Page:RBE Tom10.djvu/1059
НЕСОЦИАЛИСТЙЧЕСКИ, -а, -о, мн.
-и, прал. 1. Който не се основава на принципите на социализма. Значението на договора, който определя границата между Китай и Бирма, е голямо. Това е първият договор, който ще определи точно границата между социалистически Китай и една несоциалистическа страна по невралгичния южен участък. ВН, 1960, бр. 2824, 3. Несо-циалистически начин на производство.
2. Който не е свързан с идеите на социализма. Той подига следния въпрос: ако един социалист, да кажем — в камарата или в някое събрание, почне да развива несоциали-стически мисли, бива ли партийния вестник да обърне внимание на това и да каже на партийните членове, че въпросният другар криво предава нашите възгледи? Г. Георгиев, Избр. пр, 104. Несоциалистическа партия. Несоциалистическо издание.
НЕСПАЗВАНЕ, мн. няма, ср. Проява, при която не се спазва нещо установено, прието; незачитане. — Значи, ти смяташ, че той може да счупи главата си някой ден, така ли?.. — Неспазването на дисциплината никому не е донесло добро. А. Гуляшки, ДМС, 199. Изминаха двайсет минути, а техникът все не идваше.. Половин час — това не беше дори и закъснение, а откровено неспазване на дадената дума. А. Наков-ски, БС, 180. — Съгласно член четиридесет и пет, .., по неспазване на съществени формалности продажбата се отлага. Г. Белев, ПЕМ, 105.
НЕСПАСЯЕМ, -а, -о, мн. -и, прил.
1. Който не може да бъде спасен, изтръгнат от беда, опасност, нещастие. Неспасяем удавник.
2. Прен. Разг. На когото не може да се помогне, тъй като пагубните за него желания, привички и под. са много силни. Той е неспасяем алкохолик.
3. Спорт. За удар на топка — чието точно попадение не може да бъде предотвратено, който попада точно в целта. Неспасяем голов удар.
НЕСПАСЯЕМО. Нареч. от неспасяем. Тогава Йорданов се озова в удобна позиция и стреля неспасяемо в десния горен ъгъл на албанската врата — 1:0 за „Левски“. НС, 1958, бр. 137,3.
НЕСПЕЦИАЛИСТ м. Лице, което няма подготовка, знания и умения по дадена специалност, наука; непрофесионалист, аматьор, дилетант. Срещат се много сводести прозорци и врати (..), високи кули,.., стръмни покриви, .. и навсякъде сводове... Всичко това е съчетано в един особен, характерен за Румъния стил, който мъчно може да се опише, но лесно се разпознава и от неспециалист. Г. Белев, КР, 20. Практиката с номенклатурните ръководни кадри от неспециалисти в професията, .., се оказа не съвсем полезна. ЛФ, 1957, бр. 4, 3.
НЕСПЕЦИАЛЙСТКА ж. Жена неспециалист; непрофесионалистка, аматьорка, дилетантка.
НЕСПЕЦИФЙЧЕН, -чна, -чно, мн. -чни, прил. Който не е характерен, свойствен, специфичен за някого или нещо. Днес много майстори готвачи допущат основна грешка, като употребяват голямо количество брашно при готвенето с цел да получат по-голямо количество ястие. По такъв начин отделните ястия придобиват груб, еднообразен и неспецифичен вкус. Н. Сотиров, СК, 34. Организмите проявяват особена чувствителност спрямо всеки неспецифичен, чужд за тях белтък. Б. Койчев, Б, 77.
НЕСПЕЦИФЙЧНОСТ, -тта, мн. няма,
ж. Качество на неспецифичен. Неспецифич-ност на вкуса.
НЕСПЙР, мн. няма, м. Поет. Непрекъснато движение. На безстрастното време в неспира / гасне мълком живот неживян. Д. Дебелянов, С 1946, 73.
НЕСПЙРЕН, -рна, -рно, мн. -рни, прил.
1. Който не се прекъсва, в който не могат да се различат отделни части; безспирен, непрекъснат. Автомобилното движение е твърде развито в Израел и особено в градовете, където колите се движат една до друга в неспирен поток. РД, 1949, бр. 11, 2. Неспирна върволица.
2. Който се върши, осъществява, протича или се проявява без прекъсване или много често; безспирен, непрекъснат, непрестанен* постоянен. Твоят разгулен и порочен живот, твоето пиянство, картоиграче-ство и неспирните ти любовни похожде-ния са спрели течението на магнитния ти поток, който,.., е живата връзка между физическото ти тяло и етерната ти обвивка. Св. Минков, Избр. пр, 137. — Ето, скоро есента ще нахълта със своите мъгли, ще почнат пак неспирните дъждове и тогава вие и да искате вече да се поразвед-рите нейде навън, не ще можете да сторите това. Д. Калфов, Избр. разк., 333. Сутрин закусвахме на маса вън, .., а край нас широката улица гърмолеше от неспирно движение на коли, файтони. К. Константинов, ППГ, 85. Неспирно пиянство.
з. За звук, шум и под. — който не престава да се чува; непрекъснат, безспирен, непрестанен, постоянен. Далече откъм реката се носеше неспирното крякане на жабите. Елин Пелин, Съч. III, 100.
4. За чувство, преживяване и под. — който не спира, не престава да се изпитва, преживява, усеща; безспирен, непрекъснат, непрестанен, постоянен. Неспирни тревоги.
НЕСПЙРНО нареч. Без спиране, без прекъсване; безспирно, непрекъснато, не