Page:RBE Tom10.djvu/1002

От Читалие
Направо към: навигация, търсене
Страницата не е проверена


активен химически елемент Ыр от групата на актинидите, сребрист метал, близък по свойства на урана и плутония, получен изкуствено през 1940 година при бомбардиране на уран с бавни неутрони.

— От лат. собётн.

НЕПТУНЙСТ м. Геол. Привърженик на нептунизма. Той [Вернер] е родоначалник на нептунистите. Нептунистите са смятали вулканските явления за последица от подземни пожари на каменни въглища или други горливи вещества. Гр. Николаев и др., ОГ, 86.

НЕПТУНЙТИ обикн. мн. Геол. Скали, образувани от продукти на изветряване, биогенни процеси и отлагане на разтвори във водни басейни или на сушата, които съществуват в термодинамични условия, характерни за повърхностната част на земната кора; седиментни скали, седименти. Наричат ги още .., нептунити (по името на римския бог на моретата Нептун), понеже по-голямата част от утаените скали са образувани главно в моретата и океаните. К. Георгиев, П, 196. Т. Барт.. разделя скалите на 4 групи —:., а X. Рийд ги разделя на нептунити .., вулканити (..) и плутони-ти. Г. Георгиев, МП, 157.

— От собств. лат.

НЕПТУНОВ, -а, -о, лея. -и. Прал. от Нептун. Нептунова орбита.

НЕПУБЛИКУВАН, -а, -о, мн. -и, прил. За книга, документ и под. — който не е отт печатан, публикуван, който е в ръкопис; не-отпечатан, необнародван. Завършил романа си, който остава непубликуван, Гьоте по-лека-лека се отклонява от идеала на Ле-синг и Шилер, от надеждата им да се въз-действува върху възпитанието на отделната личност и на нацията чрез театъра. М. Арнаудов, Г, 42. По-късно бяха открити нови части от непубликуваните спомени на Панайот Хитов. Н. Ферманджиев, РХ, 38. Учителят Стойчев в продължение на двайсетина години е събирал думи за родопски диалектен речник, по-голямата част непубликувани в досега издадените речници на българския език. П. Хитов, П,

НЕПУКЙЗЪМ, -змът, -зма, мн. няма, м. Разг. Липса, пълно отсъствие у някого на интерес, грижа, притеснение към това, което става наоколо и към мнението, оценката на околните за своето поведение, на чувство за отговорност, дисциплина. И наказанието няма да го стресне. На този човек от нищо не му пука, знаем неговия нёпукизъм.

НЕПУКЙСТ м. Разг. Човек, който се характеризира с непукизъм. В действителност тоя Никифоров беше от категорията на тъпите непукисти, все едно му беше какво става около него и за него. Г\ Марков, ПМД, 179. Всъщност само това момиче ме познаваше, но другите се правеха, че страшно съм известен. Явно не са непу кисти, щом умеят вече да ласкаят. Л. Дилов, Т, 128.

НЕПУКЙСТИКА, мн. няма, ж. Рядко. Разг. Непукизъм. Тоя Никифоров беше от категорията на тъпите непу кисти .. Накрая скочих на едно наше събрание и като използвах действителни пропуски на Никифоров в работата..., го изкарах чиста проба враг.. Непукистиката на Никифоров се пукна, той си подаде оставката. Г. Марков, ПМД, 179.

НЕПУКЙСТКА ж. Разг. Жена непу-кист. Моята колежка заявява, че гледа философски на живота: не се вълнува от много неща, изобщо е непукистка.

НЕПУШАЧ м. Човек, който не пуши. От анкетата, произведена в 19 страни, е установено, че има повече пушачи, отколкото непушачи сред болните от рак. ВН, 1958, бр. 2003, 4. На поставените във вагоните табелки „За пушачи“ и „Непушачи“ невинаги се обръща внимание и понякога във всички купета се пуши.

НЕПУШАЧКА ж. Жена, която не пуши.

НЕПЪЛЕН, -лна, -лно, мн. -лни, прил.

1. Който не е пълен догоре, докрай; в който има още място. И днес мога / във шестия ковчег, непълен още, / аз нова шепа злато да изсипа. Ив. Вазов, ИГХ (превод), 101. Загдето [съдебен чиновник] е дал .. някому .. извлечения или преписи от дневниците или от описана имуществото... ся взема за всякий лист от дадений документ по че-тире гроша, за непълен лист ся плаща като за пълен. ВП, 150. Непълна чаша. Непълна кана.

2. Който не обхваща или не засяга всичко от дадена област, в който липсва нещо. Следствието се е добрало само до непълни доказателства. Ем. Станев, ИК I и II, 382. Протоколите от разпитите не бяха подписани от мене, тъй като те бяха непълни и тенденциозни. Г. Димитров, ПФС, 72. Подбуден от записките върху България, запазени в ръкописното наследство на Павел Шафарик, и от непълния списък на българските книги на нещастно загиналия в Прага Иван Шопов (..), Константин Иречек ср заемц през 1871 г. при съдействието на Васил Стоянов и на Григор Начевич да състави възможния изчерпателен за времето си „Книгопис на новобългарската книжнина“. М. Арнаудов, БКД, 230-231. Доста голяма бъркотия е произлязла от промените на историческите имена..., а още и написани с непълна или несъстоятелна азбука. Т. Щишков, ИБН? 2.

3. Който не е в пълния си размер, състав, количество, стойност. За това късо време една непълна година, откакто беше тук, тя се отчужди тъй много от своите в гра