Page:RBE Tom1.djvu/48

От Читалие
Направо към: навигация, търсене
Корекцията на страницата е одобрена


II. Цел и характер на илюстративния материал. 1. Главната цел на илюстративния материал е да изяснява значението и употребата на тълкуваната дума. С оглед на това в Речника по възможност са дадени завършени и ясни по смисъл и стилно издържани примери.

2. В примерите думата е дадена в естествената й езикова среда. Чрез тях е илюстрирана употребата на думата в речта, типичните й връзки с другите думи, нейните граматични връзки и лексикална съчетаемост. В статията напр. на прилагателните готов, способен се дават примери, които илюстрират типичното за тези прилагателни свързване с предлозите за, на или със съюза да и глагол, напр.: Готов на всичко. Способен да се жертва. Способен на жертва. Илюстрира се и свързването на глаголи с определени предлози, напр.: Говоря за различни неща. Говоря по темата. Работя над някакъв труд. Прибягвам до крайни мерки.

3. Чрез примерите е илюстрирана и стилистичната употреба на думите. Думи, характерни за даден стил, се илюстрират с текст от съответния стил.

4. Примерите по възможност илюстрират и различните граматически форми на тълкуваната дума (напр. дават се примери с различните видове на глагола, с различни форми за число — за ед. и мн. число, членувани и нечленувани форми на съществителното и др.). Желанието да се представят подобни форми, съчетаемост на думите или определени значения, налага да се включват като илюстративни и редица примери, извлечени от по-стари вестници и списания, които са добри в стилно отношение.


III. Видове илюстративен материал и къде се дава. 1. Илюстративният материал, който се използва в Речника, е главно от два вида: а) Примери-изречения от автори, извлечени от книжнината. б) Примери, които представят съчетания от две, три думи или кратки изречения от всекидневната реч, характерни за употребата на тълкуваната дума.

2. Илюстративният материал е широко застъпен: а) При многозначни думи и думи с активна употреба и разнообразна съчетаемост. б) При преносните и други значения, някои от които много отдалечени от основното значение на съответната дума. в) При остарели значения и думи, за да се документира кога и как са се употребявали тези думи и значения. г) Когато са отбелязани образните употреби на някои думи. д) При служебните думи — предлози, съюзи и частици, е) При омонимите.

3. Примери-съчетания или кратки изречения, съставени от автора на статията, са дадени като допълнителен илюстративен материал след примерите от автори. Чрез тях по възможност се изчерпва илюстрацията на типичната съчетаемост на тълкуваната дума. Напр. при качествените прилагателни те се дават, за да посочат повече обекти, за които е характерно определено качество, като: Бурна нощ. Бурно море. Бурна радост. Бурни разисквания; Блестящ поглед. Блестящи витрини. Блестящ успех. Блестяща победа. Блестящ отговор; при някои глаголи — за по-пълно посочване на най-типичните обекти на глаголното действие или за илюстриране употребата на глагола с някои наречия: Градя къща. Чета гласно. Обръщам се гърбом; при предлози, за да се илюстрират различните отношения, за