Page:RBE Tom11.djvu/1042

От Читалие
Направо към: навигация, търсене
Страницата не е проверена


поутуши и да й отмине. Ил. Блъсков, ПБ Ш, 109. Та давно мине Николчо /.., / та да Николчо прикаже, / да й тъгата отмине. Нар. пес., БО, 1847, 11.

7. Прех. В съчет. с лич. местоим. във вин. За нещо, обикн. неприятно — не ме засяга, не ми се случва, когато го очаквам или когато се случва на други. — Когато си на война, хале ако си в бой, мислиш: само да свърши, веднъж да ме отмине умирачката! В. Мутафчиева, ЛСВ I, 398. Между войниците сноват най-фантастични слухове за характера на болестта. Името й е страшно — и всеки изтръпва, с тайната надежда, че злото ще го отмине. Л. Стоянов, X, 11. Тя чувствуваше, че съдбата на нейните синове и нейната собствена съдба няма да бъде по-различна от нашата, че по-рано или по-къ-сно — не е важно — горчилката няма да я отмине. Сл. Трънски, Н, 97. Не се лъжеше и Димка за клопката, в която бе попаднала четата .. — Ето, смъртта беше вече неизбежна .. Всеки си мисли, че за него няма да дойде такъв ред. О-хо! Никого няма да отмине, никого... Д. Талев, И, 112. Маринка я гледала и чакала какво ще й отвърне. Циганката се взирала в ръката й и шепнела:

— Че то, венчилото, те отминало дъще, на... изписано е тук. Н. Каралиева, 3, 21.

8. Прех. С обет. поясн. за начин. Отбелязвам, отчитам нещо или някого по определен начин, обикн. без да му отделям особено внимание. Това искане също не интересуваше фирмите и той го отмина с презрителна забележка, че работниците не трябвало да усложняват въпроса с политически капризи. Д. Димов, Т, 259. Вярно е, че ние се увлякохме в разказването на разни подробности около юрганите и спалнята на бъдещото семейство и съвсем забравихме нашия герой, ала човек трябва да бъде без сърце, за да отмине с две-три думи това мъчително придобиване на така наречения движим имот. Св. Минков, РТК, 116-117. Барбюс отминава с пренебрежение всевъзможните дребни нападки към неговата личност. Н. Христозов, ГЩ, 143. Ако беше я видял по-отдалеч той може би щеше да си спомни за изгонването от фермата., и гордо щеше да я отмине само с един поздрав. И. Петров,, НЛ, 38. И спомням си за всички: /за вас, които сте ме молили за нежност: / .. / Простете ми, тогава аз не ви разбрах, /с насмешка ви отминах. М. Петканова, КС, 19.

9. Прен. Прех. Пренебрегвам, не удостоявам с внимание някого или нещо; подминавам.

— Някога аз мислех, че ако поискам (..) мога да отмина Нона, да не я обикна или, ако я обикна, да се оттегля настрана, когато поискам. И. Йовков, ЧКГ, 253. — Ти се превърна в безумна машина за печелене на пари, отмина любовта. Д. Димов, Т, 540. Не можах да отмина факта, че това, което трябваше да му кажа, се отнася за сина му.

Й. Демирев и др., ОС, 35. // Не обръщам внимание, не се спирам, не реагирам на нещо, като че ли не забелязвам нещо. — Просто не разбирам — оплака се тя .. Той същият... и е друг човек! .. — Навярно и тук — двойник! — Ако човек можеше да бъде двойник на себе си! — отмина шегата ми тя. Ат. Наковски, БС, 72-73. И той се потапяше цял в този нов, дълбоко подценяван досега от него свят, беше му прият-но да слуша малко глухия й глас, да се възхищава от тактичността, с която тя отминаваше неговото незнание. Л. Станев, ПХ, 101. — Медузата, братко — каза далматинецът, — нищо не яде... Нея и акулата я отминава. П. Вежинов, ДБ, 126.

ОТМИНАВА МИ несв.\ отмине ми св., непрех. Остар. и диал. Оздравявам, преставам да страдам; минава ми, преминава ми. „Как е, изцери ли я, бабо, какво я боли?“ — Няма й нищо, баим, позаболяло я сърце, като чиляк, а тя се поизплашила — няма й нищо, аз ще й проводя количавата трева да свари, да изпие един филджан и то ще й отмине. Ц. Гинчев, ГК, 135. — Аз му казвам, боли ме главата, ще ми се пръсне.. От година тука си оставям парче смокиня, отминава ми от нея. На човек, когато най му трябва, не се намира. М. Яворски, ХСП, 220. Друго, прикапичнало се сред плезурка-та, отгоре му иде друго, блъсне се връх него, разплачат се двете, идат до нейде, отминало им скоро, и хайде, пак нагоре. Ил. Блъсков, СК, 456. Ще му отмине като на куче. Погов. П. Р. Славейков, БП П, 216. отминавам се, отмина се I. Страд. от отминавам (в 8 и 9 знач.). Не може да се отмине без внимание фактът, че и до днес близки и приятели на Елин Пелин от Байловско си спомнят ясно негови изказвания в социалистически дух през първото десетилетие на нашия век. Кр. Генов, С, 1954, кн. 12,164. Както и да е, но този зоологически / въпрос не може да се отмине така лесно. Хр. Смирненски, Съч. П1, 123. П. Взаим. от минавам в 1 знач. Те есе гледаха да не се пресрещнат, а пък есе се изпречваха един сре-щу друг. И преди да се отминат, леко се усмихваха и двамата. Д. Калфов, Избр. разк., 213. Денят беше пазарен и сега от града към полето се редяха върволица кокетни каручки,., настигаха се, отминаваха се или бягаха встрани, по разкаляните междуселс-ки пътища. Г. Райчев, Избр. съч. I, 85.

О Отминава ме / отмине ме горчивата чаша. Книж. Спасявам се от тежко изпитание, не изживявам някакво страдание. — Ага — рекох аз, — не може ли султанът да помогне на Елинденя? Да я отмине горчивата чаша? Той е наблизо, в Одрин, а може вече да идва насам. А. Дончев, ВР, 115. Той [поп Кръстьо] дълго се застояваше в църквата .., молеше се настоятелно и всеки ден изтръпваше от мисълта, че горчивата чаша няма да го отмине. Ст. Дичев, ЗС П, 681.

Грешка при създаване на миникартинка: Липсващ файл