Page:RBE Tom11.djvu/841

От Читалие
Направо към: навигация, търсене
Страницата не е проверена


де не ходих! П. Тодоров, Събр. пр II, 220.

— Татко ли?.. Горкия, само го разкарват ден през ден по участъците... Не остана ду ига у него. П. Михайлов, МП, 16. Не бива; ти си останал без душа и не си съвсем оздравял. Ив. Вазов, СоНУ I, 76. За тебе да си остане. Разг. Пази го в тайна, никому не казвай. И семка да не остане от тебе. Клетва. Обикн. във 2 и 3 л. Да нямаш деца, потомство. Камък върху (на) камък не остава / остане. Книж. Напълно е унищожено, всичко е превърнато в развалини. Като че ли на него ще остане света. Разг. Много алчен, ненаситен човек е. Контрата остава / остана у (в) мене. Разг. Всички неприятни последици се струпват върху мене, аз изпитвам най-много неприятности при някаква работа, в която са замесени повече хора. Крадците рядко биваха улавяни и контрата оставаше у местните цигани. И. Петров, ПР, 56. Не можеше да се отрече ловкостта на Белички, но контрата оставаше у Грашев. Д. Фучеджиев, р, 64. Ама все не може да се получи кой знае какво.. Но може ли да обясни това [Найден] на Дави-дов, а онзи пък може ли да успокои с това Максимов, затова контрата ще си остане в най-малкия. В. Жеков, ТП, 121. Крака не ми останаха; Останах без крака. Разг. Изморих се много от продължително ходене или от много работа, свързана с движение.

— Хайде, челеби!.. — Качвай се и ти! Сан-ким, не ти останаха крака тая нощ, все във водата кисна. В. Мутафчиева, ЛСВ II, 298. Между нас да си остане; Тук<а> да си остане. Разг. Обикн. вметнато. Да се запази в тайна (за нещо, поверено интимно). Ще кажа... само между нас да си остане. Да #е щаже, че издавам тайните на банката. И. Йовков, М, 22. Защото, между нас да си остане, и аз бях един от виновниците на митинга. Т. Влайков, Съч. III, 62. Тя е песнопойка, като славейчето на нашата слива, но е нехра, — тук да си остане. Ив. Вазов, Съч. XXII,

177. На гърлото ти да остане. Клетва. Да ти преседне, да се задавиш, да не ти е добре от това, което ядеш. На дребно нямам, а на едро не останаха. Разг. Употребява се, когато на шега искат да дарят, да дадат пари на някого. На конец остана. Разг.; На <един> косъм остана; На влакно остана. Диал. Със следв. изр. със съюз д а. Без малко, насмалко. На един косъм остана да ни избият като кучета. Ив. Вазов, Съч. XXIII, 192. — На косъм бе останало да загине хубавата девойка. Ив. Вазов, Съч. XXIII, 178. На книга остава. Разг.', На приказка (дума) <си> остава. Разг. Употребява се за нещо, което няма да се приложи, няма да се осъществи. Много се говори и прави за улучшение в живота ни и в обществото ни и много си остава на дума. Ч, 1870, бр. 1,

99. Не остава / остана здраво място по (на) мене. Обикн. се. Разг. Много жестоко съм бит; пребит съм. Здраво място не остана по тях, а той продължаваше да ги налага с камшик. Не остава / остана <и (ни)> помен от някого или нещо. Обикн. се. Разг. Напълно изчезва, престава да съществува. Три дни и три нощи горели анонимните доноси, на четвъртия ден духнал вятър и отнесъл пепелта по четирите краища на земята и от страшните клевети и помен не останало. Р. Ралин, ДВШ, 23. Не оставам / остана длъжен някому. Разг. 1. Отвръщам по същия начин, по който са постъпили (обикн. лошо) с мене. И изведнъж задният му крак [на коня] се издигаше, подковата бляскаше във въздуха и последваше такъв удар, че ако улучеше човека, мъчно можеше да остане жив. Дядо Давид не оставаше длъжен и веднага острият връх на тежкият^ муи чи-зъм се забиваше в ребрата на коня. Й. Йовков, ПК, 208. Иозеф изпитва особена омраза към Кепъл, но и Кепъл не му остава длъжен. Двамата се дебнат като освирепели петли и постоянно търсят начини да се засегнат и уязвят. Г. Караславов, Избр. съч. VIII, 34. 2. Веднага намирам достоен отговор (при спор, разпра), като не допускам да бъда оборен, победен. Избухна смях, за-подхвърляха се закачки към нетърпеливия войник. Той не оставаше никому длъжен и отговаряше остроумно. Д. Талев, С II, 302.

— О, аз не му останах длъжен. Казах му каквото мисля за него, тръшнах вратата и си отидох. К, 1967, кн. 7, 1. Не оставам / остана <по-> назад (по-долу) от някого. Разг. Не допускам да бъда надминат от някого в някакво отношение, като се старая да имам същите успехи, придобивки или да правя всичко, което той прави. — Българин си — продължи все тъй тихо Глаушев. — Българин, но какъв?.. Да ти кажа ли защо си тук, защо влезе в нашата община? За да не останеш по-назад от другите, да си между първите. Д. Талев, ПК, 68. Аз няма да остана по-долу от Макавея, Елеазара, който умря за вярата си!" К. Шапкарев, МЖБМ, 32. Не съм останал с десет сирачета на мегдан. Диал. Не съм изпаднал в крайно бедствено, в безизходно положение. Не ще остана без куча грижа. Диал. Ще се погрижи някой и за мене. Ни брезна не ми остава. Диал. Съвсем нищо (не ми остава)

— обикн. при пълна загуба на нещо. Ни <нито> крак не остана. Разг. 1. Нито едно животно или птица от многото (не остана). 2. Нито един човек (не остана). Оставам / остана без лице. Диал. Изведнъж побледнявам, прежълтявам или погрознявам, изменям израза, вида си. Оставам / остана без ръце (сили, крака). Разг. Много се изморявам от някаква работа. Цял ден съм прала и вече останах без ръце. Оставам / остана като без ръце. Разг. Отнема ми се възмож-настта за нещо, възпрепятстван съм да извърша нещо. Днес не мога нищо да свърша, взеха ми инструментите и останах като без ръце. Оставам / остана в глуха линия.