нато. Д. Немиров, Др, 136. О, Лмалио? Колко те аз обичам за тая твоя непокътната вярност към брата ми! Н. Бончев, Р (превод), 28.
НЕПОКЪТНАТО. Нареч. от непокътнат. Жените хористки [в операта] не скриваха своето мнение, че неправилно ги пенсионират, че дори и да са надхвърлили предвидената от закона възраст гласовете им са още непокътнато свежи, но, разбира се, ще пенсионират тях, а не някоя от дъртите примадони. Л. Дилов, ПБД" 5.
НЕПОКЪТНАТОСГ, -тта, мн. няма, ж. Отвл. същ. от непокътнат. Пространните самотии, .., тайнствено дремеха във веко-вечната си тишина и царствена непокът-натост. Ив. Вазов, Съч. XXIV, 38. Те [депутатите] не до пущаха, че Цанков ще се съгласи на такава коренна промяна на конституцията, за непокътнатостта на която той бе страдал. С. Радев, ССБ I, 421.
НЕПОЛЕЗЕН, -зна, -зно, мн. -зни, прил. Който не е полезен, от който няма полза. Ние трябва да забележим, че не е достатъ-чно само искрено да се желае, а трябва да се разбира какво се желае; без туй условие едно желание може да бъде най-искрено и пак да си остане едно неуместно и неполез-но желание. Г. Георгиев, Избр. пр, 1766. Дрипите, които някои хвърлят като непо-лезни, могат да ся употребяват за много неща, от които едно от най-полезните е хартията. ИЗ 1874-1881, 1882, 145. Някои имат един навик да земат от мнозина каквото могат .. Всякой, който навикне на това, е нисък человек; той е неполезен за обществото. А. Цанов, Напр., 1875, кн. 4, 36. Ще го [удавения] обиколим и завием със завивки топли или ще гудим на различните му телесни части дрехи топли или други неща. Ако не направим тия способи, всичките други остават неполезни. С. Добро-плодни, 3 (превод), 23-24.
О Неполезен товар. Спец. Товар, пренасян от превозно средство, който не се включва в полезния товар. Разгръща се движение за ремонт на корабите от екипажа и намаляване неполезния товар, с което се увеличава полезната товароподемност и се ускорява движението на корабите. РД, 1950, бр. 177, 1.
НЕПОЛЕЗНО. Нареч. от неполезен; без полза. Безумният човек се познава от седем неща: люти се и разсърдва се без причина, приказва неполезно. Д. Немиров, Б,
161.
НЕПОЛЙВЕН, -вна, -вно, мн. -вни, прил. Който не е свързан с поливане на земеделски култури. Неполивно земеделие е възможно само по южните склонове на някои планини, където има повече валежи. Е. Андрейчин, А, 27. В поливни райони трябва да знаем каква площ от нивите, ливадите, пасищата, лозята, овощните градини и др. е поливна и каква площ е неполивна. М. Мичев и др., 3, 67. Въз основа изследванията на М. Маринов, се отбелязва, че при ябълките от неполивните райони макси-малната им стойност като суровина за желиращ пектин почти съвпада с беритбе-ната зрелост. М. Киров, ТК, 168.
НЕПОЛИТЙЧЕН, -чна, -чно, мн. -чни, прил. Който не умее да постъпва, ловко и тактично, за да постигне труднодостижима цел. Неполитичен владетел. Н Който е свързан с липса на умение да се постъпва ловко и тактично, за да се постигне труднодостижима цел. Александър, .., напуща жена си Теодора, .., за да се ожени за една мома еврейка, .., и за да й угоди, обявява нейния син Иван Шиишан за престолонаследник, като лишава най-стария си син Иван Асеня от това законно право. Този несправедлив и неполитичен акт се последва от друг още по-опасен. Ив. Вазов, Съч. XX, 191. Строгите мерки срещу железничари и те-леграфопощенци, неотстъпчивостта на правителството по техните искания, .., всичко това той не приемаше, смяташе го за нетактично и неполитично. Г. Карасла-вов, ОХ III, 456.
НЕПОЛИТИЧНО 1. Нареч. от неполитичен. Въпросът е решен неполитично.
2. Обикн. с гл. съм, вижда ми се, изглеждай под. Означава че някой преценява, смята нещо за нетактично, неполитично. И дваМата сина на Менцлови били безпартийни. От данните по делото се вижда, че те са били добри ятаци — редовно носели храна на нелегалните. Очевидно храната се носела със знанието и участието на майката,'но дори на гестаповците се видяло „неполитично“ да екзекутират цялото семейство. Г. Караславов, Избр. съч. III, 201.
НЕПОЛИТЙЧНОСТ, -тта, мн. няма, ж. Остар. Книж. Отвл. същ. от неполитичен. Най-голяма неполитичност би била да ся представлява пред очите на Ваше Величество, че праведните незадоволствия на бъл-гарский народ с несносното му положение, .., ся възбуждат чрез някои чужди влияния или чужда политика. ДЗ, 1868, бр. 41, 154.
НЕПОЛЯРЕН, -рна, -рно, мн. -рни, прил. Който не притежава полюси или не е свързан с образуване на полюси.
О Неполярна връзка. Хим. Връзката, обусловена от наличието на електронни двойки, общи за атомите, които се съединяват в молекула (на простите газове и др.). Връзката между атомите в молекулата на простите вещества се нарича неполярна, ковалентна. М. Кожухаров и др., АХ, 14. Химичната връзка, която се осъществява чрез общи електронни двойки, се нарича хомеополярна (неполярна, атомна или ковалентна). Хим. XI кл, 1965, 23. Неполярна молекула. Хим. Молекула, притежаваща симетрия в разделянето на зарядите (товари-