Page:RBE Tom10.djvu/291

От Читалие
Направо към: навигация, търсене
Страницата не е проверена


7. Прен. Осигурявам, предоставям на някого нещо (обикн. пари) в голямо количество. Предприятията и банките ще тръгнат %ьм фалит..у защото няма да има кой да налива пари. Кеш, 1996, бр.14, 8. Чуждестранен инвеститор наля 10 милиона долара в закъсалата кредитна институция. Д Управителят на Българската народна банка наля 1 милиард лева в частната банка. наливам се, налея се страд. Чашата се налива и изпразва. Ал. Константинов, Съч. I, 266. — Масленик еу масленик! Налива се там маслото и то qju тече по малко, колкото трябва. И. Йовков, Ж 1945, 128. • Обр. Потомци, вий напразно ще се ровите, / докрай едва ли ще узнайте вий, / когато се наливаха основите — / какъв живот живяхме ний! П. Пенев, Худ. СI, 330. НАЛИВАМ СЕ несв.\ налея се св., непрех.

1. За съд — пълня се, напълвам се. Сложи съдовете на земята, зе след това менчето, турна го да се налива. Т. Влайков, Съч. I, 1941, 51. А Райка стоеше над кладенеца и гледаше, като преливаше водата .. без да се сети .. да тури стомната да се налива. Т. Влайков, Съч. I, 1925, 78.

2. Разг. Обикн. с предл. с. Пия в големи количества, много, прекомерно от някакво питие. Гледай довечера, като отидем у сва-tnoeeme, да не станеш пак за резил като Снощи. Не се наливай толкова с вино, не ти прилича. Д. Талев, ЖС, 317. Сега те про-дължаваха да се наливат със спирт и да пушат хавански пури и чакаха старческата инфлуенца, която щеше да ги отнесе в рая. Д. Димов, ОД, 17. Колкото и да се наливахме с вода, тя не утоляваше жаждата. К, 1970, кн. 5, 36. Наливам се с чай. Д Наливам де с кафе.

J. Прен. За очи — изпълвам се със сълзи; йасълзявам се, просълзявам се. — Татко, маминото! Татко! Татко! — .. Въкрил пое дълбоко дъх и очите му се наляха. Той посегна към детето. Г. Караславов, ОХ III, 409. Нещо задави гърлото й, очите й се наляха. Тя се разхлипа. А. Мандаджиев, 01И, 74: // Зачервявам се от прилив на кръв, обикн. поради силен гняв, ярост. Тогаз лица-fha се изкривяваха^ от ярост, очите се наливаха с кръв. И. Йовков, Ж 1945, 7. — Ами №№ ще тръгнем? .. На куц крак ще тръгнем, ей така! .. Черкезинът се не побираше вжожата си, от нищо му се наливаха очите. В. Мутафчиева, ЛСВ I, 163.

4. Прен. Изпълвам се с някакво чувство. Лu-ра<у,сещаше как сърцето й се наливаше с омраза към тази далечна и непозната девойка. Г. Караславов, Избр. съч. V, 281. Идваш ти отново, сурова минута на боя, в която сърцето се налива с неясна тревога, превръщана бързо в омраза, в гняв. 3. Сребров, Избр. разк., 96. Ето познатата кухня, ста-Ugfte и тези ъгълчета, които беше мела хиляди пъти и всичко, и всичко... Тя [Севда] гледаше и сърцето й се наливаше със скръб.

Г. Караславов, С, 207-208. Н За чувство — обхващам някого, нещо; изпълвам. Мануш се разхождаше от стена до стена и в сърцето му се наливаше злобата на отмъщението. И. Петров, MB, 92.

5. Прен. За плод, зърно — изпълвам се със сок и наедрявам. Жлътнаха се крушите в шумналите дървета, наляха се дюлите в двора на учителката. Ем. Коралов, ДП, 162. Значителна част от полето е покрита с лозя, в които се налива плодът на кехлибарено грозде. Л. Мел нишки, ПП, 19. Лятото се случи знойно, дъждът падна навреме и зърното се наля. Цв. Минков, M3, 76. А беше прочут градинар: където пипнеше неговата ръка, там доматите се наливаха като малки любенички. А. Гуляшки, МТС, 11.

6. Прен. За човек — ставам пълен и закръглен; напълнявам, надебелявам. Пак дебела, червендалеста,.., сега Стайка се беше наляла още повече. Йв. Вазов, Съч. XXIV, 206. Година няма откак [попчето] дойде по село мършаво, гладно, кокалесто, но дали водата от новия водопровод му понесе,.., наля се за чудо и приказ. О. Василев, ЖБ, 336. Дуса се е наляла, разхубавила се е повече. Ем. Станев, ИК III и IV, 288. // За части на тялото — ставам по-едър, по-голям. Струваше му се, че откакто тя се завърна, промени се й инак порасна, разшири се в бедрата, гърдите й се наляха. Г. Райчев, ЗК,

108.

О Наливам / налея акъл (ум) <в главата>

на някого. Разг. Пренебр. Правя усилия някой да научи, да усвои нещо, да добие някакви познания. — За онова нещастие момичето не е виновно. А вие стоите и гледате сеир. Не е баш така възрази Димо. Па и Петър не е дете, та да му наливаме акъл за такива работи. Ем. Манов, ДСР, 215. От двадесет и пет годишната си практика пишещият тези редове разбира, че съвсем глупаво е да мисли, че другарите от Комитета по туризма ядат зайци, а той е този, който ще им налива ум в главите. В. Цонев, Ст, 1970, бр. 1267, 3. Наливам / налея в главата (куфалницата) на някого нещо. Разг. 1. Полагам усилия, спомагам някой да научи нещо, да добие известни познания. Тук се поочовечил, наши хора му налели туй-онуй в главата, ако не бил станал майстор, може би от него би излязъл добър другар. Ем. Манов, ДСР, 145. 2. Старая се да убедя някого, да му внуша нещо. Мечта на мечтите, нали, да следваш за съдия. И защо? Защото ти, майко, го искаше, ти, а не аз и ми бе наляла в главата, че това значи да имаш достойно място сред хората. Б. Райнов, ДВ, 183-184. Постоянно му наливаше в главата да внимава, да не се доверява на всекиго. Наливам вода в решето. Разг. Полагам напразни усилия за нещо неизпълнимо, върша работа, от която няма никакъв резултат. Наливам вода във водени