Page:RBE Tom10.djvu/1205

От Читалие
Направо към: навигация, търсене
Страницата не е проверена


O Американска норка. Малък хищен бозайник с ценна, мека кафява кожа, разпространен в Америка; визон. Mustela vison. У нас са направени опити за отглеждане американски норки в специални клетки в зве-роферми в планински местности в Рила и пр. К. Тулешков, ХЖ II, 53. Европейска норка. Вид норка с ценна тъмнокафява кожа, разпространена в северните части на Европа и в Западен Сибир. Mustela lutreola.

— Рус. норка. Друга (остар.) форма: н ÿ р к а.

HÔPKOB, -а, -о, мн. -и, прил. Който се отнася до норка, който е свързан с норка. Норкова кожа. Норково палто. Норкови ферми.

HÔPMA ж. 1. Установено общопризнато предписание, правило, установен задължителен ред, строй на нещо. — Мога ли да зная за какво говори? Говори, че някои битови, морални и правни норми и обичаи често пъти съществуват много векове след изчезването на обществено-икономическите условия, които са ги породили. М. Марчевски, ОТ, 223. Религиозните будист-ки норми да не се краде, да не се лъже, да не се вземат наложници и пр. са преминали в съзнанието на хората и са се превърнали в нравствени норми. Ал. Гетман, ВС,

46. Формите на живота и облеклото са били строго определени, еднаж завинаги, за всяко едно съсловие. Отклонението от тия норми се е наказвало най-строго. Р, 1926, бр. 213,2.

2. Определена мярка, количество или размер на нещо, предвиждани или задължителни в някаква област. Церски обходи и огледа набързо с вещото си око колите. Той намери само две от тях с неизмити гуми до черно, а бензиновият резервоар на друга не беше напълнен до нормата. Кр. Кръстев, К, 250. След тези завъртания се прави второ определяне на водата в маслото и ако процентът на водата отговаря на законната норма (до 16%) маслото се отправя за формиране и опаковане. Н. Димов и др., ТМ,

о2. Статуята, що направил той, като довод на тая наредба и да бъде за показ, нарекли я норма, или мярка, за сичките из-куственици. Ив. Богоров, КП, 1875, кн. 6, 31. // Стесн. Количеството работа, която трябва да се извърши за определено време.

Предайте на другарите си, че от вас се иска по четири кубика пръст дневно. .. Обяснихме, че не е по силите ни да изпълним такава норма. Ем. Манов, ПЯ, 143-144. Уволни всички болнави и несръчни работници, които не можеха да покрият нормите. Д. Димов, Т, 82-83. За да му начисляват повече трудодни, Христаки упорито вече гонеше нормите за мляко и нормите по отглеждането на телците. Ил. Волен, МДС, 187. Младежите .. установиха рекордни постижения на широк фронт .. Така бяха счупени старите норми и се започна подем в нашето каменовъглено производство. РД, 1950, бр. 277, 3. Преизпълнихме си нормите. А Работя на норма. А Нормите са много високи.

3. Остар. Книж. Критерий, мерило. В театъра друга норма няма, там върховният съдия е публиката. Ив. Вазов, ПМЧ, 58. Каква друга no-важна норма за художествени произведения има, освен целността и ха-рактерността на композицията, нещо, от което зависи единството на добитото впечатление. П. П. Славейков, Събр. съч. VI (2), 250.

4. Печат. Съкратено заглавие на книга и името на автора на първата страница на всяка кола с дребни букви под текста вляво.

О Книжовноезикова норма. Езикозн. Система от научно обосновани и обществено приети правила за изговор, писане и употреба на езиковите средства. Майсторска норма. Спорт. Определен спортен резултат, който един състезател трябва да постигне, за да получи званието „майстор на спорта“. Норма на печалбата. Икон. Форма на прираста на продукта и дохода в условията на стоковото стопанство. Норма на принадената стойност. Икон. Отношението на масата на принадената стойност към променливия капитал, изчислено в проценти.

— Лат. norma 'правило' през фр. norme, нем. Norm или рус. норма.

НОРМАЛА ж. Мат. Перпендикуляр към допирателна права линия или плоскост, който минава през точката на пресичането. Перпендикулярно на равнината на оптичните оси се намира третата ос на индика-трисата, наречена оптична нормала. Г. Георгиев, П, 31. Както при напречното, така и при надлъжното наклонение на кораба, направлението на подемната сила съвпада с направлението на надлъжните метацен-трични радиуси като нормали към на-длъжната крива. Й. Пращинков, ТК, 136. Последните [повърхнинните сили] могат да бъдат насочени или по посока на вътрешната нормала,.., или пък по посока на външната нормала като опънни сили. Ст. Д. Станчев, X, 31.

— От лат. normaiis 'отвесен, перпендикулярен' през фр. normale.

НОРМАЛЕН1, -лна, -лно, мн. -лни, прил. 1. Който съответствува на обикновеното, обичайното, естественото състояние на нещата, който не нарушава определено изискване, образец, стандарт, норма; правилен, редовен, обикновен. Противоп. ненормален, нередовен, необикновен, необичаен. Той беше се свикнал с тия места и с тоя образ на живеене и не беше способен да понесе никакво иго, което обществото и нормалният живот навръзват на милиони други. Ив. Вазов, Съч. XV, 16. „Дванадесет години разлика! Не е много голяма. Някои казват, че това е нормалната разлика в брака.“ Д. Кисьов, Щ, 412. Виктор и Ювиги

Грешка при създаване на миникартинка: Липсващ файл