Page:RBE Tom10.djvu/841

От Читалие
Направо към: навигация, търсене
Страницата не е проверена


вота. — Човек се учи, докато е жив, и разумният человек никога нема да премълчи своето незнание, а ще пита и разпитва, за да се научи. Д. Талев, ПК, 244. Искаше ми се все това момиче да ми сервира.., очите ми не се откъсваха от очите му.. И тъй като не можех да му предложа никаква галант-ност поради незнание на езика, усмихвах му се с поглед. М. Яворски, ЕСВ, 152. На немски знаех да казвам само добър ден.. Когато момичето ме отведе до хотела, дъждът се усили, но то понечи да си тръгне. Тогава за пръв път изпитах мъката от незнанието на чужд език. Исках да му благодаря, а не знаех как. И. Петров, ОЗап., 24-26. Народе клетий,/ разбираш ли таз бас-ничка? Добитъкът си ти,/ юларът е неиз-гладимото незнание в тебе,/ а ратаите са безсъвестните партизани. Ст. Михайлов-ски, СБ, 83.

2. Липса на някаква информация, сведения, осведоменост за някого или нещо; неосведоменост. Казваше се, че точно по средата на морето има остров, чайките прелитат от него, но нито един моряк не бе видял тази суша някъде в Черно море, значи пак е измислица или незнание. Д. Добревски, БИ, 21. Съветът реши да се изпратят пратеници за преговори с Аарона. След това почна броенето на загубите, не съвсем вярно поради незнание или прикриване, ала императорът трябваше да го приеме за вярно.

А. Дончев, СВС, 705. „Те искат, каза той [Стамболов], да се ползуват от нашето незнание какво става в Европа, искат да ни въведат в един лъжлив път.“ С. Радев, ССБ I, 184.

НЕЗНАЧЙМ, -а, -о, мн. -и, прил.

1. Който не е голям по размери, обем, количество, степен; нищожен, незначителен. Не-значима печалба. Незначими приходи, Не-значимо количество.

2. Който е без особено значение; нищожен, незначителен. Незначим резултат.

3. За човек — който не се откроява, не се отличава с делата си, с постиженията си, поради което не се уважава, почита; незначителен, незабележителен. Незначими автори.

НЕЗНАЧИМО нареч. 1. В малка степен, количество; незначително, нищожно.

2. Без значение за някого или нещо; незначително.

НЕЗНАЧЙМОСТ, -тта, мн. няма, ж. Отвл. същ. от незначим; незначителност, нищожност.

НЕЗНАЧИТЕЛЕН, -лна, -лно, мн. -лни, прил. 1. Който не е голям по размери, обем, количество, степен; нищожен, незначим. Осман поведе конете при една скудна ба-ричка, .. Той употреби дълго време за това нещо, понеже незначителната струйка бав-но пълнеше кофата. Ив. Вазов, Съч. XII,

122. В лампите на телевизионния приемник е налице известно незначително излъчване. Обаче то е абсолютно безвредно за зрителя. К, 1963, кн. 9, 37. Руските сили бяха незначителни, но надеждите бяха поне да се удържи Загора, доде додат на помощ други войски. П.Р. Славейков, БП II, XV. За зла чест, този човек не прие от нийде из Българско пари, освен незначителни суми. НБ, 1876, бр. 1, 214. Приходите им са мали и незначителни. Ч, 1871, бр. 15,476.

2. Който е без особено значение; нищожен, незначим. Разговорите се продължиха в очакване новата година, като минаха на други теми, по-весели и пак тъй незначителни. Ив. Вазов, Съч. XII, 52. Те [Стан и Елка] разговаряха рядко, често пъти за съвсем дребни незначителни неищ, но самото й присъствие навяваше в душата л/у сладка отмора, тишина и спокойствие. Г. Райчев, Избр. съч. I, 104. При някоя тревога от съвсем незначителна грешка във време на час напълно естествено за всяка млада учителка той й подхвърляше някоя шега, за да я успокои. Д. Калфов, Избр. разк., 211. Даваха ми малки незначителни роли. Ив. Димов, АИДЖ, 46. За незначителни грехове един се изповядвал наместо всичките ... а за смъртни грехове всекий се изповядвал. ПСп, 18/3, кн. 7-8, 93-94.

3. За човек — който не се откроява, не се отличава с делата си, с постиженията си, поради което не се уважава, почита; незначим, незабележителен. Вторият колега, инженер Митрев ми се показа като твърде бледа и незначителна личност. П. Незнако-мов, БЧ, 69. В своето списание Летописи“ Величков публикува рецензии за първите произведения на наши поети и писатели, които по-късно израснаха като големи творци.., както и за редица по-малки писатели и за съвсем незначителни и дори съмнителни литературни труженици. Г. Константинов, ПР, 173. Издал е [Спас Кралев-ски] разкази за живопш на малките, незначителни хора. Сп. Кралевски, ВО, 194. Тази жена е най-незначителното същество. К. Петканов, В, 156. // Който не играе важна роля в обществения живот. Въпреки голямата си численост местната организация развива съвсем слаба и незначителна дейност. Ив. Унджиев, ВЛ, 124.

НЕЗНАЧЙТЕЛНО нареч. 1. В малка степен, количество; незначимо, нищожно. Заплатата ми е увеличена незначително. Д Температурите ще се променят незначително.

2. Без значение за някого или нещо; незначимо. Нервираният гост почна да бърка в пазухата си и извади голям портфейл, пълен с банкноти.., усмихна се малко успокоен и рече незначително: Току-що получих сега заплатата. Елин Пелин, Съч. IV, 175-176.

НЕЗНАЧИТЕЛНОСТ, -тта, мн. няма,

ж. Отвл. същ. от незначителен; незначи-

Грешка при създаване на миникартинка: Липсващ файл