) овца. Разг. За човек, който се отличава със своето поведение и постъпки, който прави впечатление с това, че не се държи като другите. — Лошо живееш ти, разбра ли? Оклюмал си като метилява овца, бягаш от хората. Ем. Манов, ДСР, 219. Това беше човек, който с живо слово трябваше да жи-госва отстъпниците по стъгдите, да на-тирва краставите овци от господнето стадо. А. Дончев, СВС, 208-209. Надявам се като вълк за овца. Диал. Чакам, надявам се да получа нещо, което много силно желая. Нападам, нахвърлям се като вълци на овце. Диал. Много настървено, жестоко се нахвърлям върху някого или нещо. Книва победил римляните,., обсадил Филипопол и го завладял, а войниците му разграбили и опустошили, нападали върху му като вълци на овце. Г. Кръстевич, ИБ, 84. Не си на шарената овца шилето. Обикн. във 2 и 3 л. Диал. Ирон. Казва се на човек, който иска да му дадат повече, отколкото дават на другите, за да му се изтъкне, че той не е изключение и че това не е редно. От една овца две кожи не биват. Диал. Казва се, когато някой алчно и безмилостно граби и експлоатира някого или нещо, за да му се припомни, че е невъзможно да получи повече, отколкото заслужава. От една овца вземам две кожи. Разг. Стремя се да получа голяма полза, облага за себе си, като ограбвам, експлоатирам някого. Приляга му като на овца тътралка. Диал. Ирон. Никак не му приляга, съвсем не му приляга. Присмяла се козата на овцата, че лудо пасе. Диал. Ирон. Употребява се, когато някой критикува поведението и постъпките на другиго, без да прецени, че и той самият постъпва по същия начин или прави същите пропуски и грешки. Пуснали вълците да пасат овцете. Разг. Ирон. Употребява се, когато някой или нещо е в опасност, защото съвсем неуместно са поверени на някого, който вместо да ги пази, ги разхищава, унищожава, погубва. Старо куче овца варди. Диал. Казва се за опитен, обигран човек, който си знае и добре си върши работата. Ходя като въртогла-ва овца. Диал. Неодобр. Пилея си времето безполезно, мотая се без работа или се намирам в състояние на обърканост, смущение от нещо.
ОВЦЕВЪД м. Човек, който се занимава с отглеждане на овце, обикн. в организирано обществено стопанство; овчар, овцегле-дач, овцевъдец. С вас ще отидем до най-из-тъкнатите наши овцевъди в Родопите или на друго място, където ще можем да се запознаем с най-важните породи овце. Г. Рал-чев, ДМЖ, 4. Остава сега нашите овцевъди, зоотехници и научни работници,.., да положат всички усилия за по-нататъшно-то развитие на тънкорунното и полутън-корунно овцевъдство. Т. Савов, Пр, 1953, кн. 1, 29.
ОВЦЕВЪДЕН, -дна, -дно, мн. -дни, прил. Който се отнася до овцевъд и до овцевъдство; овцевъдски. Беше се образувало скотовъдно дружество „Рог“. Явиха се, обаче, някои недоразумения,., и дружеството трябваше да се разцепи на коневъдно, овцевъдно, говедовъдно и свиневъдно. Елин Пелин, Съч. IV, 140. Този вид кръстосване ще намери широко приложение в стоковите говедовъдни и овцевъдни ферми. Пр, 1952, кн. 6, 11. — Какво, харесват ли ти нашите овчарници? Запита ме овцевъдният бригадир, който всяка сутрин обикаля стадата. Г. Ралчев, ДМЖ, 24. Селото е в най-овцевъдния район, чието население не само че задоволява своите нужди с обмяна на излишъците на вълна с платове, но и изнася на пазара. ОФ, 1950, бр. 1943, 1.
ОВЦЕВЪДЕЦ, мн. -дци, м. Рядко. Овцевъд. Копривщенецът .. оженил една от дъщерите си за .. овцевъдец и говедовъдец. Ив. Хаджийски, БДНН И, 7.
ОВЦЕВЪДСКИ, -а, -о, мн. -и, прил. Рядко. Овцевъден.
ОВЦЕВЪДКА ж. Жена овцевъд.
ОВЦЕВЪДСТВО, мн. няма, ср. 1. Занятие, дейност на овцевъд. Работил отначало като абаджия в Цариград, а след това се занимавал и с овцевъдство. Н. Ферманджи-ев, РХ, 25. Макар и вече заседнали, карака-чаните не скъсват със своите традиции, а продължават да се занимават с овцевъдство. Й. Радичков и др., ГСП, 152.
2. Клон от животновъдството, който се занимава с развъждането, отглеждането и използването на овцете. Стара планина, Средно гора, Рила, Родопите — това са най-благоприятните райони за развитието на нашето овцевъдство. Г. Ралчев, ДМЖ, 9. Нашата овча порода е лоша. Как трябва тя да се подобри? И тук въпросът е действително мъчен, защото требованията от овцевъдството са различни. Бълг., 1902, бр. 529, 2.
3. Научна дисциплина за развъждането и отглеждането на овцете. В това списание редовно се пише и за овцевъдството. Ст. Марков, ДБ, 163. В животовъдния факултет се преподава и овцевъдство. II Тази научна дисциплина като учебен предмет в специализирани селскостопански средни и висши училища. // Учебник по този предмет.
ОВЦЕГЛЕДАЧ м. Човек, който се занимава с отглеждане на овце; овчар, овцевъд, овцевъдец. Присъствуват 5 делегати:.., овцегледачът Тодор Пейчев от с. Вердикал.. и главният зоотехник в ТКЗС