Page:RBE Tom10.djvu/455

От Читалие
Версия от 16:37, 4 юни 2014 на Ботьо (беседа | приноси) (Некоригирана)
(разл) ← По-стара версия | Текуща версия (разл) | По-нова версия → (разл)
Направо към: навигация, търсене
Страницата не е проверена


дам и аз с тези силни момчета и девойки, които пращят от здраве? А. Каралийчев, СР, 71. //За литературно произведение, му-зикална или художествена творба и под. — заемам определено място между други сходни неща в някаква област с идейните и художествените си качества. Поради силата на изобличителния патос, поради индивидуализацията и типизацията на образите, както и по високото майсторство, което е показал техният автор, цикълът фейлетони Разни хора, разни идеали" се нарежда между най-хубавите произведения на Алеко Константинов. Лит. X кл, 239. От всички стари народи гърците са оставили най-богато културно наследство. Те са завещали на човечеството поемите на Омир "Илиада'* и „Одисея“, които се нареждат между най-хубавите творби в световната литература. Ист. V кл, 1965, 106.

5. Разг. Осигурявам си, създавам си добри условия за живот; подреждам се, уреждам се, устройвам се. Адамов си имаше землянка и вътре беше се наредил добре: легло, маса и, разбираме, хартия и мастило за записките. Й. Йовков, Разк. II, 20. Той се е наредил много по-добре от мен: има голяма къща и носи чудесно кожухче от черно кадифе. Св. Минков, СЦ (превод), 70. — За мене няма да мислиш. Знай, че отивам на печалба. Щом малко нещо се наредя и ще дойда да те взема. К. Петканов, ЗлЗ, 19.

6. Разг. Ирон. Успявам да постъпя някъде на работа или да си осигуря удобно за съществуване положение, обикн. не по редовен, нормален път; вреждам се, уреждам се, устройвам се. Всички изоставят и забравят способния, пък некадърният прави мешани, нарежда се, върви нагоре и почва да си потрива ръцете. Г. Караславов, Избр. съч. II, 156. Завръщайки се за седмица-две при нея, той слушаше оплакванията й: „Та огледай се малко, виж как хората се наредиха. Нима нашето е живот?“ Ем. Манов, БГ, 22. — Ти, даскале, как не си се наредил нейде на по-безопасно? Л. Стоянов, X, 18.

7. Прен. Разг. Ирон. Само св. Обикн. в мин. св. или бъд. С постъпки, дела или думи изпадам в затруднено, неудобно положение или се злепоставям пред други; подреждам се. Ило се напиваше до оскотяване .. Като се събудеше, трезвен и недоволен от себе си,.., той навеждаше глава и казваше: Ама че се наредих! Г. Караславов, Т, 62-63. — Щом и жените започнаха да се занимават с пуста политика, наредихме се. В. Нешков, Н, 42.

О Наредил съм се като куче в каруца (каручка). Разг. Създал съм си добри, благоприятни условия за нещо, настанил съм се, устроил съм се някъде добре. — Този Ненко се е наредил като куче в каруца. Ами той знае ли, че Танас само да плювне и ще го удави? НА, 1963, бр. 4675, 3. Наредих я; ще я наредя. Само св. в мин. и бъд. време. Разг.

1. Успял съм, ще успея да си осигуря печалба, да получа облаги от нещо. И така, от една стаичка Киро вадеше на година по 350-400 лева .. Нареди я наш Киро въздишаше с тъга Кръстьо и се заглеждаше мечтателно и неопределено. Много му се искаше и той да си натъкми някак работата, но как? Г. Караславов, ОХ I, 20-21. Думбазите купуват от тях евтино житце, продават го на държавата скъпо, държавата губи и смъква загубите от гърба на работниците .. Хубаво са я наредили... Г. Караславов, Избр. съч. I, 204. 2. Само св. в мин. и бъд. За изразяване на тревога, съжаление от нещо неприятно, което е станало обикн. по моя вина или неочаквано, случайно. — Произшествие виновно повтори той,.., на господин капитана са откраднали униформата. Сега я наредихме! усмихна се Пеев. Току виж някоя нощ и него с леглото направо са го отнесли нанякъде. В. Нешков, Н, 105-106. — То харно, че хайваните не бяха вътре [в обора] — рече старата. А то щяхме да я наредим тогава. Г. Караславов, Избр. съч. I, 202. Нарежда се / нареди се <като> по часовник. Разг. Казва се за нещо, което става, урежда се много точно и навреме. — Картите са вързани в кърпа каза той [Стефан] отдалече.. Смяната започва на първи януари. Всичко се нарежда по часовник... А. Михайлов, ДП, 24.

— Друга (диал.) форма: наряждам.

НАРЕЖДАМ2, -аш, несв.\ наредя, -йш, мин. св. -йх, св., прех. 1. Разг. Обикн. със следв. изр. със съюз да. Заповядвам (в 1 знач.); повелявам, разпореждам. — Като преценявам извика той [Раковски], — че при създадените условия засега възможност за по-нататъшна борба няма, аз нареждам легията да се разтури и оръжието да се остави още сега тук, в казармата! Ст. Дичев, ЗС I, 241. Бабин бе наредил да бият клепалото и го биха четниците му бързо и несръчно, биха го, докато не се събра горе цялото село. Д. Талев, И, 540. На бака отпред бяха боцманът,., и неколцина моряци, готови да отдадат котвата, щом капитанът от мостика нареди. Н. Антонов, ВОМ, 68. Като че [Севастица] си отмъщаваше някому, суха, черна, с пламнали зли очи, тя нареждаше кое ще остане, кое ще се занесе в града, кое ще се продаде. Й. Йовков, АМГ, 217. Юлий Цезар наредил да са притурга през секи 4 години по 1 ден на февруария, и да са нарича тая година високосна. Ч. 1871, бр. 7, 199. // Заставям някого да изпълни волята, желанието ми. Сега тя беше изпаднала в истинска ярост и нареждаше на сина си да не дружи с Филчо, да не играе с него на карти, да не пуши, защото от пушенето и пиенето никой не е прокопсал. К. Калчев, ПИЖ, 67.

2. Прех. Диал. Възлагам работа на някого, определям на някого какво да работи или да