ОХРАНИТЕЛЕН 1209 ОХРИДСКИ
2. Нов. Служител във фирма, която осигурява защитата, охраната на някакво лице или институция.
ОХРАНЙТЕЛЕН, -лна, -лно, мн. -лни, прил. 1. Книж. Който служи за охрана, който е свързан с охрана, опазване, защита на някого или нещо. Двама от шмекерите той [генералът] заплаши с военен съд, а на останалите внуши, не при опит да своеволничат ще докара един охранителен взвод от първите линии. Д. Димов, Т, 695. Охранителните елементи (постове, секрети, засади) се поставят на разстояние, където могат да бъдат подкрепени от собствени огневи средства. П. Илиев, ЛВ, 132. Ечеше, гърмеше, избухваше панаирът, а двамата полицаи стрят дежурни в охранителното кантонче. И. Вълчев, РЗ, 68. Трябваше да се вземат най-строги охранителни мерки: много вероятно беше .. да атакуват на разсъмване. М. Кремен, Б, 124-125.
2. Който се охранява, който подлежи на охрана, опазване, защита. Върху терените, предвидени за паркове, залесявания, охранителни зони, спортни и други цели, трасирането може да се извърши по полигони. К. Груев, ПГ I, 278. Участъкът от този път .. е забранен поради това, че минава през охранителната вододайна зона на Рилския водопровод за София. М. Гловня и др., Р,
37. Нали тия гори са обявени охранителни? Ив. Вазов, Съч. XVII, 24.
3. Спец. Рядко. Предпазен, предпазващ, профилактичен, предохранителен. Под ле-чебно-охранителен режим се разбира съво-купност от такива мероприятия, които целят .. да въведат охранителното задържане в лечебната практика. Ил. Петков и др., КВБ, 44. Тези ежедневни дразнения довеждат.. до състояния на продължителна възбуда или потиснатост на личността и с това я лишават от дребните радости, охранителната почивка и един по-лек труд. Пр, 1952, кн. 6, 30.
4. Остар. Който е против новостите и преобразуванията, който се стреми към запазване на старото; консервативен. Като глава на аристократическата или охранителна партия, Кимон бил голям почитател на Спарта и на нейните закони. Н. Михайлов-ски, РВИ (превод), 120. // Който съдържа, в който се отразява или който изразява склонност, стремеж към запазване на старото; консервативен. „Ами по-малко неудобно ли ще бъде, ако ние, представителите на самодържавието и на охранителните начала, бъдем натоварени с приложението на една радикална конституция като тази, която се изработи в Търново?“ С. Радев, ССБ I, 167. Аристократ по кръв и по възпитание, той имаше убеждения либерални, които криво-ляво живуваха с охранителното чувство на руския дворянин. Ив. Вазов, Съч. XXIV, 48.
ОХРАНКА ж. Книж. В Русия преди революцията от 1917 г. — орган на таен полицейски надзор, тайна полиция за опазване на обществения ред и безопасност, за борба с революционните движения. За вдъхновение можете да прочетете., някоя книга за инквизициите през средните векове; можете да използувате и брошурки за ужасите в охранката през царско време. Г. Карасла-вов, Избр. съч. II, 351.
ОХРАНЯ. Вж. охранвам.
ОХРАНЯВАМ, -аш, несв., прех. Изпълнявам охранителна служба, следя, грижа се за сигурността, безопасността на някого или нещо, за предотвратяване на нещо лошо, неприятно или нежелано; пазя, вардя. Те се намираха доста далеч от селището и нямаше опасност да се натъкнат на секретните постове, които охраняваха двореца. Д. Димов, Т, 413. Тук [на Царевец] са стояли на денонощна стража силно въоръжени войници, които са охранявали крепостта и са бдели за спокойствието на живеещите в нея. Ст. Михайлов, БС, 93. Те [полицаите] не губят съзнанието за великата обяза-ност, която обществото им е възложило
— да пазят реда и тишината, да охраняват честта, живота и имота на гражданите. Ал. Константинов, БПр, кн. 3, 43. Две полицейски камионетки и полицейски от-ред вървяха отстрани на демонстрантите, за да ги охраняват. Кр. Белев, 3, 25. охранявам се страд., възвр. и взаим. Пътниците избягваха това място, а пощите се охраняваха от конни стражари, когато пренасяха държавни пари. Ем. Станев, ИК I и II, 9. Спирката се охраняваше от един взвод войници. К. Ламбрев, СП, 298. Как да се движим, охраняваме и снабдяваме с храна
— това са неща, които трябваше да знае отлично всеки наш боец. Сл. Трънски, Н, 177.
ОХРАНЯВАНЕ ср. Отгл. същ. от охранявам и от охранявам се; охрана. В най-напрегнатия момент тя пожелава да й възложат охраняването на Борис. Христом. VIII кл, 260.
ОХРЕН, -а, -о, мн. -и, прил. Който е с цвят на охра; охров. Два големи глобуса на тавана .. хвърляха мека светлина върху новата светложълта кожена гарнитура и мекия персийски килим с червени и охрени шарки на златиста основа. Ем. Манов, ДСР, 397.
ОХРЕНОЖЪЛТ, -а, -о, мн. -и, прил. Който е жълт като охра. Къща с охрено-жълти стени.
ОХРИДСКИ, -а, -о, мн. -и. Прил. от Охрид (град в Македония). Димитър Мила-динов биде посочен от охридския митрополит Милетий като опасен революционер. П. П. Славейков, Събр. съч. VI (2), 13. Пие би изново попитале правителството защо