Page:RBE Tom10.djvu/1049

От Читалие
Направо към: навигация, търсене
Страницата не е проверена


шем. Брат ми ще помисли, че сме несериозни хора и няма да изпрати акумулатора. Л. Галина, Л, 36. // Който не вдъхва доверие, на който не може да се разчита. Несериозен кандидат за брак. Несериозен квартирант.

3. Който изразява или е свързан с безотговорност, лекомислие или неразумност. За цялото време на съвместния ни живот ние нито веднъж не се скарахме или нагрубихме. Даже сериозните бележки често си казвахме в шеговита форма, но това ни най-малко не водеше до несериозно отношение. Сл. Трънски, Н, 220. На събор сигурно отиват.. Хляб се пече, а те са се емнали на веселба... Несериозна работа! Др. Асенов, СВ, 134.

4. Който не е опасен, няма предпоставки за лоши последици. Беят и той беше позачул за такова мърдане на раите, но той го считаше твърде несериозна и детинска работа. Ив. Вазов, Съч. XXIII, 26.

НЕСЕРИОЗНО. Нареч. от несериозен; лекомислено, повърхностно. — Слушай, Милев.. Хайде да те оженим за наша Спас-ка. Ще ти стана сватовник. Евгени започна да се смее. Та какъв по-добър сватовник от собствената й майка? рече, като продължаваше да се смее и с това показваше колко несериозно гледа на предложението на Захаров. Д. Ангелов, ЖС, 124.

НЕСЕРИОЗНОСТ, -тта, мн. няма, ж. Отвл. същ. от несериозен. — Не се замисля над думите си и говори първото, дошло до езика. Всъщност с подобен род хора трудно може да се влезе в трайно уговаряне, те опростяват и най-добрите намерения от несериозност. Д. Добревски, БИ, 57. Несе-риозност на ученик. Несериозност на поведение. Несериозност на някакъв проект.

НЕСЕСЕР м. Малка кутия или чанта за дребни принадлежности, най-често тоалетни, учебни помагала и др., която обикн. се използува при пътуване. Един плетен несесер за две четки за зъби и една паста ще се купи не само от местния консуматор, а и от хилядите минаващи чужденци, защото е нещо малко, леко и битово. Тарас, СГ,

101. Той [мъжът] заключи колата, взе кожения несесер и горните палта, и тръгнаха след момчето. К. Константинов, СЧЗ, 110-111. Като видя, че слагам в раницата несесера за бръснене, кърпа за лице, сапун и долни дрехи, жена ми ме запита какво съм намислил пак. М. Марчевски, ТС, 8. Несесер за маникюр. Несесер за бродерия.

— От фр. пссе.ч.ча^ге 'необходим, нужен'.

НЕСЕТНО нареч. Поет. Неусетно, незабелязано. Стилян (повръща се, пристъпва към самодивите няколко крачки ц несе-тно завързва разговор). Като възвие ума на човека въз друга страна и него ще забравят, и той забравя... П. Тодоров, Събр. пр II, 144. Под нейния поглед тъма и кинжал, / несетно се всичко топи: / и камък, и младост, и златен метал, / и влюбени в нея тълпи. Хр. Смирненски, Съч. II, 64. Денът измина в шум и суета, / дошла несетно, скръбно замечтана, / нощта несетно легна над света. Д. Дебелянов, БСб, 1911, кн. 3, 195. Трепнаха сенки, лист се сух отрони —/ не дебне ли ни някой нас? / В уплаха се възвихме; тои несетно/ луна изгряла в свода чист. И. Йовков, Худ., 1905-1906, кн. 5, 10-16. Когато животът ме гневно притисне / със своята силна и груба ръка, / несетно си спомням за дякона Левски / в стихията бурна на трудна борба. Цв. Спасов, Худ. С

1. 260.

НЕСЕЯНИК, мн. -ци, след числ. -ка, м. Диал. Хляб от непресято брашно. Ви ранит чорбаджията се со грудки от трици и со несеяник. Т. Панчев, РБЯ д, 229.

— От Т. Панчев, Допълнение на българския речник от Н. Геров, 1908.

НЕСЙГУРЕН, -рна, -рно, мн. -рни, прил. 1. Обикн. като сказ. опред. Който не е сигурен, който се съмнява в нещо; неуверен. Той е несигурен в успеха на начинанието си. // Който е недостатъчно уверен в себе си, в познанията или възможностите си. Не на-празно, .., Васил бе прекарал миналата зима в училището на Йоаким Груева.. Престоят в Пловдив като да му даде смелост там, дето той се смяташе най-несигурен. Ст. Дичев, ЗС I, 354. В областта на компю-търното програмиране той се чувствуваше несигурен.

2. Обикн. като сказ. опред. Който се чувства застрашен от нещо, от някаква опасност, несполука и под. След като излезе от затвора, Петрушева се прости с учителската си професия и постъпи чиновничка в кооперация „Напредък“, но постоянно се чувствуваше несигурна за работата си. X. Русев, ПЗ, 242. Той [глухонемият] гонеше децата и не даваше да се докоснат до него. Те го гледаха отдалече, плахи, свити, несигурни. Г. Караславов, СИ, 44. — Аз съм съсипан, отче игумене, аз съм отчаян! Колко несигурен е човек в надеждите си дълбоко въздъхна отец Пиомий. Елин Пелин, Съч. I, 191.

3. Който не е свързан със сигурност, спокойствие за някого, който крие опасност, неизвестност; ненадежден. Той не искаше да се занимава с луната, защото тя му напомняше за миналото, а сега Венко искаше да мисли не толкова за миналото си, колкото за своето несигурно настояще и още повече за неизвестното бъдеще. Ал. Бабек, МЕ, 261. Селяните бързаха да стигнат по-ран-ко в селата си, за да не замръкнат по несигурните друмища. Д. Спространов, ОП, 41. Някои селяни, като не можели да защитят имота и живота си в ония несигурни времена, сами предавали земята си и себе си под покровителството на феодала. Ист. VI кл, 11.

4. Който е възможно да не стане, да не се

Грешка при създаване на миникартинка: Липсващ файл