Page:RBE Tom9.djvu/189

От Читалие
Версия от 05:45, 4 юни 2014 на Ботьо (беседа | приноси) (Некоригирана)
(разл) ← По-стара версия | Текуща версия (разл) | По-нова версия → (разл)
Направо към: навигация, търсене
Страницата не е проверена


МАСКИРАН 189 МАСКИРОВКА

нимайко и да маскира с хубави думи своите егоистични, антиобществени инстинкти. П. П. Славейков, Събр. съч. VI (2), 165. Суетнята и шетнята колкото и да са маскирани! започват още в началото на лятото. Др. Асенов, ТКНП, 166. маскирам се

1. Страд. от маскирам. Оръдията се боядисват зелено или се маскират с трева или клонки и пр. Физ. VII кл, 1965, 123. — Има време отговори майката, седнала пред огледалото... Най-невинна новооткрита бръчица талантливо се маскираше. Г. Стаматов, Разк. II, 8. П. Възвр. от маскирам (в 1 и 2 знач,). На един маскарад бяхме се маскирали с черни по-лутелешки глави и с дрехи от кеневир като африканци. СбАСЕП, 188.

МАСКИРАМ СЕ несв., непрех. 1. Разг. Прикривам се, укривам се, скривам се някъде. На път от Бургас за София Енев се маскирал зад нещо в пътническото купе и сте-нографирал целия разговор на Елин Пелин с журналистите, които го придружавали. СбАСЕП, 244. Пинтата се сгуши зад ръжените снопчета и се маскира зад метлата. Г. Караславов, ОХ II, 509.

2. Прен. Скривам, прикривам истинските си намерения, действия, отношения и др., като създавам друго, лъжливо впечатление. Сне-жа не умееше, не го правеше нарочно, за да се маскира или да позира, а просто такава беше по природа. Т. Монов, СЧ, 80. Според мен Тороманова чисто и просто иска да се маскира! Тя иска да се престори на обикновена жена от народа, каквато е, да речем майка ми. П. Вежинов, СО, 88.

— От фр. masquer. — Кръстьо Пишурка, Момина китка, 1870.

МАСКИРАН, -а, -о, мн. -и. Прич. мин. страд. от маскирам и от маскирам се като прил. 1. Който е с маска (в 1 знач.) на лицето или с маскараден, карнавален костюм. В разкошно декорирания салон, напоен с парижки парфюми,.., се движеха маскирани девойки. Хр. Смирненски, Съч. III, 184. За да не се познават един друг, те си поставяха маска на лицето... Маскираните хора бяха от различни краища. Ив. Унджиев, ВЛ, 337. Опитах се да се промуша без пари [на представлението], но напразно. Един маскиран шкембест човек на три пъти ме блъсна и аз си останах вън. Ст. Даскалов, БП, 35. Във Воло, е Тесалия, троица маскирани човеци влезле в продавницата на един фур-наджия и пробождат него, жена му и слугата му с ножове. НБ, 1877, бр. 72, 2/8.

2. Воен. Който е скрит, прикрит с различни приспособления, за да не бъде забелязан от неприятеля. Зад хълмистите възвишения съгледвачите бяха открили маскиран български отряд. Д. Динков, ЗБ, 20. — По долината на тази река могат да се концентрират най-малко четири дивизии.. — Да!..

Има широки полета за летища и маскирани лагери. Д. Димов, Т, 207. // Разш. Който е прикрит, скрит от погледа. Вълкът е много кръвожаден хищник... В капани и маскирани трапове мъчно влиза. За избиването му се организират хайки от най-смелите ловци. Зоол. VII кл, 1965, 132.

3. Прен. Чиито действия, намерения, отношения са скрити, чиято истинска същност е прикрита. Маскиран демагог. Маскирано лицемерие. Маскирана подлост.

МАСКИРАНЕ, мн. -ия, ср. Отгл. същ. от маскирам и от маскирам се. — Като бяха малки моите палангози, все на турци и българи играеха. Как се казваше то, бе Никола? Маскиране, мамо. Сг. Дичев, ЗС II, 401. Запъти се [Златаров] за в квартирата си да сглоби и приведе в изпълнение туй, което бегло беше наумил още преди престъплението с избора маскиране на всичко пред главните бюра така, дето да се струпат върху управителя и Симеонова неотклоними обвинения. А. Сгра-шимиров, Съч. 1,351.

МАСКИРОВКА ж. 1. Воен. Маскиране с различни средства на военна част, обект и под., целящо прикриване от наблюдението на неприятеля или заблуждаването му. Най-напред младият командир на отделение им дал урок по маскировка. Г. Караславов, Избр. съч. III, 108. Илич тръгна из веригата, като спираше при всеки един и го на-пътствуваше в маскировката: — Натрупай още малко земя пред главата! Прикрий и нея отгоре с шума и клонки. Д. Ангелов, ЖС, 422. Затъмненото купе проблясва мрачно в синята светлина на лампата, като при военновременна маскировка. О, 1977, кн. 11, 17. Маскировка на оръдия.

2. Средства за прикриване от погледа, наблюдението на неприятеля, за заблуждаването му или за прикриване на самоличността чрез промяна на външния вид. Второ оръдие замълча всред разпилените клончета на маскировката. П. Вежинов, ВР, 143. Мустаците му бяха дълги и засукани навярно маскировка, защото някога той носеше къси мустачки, само под носа. М. Гру-бешлиева, ПИУ, 300.

3. Прен. Прикриване, скриване на истински действия, намерения, отношения и др. Пред външни хора баща ми говореше лошо за мене, хулеше ме и се заканваше, че ако се случи да ме види някъде, пръв ще стреля срещу мене. Тази маскировка беше добра и ние успешно я използувахме. Сл. Трънски, Н, 94. Двете момчета много грубо бяха скърпили повода за идване в къщи и своята маскировка на студенти от политехниката. И. Радичков, СР, 209. За маскировка и диверсия съучастниците в погрома, полицаите, се нахвърлиха настървено, за ... да търсят оръжието, което участвуващите в събора уж незаконно носели и с което уж били стреляли. П. Илиев, ЛВ, 13. Самият факт, че тези държави [Русия и Австрия] били едни от крепостите на късния феодализъм в Европа, заставил Пазвантоглу да снеме буржоазната маскировка на бунта си. В.