Page:RBE Tom10.djvu/901

От Читалие
Направо към: навигация, търсене
Страницата не е проверена


търничава. Но след това .. аз чувствувах съвсем друго, аз исках да останете, защото ми станахте необходима. Д. Димов, ОД,

240. Да се изменят тия условия тряба най-напред да се създаде голям кръг от постоянни читатели. Да стане книгата необходима за всеки интелигентен човек. Р, 1926, бр. 221, 2. Човекът и животните получават белтъци чрез растителната храна, а растенията могат сами да си ги образуват. Но затова им е необходим азот. К, 1963, кн. 3, 10. Необходима е дисциплина.

2. Който е нужен, потребен, подходящ в някакъв момент, при някакви обстоятелства. — Ако те пуснат и речат пак да те арестуват, бягай при мене.. Няма защо да бягам рече Матъо с необходимата предпазливост. Аз не съм направил нищо лошо. Д. Ангелов, ЖС, 60. — Бъдете спокоен, любезни Герхард. Вече съм взел необходимите мерки. X. Русев, ПС, 101. Той [Старо-модев] се прислушва осторожно във възклицанията на децата и се намесва в необходимия момент. Ст, 1959, бр. 695, 1. Цигарите бяха изпушени, кафето беше изпито, разменени бяха и необходимите за такива случаи думи на почит и вежливост. Д. Та-лев, И, 189. — Бъди уверен, че мнозина, сиромаси и нещастни, ще да са стреснат и ще да помислат за своето спасение, защото на секо едно нещо треба да са тури най-напред основание, секиму тряба да са покаже необходимия път. Л. Каравелов, Съч. VIII,

112. // Остар. Задължителен, неотменим. Българските представители счетоха за своя необходима обязаност да протестират против съставените от него събрание устави за бъдещето управление на църквата. ПСп, 1876, кн. 11-12, 13. И поканва ги [ергените] да влязат в стая, де са девойки .., а девойки им стават на крака в знак уважение и по необходим стар обичай .. поканват ги да седнат. Г. С. Раковски, П, 94. Всяко откритие стояло съвършенно отделно; и макар то и да приготвяло пътя за последующите открития, обаче по никой начин са не относяло към тях като към необходими свои следствия. Д. Витанов, НС (превод), 75.

НЕОБХОДИМО нареч. 1. Обикн. с гл. съм, изглежда, вижда ми се, става и под. и следв. изр. със съюз д а. а) Означава, че е нужно, потребно нещо да стане, да се извърши, осъществи. Необходимо е да се учи, много да се учи, за да постъпиш после в авиационното училище. К, 1963, кн. 8, 5. Сега беше също тъй необходимо да се спрат ескадроните, които в инерцията на устрема си отиваха далеч. И. Йовков, Разк. II, 225-226. Старобългарските текстове се четат трудно, особено от учениците, затова аз намерих за необходимо да преведа две от тях. БР, 1931, кн. 4-5, 150. б) При лич. местоим. в дат. Означава, че някой има нужда, потребност от нещо. Необходимо ми е да замина за няколко дни в отпуска.

2. Остар. При прил. нужен, потребен. За усилване. А человек славянин да иска в този инак славянский град да изучи нем-ский язик, необходимо потребен на един слуиштел в университета е туй му искание повече от дръзко. АНГ I, 139. Библиографията е необходимо нужна за историята на литературата. Ч, 1875, кн. 6, 267.

НЕОБХОДИМОСТ, -тта, мн. (рядко) -и, ж. 1. Само ед. Нещо, което трябва да бъде осъществено, трябва да стане; нужда, потребност. За денонощно работещите еснафи забавленията бяха не само удоволствие, но и необходимост. Еснафът имаше нужда да намира отдушник от напрежението на труда в забавления и шеги. Ив. Хаджийски, БДНН, 145. Благоразумието налага той [Левски] да се откъсне за известно време от Карлово .. Тази необходимост го заставя да направи още един опит за осъществяване на любимата си мечта да учи. Ив. Унджиев, ВЛ, 61. Динамиката на международния живот, необходимостта да се решават бързо редица важни проблеми на мира и сигурността на народите изискват и no-действени форми на съвременната дипломация. РД, 1975, бр. 194, 1. Историческа необходимост. Жизнена необходимост. Биологическа необходимост.

2. Вещ, която е особено необходима и непременно трябва да бъде набавена, притежавана. Денят преваляше и .. в града .. се не съпикасваше никакво движение. Само някои офицерски дами бързаха да си набавят баналните необходимости. А. рграшимиров, Съч. I, 123. Това пък са електрически ютии файн! Необходимост вкъщи, знаеш, и нищожни цени. Чудомир, Избр. пр, 77. В големия град колата не е лукс, а необходимост.

3. Само ед. Филос. Категория, която отразява закономерната връзка в изменението на нещата. Необходимостта и случайността са в диалектическа връзка.

О Предмети (стоки, продукти и под.) от първа необходимост. Предмети, стоки, които са най-необходими за задоволяване на всекидневните нужди. Бакалинът дава на кредит и сирене, и кашкавал, и маслини, и сапун изобщо всички предмети от първа необходимост. Г. Караславов, Избр. съч. II,

184. Дойде му на ум, че вече навсякъде се чувствуваше голяма оскъдица на хранителни продукти, много стоки от първа необходимост отдавна липсваха на пазара. Д. Ангелов, ЖС, 141. По необходимост. Тъй като е необходимо, поради това, че обстоятелствата налагат. Да си призная, аз не познавам нашата страна освен някои исторически градове и места, където съм ходил по необходимост. М. Марчевски, ТС, 90. Отредът трябваше по необходимост да даде сражение и да се държи до настъпването на нощта. Д. Ангелов, ЖС, 604.

НЕОБЩЙТЕЛЕН, -лна, -лно, мн. -лни,

Грешка при създаване на миникартинка: Липсващ файл