Page:RBE Tom11.djvu/684
ОПРЕДЕЛЯМ 684 ОПРЕДЕЛЯМ
надлежи един човек. II Представям, охарактеризирам някого. Прочетох написаното и се уплаших. Редакторът ще протестира. Той ще иска да премахне безбройните епитети, с които съм определила този тип: мръсник, гад. М. Гръбчева, ВИН, 197. Когато Борис влезе в трапезарията, .. татко Пиер почувствува пред себе си един дързък и хладнокръвен младеж... Татко Пиер го определи бързо като тактичен и студен хитрец. Д. Димов, Т, 57. Изпитите си не разсрочваше, учеше се съвестно, стана активистка в младежкото дружество при факултета. Три черти, които според Евс-тати я определяха като сериозна и умна жена. А. Гуляшки, МТС, 23. Настойниците и възпитателите определяха малолетното момче като буйно и своенравно.
11. В съчет. с предл. з а и същ. име или съюз дай подч. изр. Посочвам, избирам някого, обикн. с някаква цел, да бъде някакъв измежду мнозина или да извърши нещо; набелязвам. Общото събрание определя за деловодител на дружеството Васил Стоянов, тъй като той всъщност е вършил и дотогава главната работа около организирането му. М. Арнаудов, БКД, 124. По нейна [на баба Тонка] поръка станах член на Българския революционен комитет в Гюргево и ме определиха за куриер. Н. Ферманд-жиев, РХ, 238. Раздигнаха шумкарите от скришните им места, че като ги емнаха по снега, .. разредиха ги вътре за две седмици.. А които оцелели, рекли: спасението е в ново тайно скривалище в гората, ама нямат инструмент, та определили двамата братя Личо и Насо да изнамерят отде-отде бичкия, брадва. К. Георгиев, ВБ, 57-58. Добрев беше оня млад човек, когото Василев и Ангелачков определиха да замине за хромовите рудници. X. Русев, ПЗ, 114. // С предл. за. Посочвам, набелязвам нещо, означено от следв. същ.; предназначавам. Тези животни определихме за разплод, а другите за угояване и клане. А Едната част от готовата консервна продукция определиха за износ, а останалата за вътрешния пазар.
12. Установявам, уточнявам нещо (държание, поведение и др.), като го съобразявам, съгласувам с някакви обстоятелства, нагаждам към условията; приспособявам. Той по свой начин изпитваше хората и според разбиранията и характерите им определяше своето държание. Д. Кисьов, Щ, 200. В дома на Георги Василев решиха, че ще е най-добре да отворят писмото на стария „чудак“ до представителя на „Бьондал иЛегрен“ — .. и по съдържанието на писмото да определят поведението си по-нататък. П. Спасов, ХлХ, 197. Тя отново се поклони, като се мъчеше тъкмо тъй да определи погледа си, да измени усмивката си. И. Йовков, Разк. I, 174.
13. Прен. Имам рещаваща роля за проявлението, оформянето, същността на нещо; ставам, бивам условие, причина за нещо; обуславям, предопределям. В този разказ И. Йовков красноречиво посочва как постъпките и поведението на даден човек определят цената, която той ще получи от другите. Мор. и пр. УП1 кл, 16. Поради това е казано отдавна, че същността на човека — това са обществените отношения, на които той е носител и които определят неговия бит и поведение. Ив. Хаджийски, БДНН I, 91-92. В тежките условия на турския феодализъм и деспотизъм икономическите процеси оформят класовите сили на българското общество и определят политическите схващания и отношения на отделните групи и прослойки. Ив. Унджиев, ВЛ, 16. Иначе службата се носеше по прежному и това още повече безпокоеше капитана. Нечия ръка движеше хората през главата му, .. определяше отношенията на екипажа към офицерите с оглед изискванията на момента и своята воля. Д. Добревски, БКН, 146. Духовното единение на читателя с поета — ето везните, на които се мери обективността на поета — което определя и голямата цена на неговите творения. П. П. Славейков, Събр. съч. VII, 75. Потресаещите картини из живота на поробения български народ, които вижда [Любен Каравелов] по време на своите пътувания, определят завинаги посоката на неговата мисъл и на неговите стремежи. В. Йосифов, Избр. тв I, 76. II Прен. Уточнявам отнапред, предварително посоката на развитие или реализация на нещо; предопределям, предначертавам. Бу-девска е с голямо чувство на уважение и благодарност към човека който й бе помогнал да определи жизнения си път. Ст. Гру-дев, АБ, 46. Беше определил своя по-нататъшен път и вече не се колебаеше. Той не водеше през аудиториите на университета. Предложиха му да остане в районния комитет и той се съгласи. А. Гуляшки, Л, 496. От най-ранни години Костадин узна радостта на труда и с цялата си душа почувствува красотата на земята.. И тоя живот веднъж завинаги определи крайната му цел — да си направи чифлик и да се отдаде на земеделие. Ем. Станев, ИК I и II, 32. // Привеждам мотиви, доводи, доказателства в подкрепа на нещо; обосновавам, аргументирам. На излизане от затвора той издава манифест, дето определя своята програма на бъдещ български деятел. П. П. Славейков, Събр. съч. VI (1), 15. Творческата личност [според Боян Пенев] сама определя характера на своето творчество. Г. Цанев, С, 1955, кн. 9, 117. Всеки съзнателен гражданин трябва да определи ясно и открито своето становище. Т. Влайков, Съч. III, 71. // Прен. Обикн. в съчет. със следв. същ. облик, физиономия и др. Правя нещо да