Page:RBE Tom9.djvu/621
МОЖЕНЕ 621 МОЗАЙКА
Остар. и диал. Възможен. И туря самохо-дът си по колениците, по които трябува-ло да върви,.. На тояз час,.., изотгоре на уличката са задава навъсеното лице на един проповедник,., спирането не е веке можно. Ив. Богоров, КП, 1874, кн. 3, 20. „Той [Бог] ви йе забранил да пипате тези ябълки, защото той знае, че ако яднете от тях ще станете и вий толко големи, толко вежи и толко можни като него“. Кр. Пишур-ка, МК (побълг.), 31-32.
МОЖЕНЕ, мн. (разг.) -та, ср. Отгл. същ. от мога. От желанието до моженето крачката е само една, но голяма. Д. Дамянов, ПИЩ, 24. Съмнението е равносметка за чуждото можене и собственото неможе-не, надзъртане в бездната, която са обходили малцина белязани нещастници. Ст. Сивриев, ЗСБ, 193. Всичко се свеждаше до това, че свободата за писане се състои в моженето да пишеш. Л. Дилжов, Т, 144. Може сто коли да притежаваш и цял живот да не можеш да възприемеш Пикасо. Това са различни моженета. Р. Ралин, НН, 11.
МОЖНО нареч. Остар. и диал. Възмо-жно. Страната на славяните описуват, че е покрита с реки, блата,.., и с чести лесове (..), така щото в нея с голяма мъка можно било да са премине. 3. Княжески, ВИ, 6. Ако за историка е важно да намери верни източници, от които да черпе, колкото е можно, чисто исторически фактове, то и за педагога, който издава историческа книга за първоначалното учение не е по-малко важно да намери източници педагогически.
Н. Михайловски и др., ОИ (превод), 7. „Ако бих жертву вал моя обяд на туй горко създание, можно да й избавя живота“. Кр. Пи-шурка, МК (побълг.), 23.
можност, -ттй, мн, (рядко) -и, ж. Остар. и диал. Възможност. Но откакто в Европа са обладали народната мисъл,.., мощността на характера и на душата са е разтворила, вътрешната отхрана е станала можна и тез леснини са дали можност на европчанина да са възвдигне на едно стъпало сила, мощност и имане. Ив. Богоров, КП, 1874, кн. 1, 21. Можността Божия е голяма. СГ, 1894, кн. 1, 501.
МОЗАЙСТ м. Изк. Художник, който прави мозайка.
— От фр. mosaiste.
МОЗАЙСТКА ж. Изк. Художничка, която прави мозайка.
МОЗАИЧЕН, -чна, -чно, мн. -чни, прил. Който се отнася до мозайка. Има един град, разположен на два бряга,.. Там ще намериш една малка бяла черква с мозаични икони. Тази черква е съградена от българска княгиня. А. Каралийчев, ПГ, 121 .Известно е, че християнството, възприело по-късно мозаичното изкуство за украса на своите църкви, го е използувало изключително в стенни композиции. ВН, 1960, бр. 2707, 4. Градът [Солона-Сплит] бил разрушен от аварите, но и днес тук можем да се полюбуваме на амфитеатъра с много добре запазени каменни пейки за зрителите, на помещенията на гладиаторите,.., на мозаични подове. Л. Мелнишки, ПП, 149-150. За да може пък буржоазията да действува така, че да се обогатява най-добре и най-бърже, е трябвало да се създаде много по-обширен пазар, като се скъсат ограничителните междуфеодални граници и се ликвидира с мозаичната структура на феодалната държава. А. Бешков и др., ИГ, 34.
МОЗАЙКА ж. 1. Изк. Художествено изображение от плътно подредени едно до друго разноцветни късчета от някакъв материал (стъкло, камък, дърво, метал и др.). Най-забележителният паметник на византийската архитектура и техника е храмът „Се. София в Цариград“.. Разноцветни мозайки — декорации или картини, съставени от множество различни разноцветни камъчета, украсяват вътрешността й. Ист. VI кл, 33. В църквата нямаше никой. Облени от слънчевата светлина, която проникваше през откритите прозорци, мозайките по стените блещяха с тържествени и топли багри. Ст. Загорчинов, ЛСС, 93-94. Тропната зала беше цяла от кедрово дърво и чудни мозайки красяха стените й. Ив. Вазов, Съч. XIV, 35. От зелен мрамор и порфир само, стотини стълбове подпират купола и сводовете,.. А златната мозайка под сводовете сякаш човешка ръка не я е редила. П. Тодоров, И II, 27.
2. Спец. Настилка от циментов разтвор и едноцветни или разноцветни каменни или мраморни късчета. Една студена зимна вечер жената дебнешком открехна вратата на един богат дом, съблече палтото.си, постла го на мозайката до стълбата, постави грижливо заспалото дете и се отдалечи разплакана и разтреперана. М. Грубешлие-ва, ПП, 96. Към голямата двуетажна постройка с широки мраморни стълби водеше алея от мозайка от малки черни и бели камъчета. Д. Спространов, С, 75.
3. Прен. Пъстра смес от еднородни елементи. Но, за щастие, битието е богата мозайка от съвремие и преживелица, от спомен, ежедневие и очакване. В. Мутафчиева, ИКМ, 15. С една дума, по религия населението на Сирия представлява една голяма и пъстра мозайка. Това е така, защото през различните времена и владетели са били налагани различни религиозни вярвания в страната. В. Дойков, НС, 37. Изобщо една твърде пъстра езикова и правописна мозайка срещаме в Шишмановите изследвания. Ив. Шишманов, Избр. съч. I, 443. Фео-далноабсолютичната австрийска монархия представлявала истинска мозайка от народности. Освен немци и унгарци в нейния състав влизали чехи, поляци, руси, хър