Page:RBE Tom10.djvu/816

От Читалие
Направо към: навигация, търсене
Страницата не е проверена


щето и при светлината на лампата написа недълго писмо, което грижливо затвори в плик. П. Спасов, ХлХ, 193.

2. Който не трае, не продължава дълго, не е с голяма продължителност. Сърцето бие в моите гърди. /../ Със своите тежки удари скъсява / недългия ми без това живот. Л. Даскалова, Ст, 35. Измами топлото небе / да цъфнат билки и дървета, /но то недълго ищстие бе. К. Христов, Т, 82.

НЕДЯЛАН, -а, -о, мн. -и, прил. За дърво, камък и под. — който не е дялан, не е оформен чрез дялане. Покрай кривите селски улици са полегнали стари, затрънени плетове, ..; гнили, криви огради, зидове от недялан камък. 3. Сребров, Избр. разк., 228. Откъм ханчетата долита тъжна старонародна песен. Но ето че обозните, залостили недялана греда и възлезли чак на тавана, наклаждат там буен огън. В. Карагьозов, Избр. пр, 109. Работа много. Три стари колелета .. и едно ново недоправено лежат пред очите на бай Каля Арабаджия-та. Зад него вехт чекрък, бъкел, недялани пармаци и куп други захванати и недоизка-рани селски потреби чакат своя ред. Ц. Церковски, Съч. III, 212.

НЕЕВКЛИДОВ, -а, -о, мн. -и, прил. Само в съчет. Неевклидова геометрия. Мат. Геометрия, в която не са в сила някои аксиоми на Евклидовата геометрия (обикн. Ев-клидовата аксиома на успоредността, която се заменя с нейното отрицание). Николай Иванович Лобачевски .. е един от най-вид-ните математици.. Създател е на неевкли-довата геометрия, която носи неговото име геометрия на Лобачевски. Вселена 69, 23. От неевклидовата геометрия .., създадена от титана на математиката Лобачевски и от хипотезите на Риман,.., се зародиха идеи, които след петдесет години разцъфнаха в теорията на относителността на Айнщайн. ВН, 1961, бр. 2961,4 . Исторически първа е неевклидовата геометрия на Лобачевски и Бойл, до която те достигат едновременно, но независимо един от друг.

НЕЕВРОПЁЕЦ, мн. -ёйци, м. 1. Човек, който не е роден в Европа, не е европеец по ождение, по произход.

. Прен. Човек, който не е цивилизован, не е културен. Толкова ме е напушило, че ми иде да извикам още: Ревете, братя, да ревем, жив да го оплачем, дето си остана такъв неевропеец, какъвто си беше отколе! Хр. Пелитев, АЧ, 3.

НЕЕВРОПЕЙСКИ, -а, -о, мн. -и, прил. Който не се отнася до народите и държавите в Европа. През 1911 г., след образуване на Южноафриканския съюз (1909), се извършва преброяване на населението на целия съюз. При това преброяване населението на страната е било разделено на две групи европейско и неевропейско. Б. Петровски и др., ЮР, 55. Способите за изражението на мислите със знакове са дотолкова разнообразни, щото по-голямата част от неевропейските народи имат съвършено особени писмена. СбС, 26.

НЕЕВТИН, -а, -о, мн. -и, прил. Който не е евтин; скъп. Неколцина софиянци са си накупили места, сравнително с неевтини цени. Ив. Вазов, Съч. XVII, 38. Тези стоки са качествени, но неевтини.

НЕЕВТИНО. Нареч. от неевтин; скъпо. Продаваха произведените стоки неев-тино.

НЕЕДЙНЕН, -нна, -нно, мн. -нни, прил. Който не е единен. Моето тарканство ще даде на България най-много войска, но въпреки всичко неи се знае дали няма да се окажем неединни. Й. Вълчев, СКН, 65.

НЕЕДЙННО. Нареч. от неединен; без единство. Борбата се водеше неединно и не-съгласувано.

НЕЕДНАКВО. Нареч. от нееднакъв; различно. Различните спектрални лъчи разлагат нееднакво сребърните соли. Вл. Харалампиев, ПСС, 119.

НЕЕДНАКВОСГ, -тта, мн. няма, ж. Отвл. същ. от нееднакъв; различие. Неед-наквост във възгледите.

НЕЕДНАКЪВ, -ква, -кво, мн. -кви, прил. 1. Който не е еднакъв, един и същ с друг, други, който се различава от друг, други по вид, качества, степен и под.; различен. Още древногръцките астрономи са забелязали, че звезоите светят с нееднаква сила. Д. Пеев, 3, 7.

2. Който не е един и същ в различните си прояви или части, чиито прояви или части се различават една от друга в различни места или в различно време; различен. Неда фа-милиарно се настани на одъра и разпъна плетивото си. Плетеше вълнени чорапи на мъжа си груби, от стара прежда с нееднакъв цвят. X. Русев, ПЗ, 262. В душата на стрина Венковица тоя миг се преплитаха две нееднакви усещания. Т. Влайков, Съч. I, 1925, 181. На всеки, който макар и отдалече е хвърлил поглед на този планински масив,.., прави впечатление нееднаквата растителност. П. Делирадев, В, 158.

НЕЕДНОВРЕМЕНЕН, -нна, -нно, мн. -нни, прил. За две или повече, обикн. еднородни действия — който не е едновременен, не се извършва в едно и също време с друг. Този опит показва, че неедновременното падане на телата се дължи на съпротивлението на въздуха. Физ. IX кл, 1965, 33. Поникването [при разпръснатата сеитба на житните култури] е неравномерно и неедно-временно, развитието и узряването също. Това води до големи загуби по време на жътвата. Осн. сел. стоп. VIII кл, 52.

НЕЕДНОВРЕМЕННО. Нареч от неед-новременен; по, в различно време.

Грешка при създаване на миникартинка: Липсващ файл