Page:RBE Tom11.djvu/796

От Читалие
Версия от 17:39, 4 юни 2014 на Ботьо (беседа | приноси) (Некоригирана)
(разл) ← По-стара версия | Текуща версия (разл) | По-нова версия → (разл)
Направо към: навигация, търсене
Страницата не е проверена


Това гонение са продължава от 814-817 от стъпванието на Мортагона на престола до освобождането на гърците-пленници. Р. Каролев, УБЧИ, 5-6.

ОСВОБОЖДЕНИЕ, мн. няма, ср. 1. Възвръщане на политическа, социална или териториална независимост на държава, народ; освобождаване. „Аз съм се обещал на отечеството си жертва за освобождението му, а не да бъда кой знае какъв.“ Ив. Ун-джиев, ВЛ, 199. Ние се жертвуваме за свободата на България, и, ако найдем отплата, то тя ще бъде: освобождението на България. Ив. Вазов, Съч. VI, 16.

2. Възвръщане на правото на свободен начин на живот; излизане от затвор, арест; освобождаване. По заповед на чиновниците, две заптиета го взеха веднага под ръка и го заведоха в конашкия затвор, дето остана до освобождението си. К. Величков, ПССъч. I, 37. Скоро подир това у Вълкови дойдоха и други гости. Вълко им обяви, че той ще празнува своя си празник и освобождението на синовете си. В. Друмев, НФ, 93.

3. Отхвърляне на неправомерни задължения, бреме, тегоби, придобиване на права; освобождаване. Разгаря се борбата между труда и капитала. Трябва само нашите работници добре да разберат, че освобождението им ще бъде само тяхно дело. А. Ка-ралийчев, НЧ, 10. Освобождението на жената можеше да докара безначалие в семействата, но защо в семейството жената да не е, както е праведно, равна с мъжа си?

4. 1870, бр. 1, 27.

4. В съчет. с предл. от. Премахване на нещо, което ограничава свободата на действие, на изява; освобождаване. Странно е, но един писател, съвършено бездарен като поет, прогласи освобождението от социални мотиви. Г. Бакалов, Избр. пр, 323. Фактите могат да си пречат. .. Затова е необходима тази „деформация“, това освобождение от фактите. Пикасо нарочно деформира, за да установи композицията, за да се добере до трайни форми. Ал. Гетман и др., СБ, 339.

5. Премахване, преодоляване на затормозва-щи, тягостни мисли, чувства и идеи. Това писмо я разпусна! .. Колко луда е била, та се е косила и мъчила за такъв човек!.. Той не е за тебе, забрави го!.. Тя чувстваше потребност как да е да излее радостта за освобождението си. Ив. Вазов, Съч. VIII, 105. Жената, другарите, малките и големите вълнения, мечтите,.. — всичко това беше минало. Той не жалеше за него. Съзнанието за неговата невъзвратимост му донесе едно огромно вътрешно освобождение, защото до този миг той все още се бунтуваше срещу света и срещу собственото си крушение. Ем. Манов, БГ, 39.

6. Прен. Премахване, отхвърляне на задръжки, ограничения в мисленето, поведението; отпускане. Влизането в черква бе влизане в нов свят от възприятия,.., което играеше роля .. на освобождение,.., откъсване от еднообразната, сива еснафска делнич-ност. Ив. Хаджийски, БДНН1,176-177. Той [Пикасо] се осъществява като свободна личност и в това освобождение стига до предизвикателство! Ал. Гетман и др., СБ, 156. Докато тежи над тях [българите] гръцкото духовно иго,.., за тях ще бъде препречен най-сигурният път за духовно освобождение. Б. Пенев, НБВ, 56.

7. Получаване на оставен временно за съхранение багаж, колет или заложен предмет. Освобождаването на багажа става срещу квитанция за съхранението му.

8. Юрид. В съчет. с предл. от. Отменяне на задължения, произтичащи от закон, разпоредба чрез съд или друга законова процедура. За освобождение от такса се подава при записването отделна молба. БД, 1909, бр. 31, 1.

9. Простонар. Раждане. Невенка беше тру-дна и освобождението й се предполагаше тъкмо през тия дни. Ив. Вазов, Съч. XXV, 116.

О Освобождението (на България). Руско-турската война от 1877-1878 г., която завършва с възстановяване на българската държава и освобождаване на българския народ от близо петвековно османско владичество. — Отечествен празник има... — Какво? Освобождението на България? Елин Пелин, Съч. IV, 135. Опълченец в освободителната война и ранен при Шипка, Георги Хруса-нов след Освобождението бе постъпил на служба. Ив. Вазов, Съч. XXVI, 38.

ОСВОБОЖДЕНСКИ, -а, -о, мн. -и, прил. Който се отнася до период, в който се извършва възвръщане на независимост, освобождаване. — Братя — огледа Стойко всички наоколо. Това обръщение бе останало още от комитетските и освобожден-ските времена. Но сега бе започнало да звучи малко празно и студено. В. Геновска, СГ, 209. Никола слушаше разговорите, вдигаше яката на шинела си, за да се запази от вятъра,.., наместваше на главата си осво-божденската руска фуражка и се подсмиваше. В. Геновска, СГ, 372.

ОСЕВ, -а, -о, мн. -и, прил. Който се отнася до ос, който е свързан с ос; осов. Ма-зутната форсунка с хидравлично разпра-шаване на горивото се поставя в осевата линия на специално завихрящо устройство. К. Славомиров, Т, 368. Връзката между осевия скелет, т.е. гръбначния стълб, и скелета на свободния долен крайник се осъществява посредством тазовия пояс. Ал. Гюровски, АЧ, 132. Осево натоварване.

О Осева линия. Спец. Прекъсната линия, която разделя шосе, път на две платна за насрещно движение. Няма никакво спасение, освен да облека униформата на регулировчик и да тръгна .. по платното на у ли-

Грешка при създаване на миникартинка: Липсващ файл