Page:RBE Tom1.djvu/47

От Читалие
Версия от 23:08, 24 ноември 2012 на Ботьо (беседа | приноси) (Некоригирана)
(разл) ← По-стара версия | Текуща версия (разл) | По-нова версия → (разл)
Направо към: навигация, търсене
Страницата не е проверена


на значения, които още не са се оформили отчетливо: плакатен... Прен. Неизразителен, шаблонен, сух; плътен... Прен. За глас и под. — силен, звучен, наситен.

При тълкуването се използват и антоними, които се поставят след дефиницията с бележка Противоп., напр.: алтруйзъм... Безкористна грижа за благото на другите, готовност да се жертват личните интереси пред общите. Противоп. егоизъм; оби`чам... Изпитвам чувство на обич, привързаност или симпатия към някого. Противоп. мразя, ненавиждам.

5. Дефиниция, с която се посочва при какви случаи се употребява думата. При някои преносни, образни и експресивни употреби на думата се допуска вместо описателна дефиниция да се даде дефиниция, чрез която се посочва при какви случаи се употребява тълкуваната дума. Тази дефиниция се прилага при тълкуване на многозначни думи, особено в случаите, когато се отнася за още ненапълно обособено значение или отсянка, а за употреба на думата, напр.: плашило... Прен. За грозен, с неприятна външност човек. Гледай го тоя, търчи с чувала, не иска да знае. . А какво е плашило! И как можа тоя кривокрак дявол, тая грозотия, да вземе най-хубавата жена. Й. Йовков...; гълъбче... Галъов. За изразяване на нежно отношение (обикновено при обръщение) към дете, любима, приятел и под.

Такава дефиниция се употребява и при тълкуването на някои фразео-логични единици, както и при служебни думи и междуметия.

ИЛЮСТРАТИВЕН МАТЕРИАЛ

В Речника на българския език се дава богат илюстративен материал, който има за цел по възможност пълно да илюстрира значението на думата, характера на нейната употреба, а също граматичните и стилистичните й особености.