Page:RBE Tom4.djvu/674

От Читалие
Версия от 05:25, 4 юни 2014 на Ботьо (беседа | приноси) (Некоригирана)
(разл) ← По-стара версия | Текуща версия (разл) | По-нова версия → (разл)
Направо към: навигация, търсене
Страницата не е проверена


живот и култура, придобиване на европейски вид и характер; европеизиране, поевро-пейчване, модернизиране. Европеизацията, макар и с външните си форми, навлиза в Шумен. Ст. Станчев, НР, 121. — Аз като съм Борчо Цеков, как да се префасонирам? Бобчо или Дробчо.. А пък това Цеко не се поддава на никаква европеизация. Ст. Даскалов, ЕС, 325. Ние имаме дълъг опит в европейската интеграция в културен план. Още от времето на Кирил и Методий, обявени от папа Йоан Павел II за покровители на Европа, старата българска култура и литература работят в европейски контекст. .. Между двете световни войни в България текат паралелни процеси на европеизация и на връщане към национално-то. Дем., бр. 199 [еа].

ЕВРОПЕИЗЙРАМ, -аш, несв. и св., прех. Книж. Придавам европейски вид и характер на нещо или на някого; модернизирам. Виждайки, че Европа гледа на Турция като на съвсем изостанала страна -..- новият султан поискал да стори неща, за да европеизира държавата си. Хр. Бръзицов, НЦ, 54. европеизирам се страд. ЕВРОПЕИЗЙРАМ СЕ несв. и св., непрех. Приобщавам се към европейския начин на живот и култура, придобивам европейски вид и характер; модернизирам се. За една столица, тръгнала да се европеизира, фенерите са винаги недостатъчни. П. Мирчев, К, 119-120.

ЕВРОПЕИЗЙРАН, -а, -о, мн. -и. Книж. Прич. мин. страд. от европеизирам като прил. Който е придобил европейски вид и характер, европейски черти; модернизиран. Огромен мост протягаше ръце и се мъчеше да привърже ориенталския Стамбул към европеизираната Пера. Ст. Дичев, ЗС I, 18. Вървим из улиците на новия, европеизиран, а напоследък силно американизиран квартал Бейоглу в Пера. Ив. Мирски, ПДЗ, 141. Бомбай е най-голямото западно пристанище, най-търговският и индустриален град, най-близо до Европа и най-европеизиран.

А. Каменова, И, 44.

ЕВРОПЕИЗЙРАНЕ, мн. няма, ср. Книж. Отгл. същ. от европеизирам и от европеизирам се; европеизация, модернизиране. Искреното му желание [на Иван Ст. Андрейчин] да допринесе за издигане на културната общественост, за нейното европеизиране прозират и в редица други очерци. Ив. Богданов, СП, 205. Преходът към бързо европеизиране бил придружен и тук с разбираеми поскърцвания. П. Мирчев, К, 192. Па Русия не й е трябвало европеизиране, а запазване на старите федеративни идеи, управителни тела и свобода на селяните. Ас. Златаров, Избр. съч. II, 61.

ЕВРОПЕЙЗЪМ, -змът, -зма, мн. няма, м. Книж. Съвкупност от присъщи на европейците качества, поведение, начин на живот. На негово място е поставен друг един още по-голям фанатик Али Сахиб паша, но той мрази меджидовците за техния евро-пеизъм и затова е съгласен да са остави престолът на Абдулазисовия син. Хр. Ботев, Съч. 1929, 269. Той [Григорович] се отказваше и от европеизма, и от всякакви изкуства и бе готов да се примири и с най-грубото азиатство. Ив. Шишман, Избр. съч. I, 222. Той [историкът] горчиво укорява онази част от интелигенцията, която приема едно непремислено законодателство като признак на цивилизованост и мо-рализаторство на безроден европеизъм, като тържество на демократичните идеи. 3, 1992, бр. 19, 10.

ЕВРОПЕЙСТИКА ж. Нов. Специалност във висшите училища, изучаваща европейската цивилизация, култура, икономика и др. За тържествата по случай 24 май в Рим., ще пътуват и трима наши студенти по европеистика. ДТ, 2000, бр. 115, 4. Специалността европеистика е въведена в българските университети през 1993 г.

ЕВРОПЕЙКА ж. 1. Жена от някой от народите, населяващи Европа. // Стесн. Разг. Жена от западноевропейските страни. Реизът и Каймакаминът бяха виждали по Солун и Цариград европейки, които ходеха без страх по улиците, влизаха по магазините и се движеха навсякъде свободно. Д. Та-лев, ПК, 493. Щем ли дочака и ние да видим някога у наша България учени майки, които да знаят как да си възпитават децата като образованите американки и европейки? У, 1871, бр. 5, 77.

2. Добре възпитана, културна или с хубава външност, добре облечена жена.

ЕВРОПЕЙСКИ, -а, -о, мн. -и, прил.

1. Който е свързан с Европа, който се отнася до народите и държавите в Европа. В историята на европейските народи няма такава оригинална, извънредна, невероятна личност, каквато е в нашата Ивайло. Ив. Вазов, Съч. XXI, 5. Вътрешният министър на негово императорско величество султан Абдул Азис издаде съответна и още по-строга заповед до своите валии и паши по цяла Европейска Турция. Д. Талев, ПК, 287. Необходимата клетва положихме най-напред по наш, европейски обичай, като вдигнахме ръка към небето и го призовахме да ни е свидетел. Ем. Манов, ПУ, 102. Европейски езици. Европейски град. Европейски реки. Европейска култура. II Който се отнася до Западна Европа, който е свързан със страните и народите на Западна Европа; западноевропейски. Млади, въодушевени от желание да наредим училищата по образеца уж на европейските, между другите нововъведения,.., бяхме построили и гимнастика. К. Величков, ПССъч. I, 18. Турското общество не е в състояние да устои на систематичния напор на търговци

Грешка при създаване на миникартинка: Липсващ файл