Page:RBE Tom3.djvu/618

От Читалие
Версия от 19:40, 3 юни 2014 на Ботьо (беседа | приноси) (Некоригирана)
(разл) ← По-стара версия | Текуща версия (разл) | По-нова версия → (разл)
Направо към: навигация, търсене
Страницата не е проверена


Той [Тимошката] отиде много високо. Сега движи своите дивизии към столицата на Чехословашко. А. Каралийчев, НЗ, 72. Турците движат нагоре, надолу се едни и същи войски и казват: и из Анадол иде много войска, но синко — суета! НБ, 1876, бр. 51-

52, 202.

5. Прен. Книж. Ръководя, направлявам осъществяването, извършването на нещо, действам за осъществяването, за изпълнението на нещо. Разбира се, не истинската пружина, която движеше всинко, беше поп Доно. Й. Йовков, Ж, 1945, 106. Адриана движи художествения живот на общежитието. Ст. Грудев, ББ, 41. Тая мисъл и страхът, който раждаше тя, и ужасът, не може би той движи нещата не както трябва, а към някаква задъдена улица -.., сега започнаха да приемат по-определена, no-утвърдена и затова no-застрашителна форма. Ст. Дичев, ЗСI, 305. Прокурорът движи това съдебно дело с особена бързина. // Обикн. за някакво чувство — ръководя, обуславям, определям действията, поведението на някого. — Забележете добре позите на тия кадаври. Не лини ли в тях ясно туй, що е движело душите им в последната минута? Й. Йовков, ПК, 104. Низостта му го въздигна, низост го движи и сега. Ив. Вазов, Съч. XXVII, 123. Не зная дали някакво реалистично чувство е движило нашите автори. Това не личи дори в словото на техните произведения. Н. Лилиев, Съч. Ш, 123. И денонощно с глас плачевен викат:/ „Смутихме на живота светлий зрак,/ движеше гняв душата и езика.“ К. Величков, Ад (превод), 73.

6. Прен. КниЖ. Давам тласък за развитието на нещо, въздействам върху нещо да се развива в положителна насока. Никога не губете вяра в човека. Тя е голяма сила, Надя! Тя движи човечеството напред, към прогреса и щастието... М. Марчевски, ТС, 74. Той гледаше в лика на светците и търсеше с вълнение неземната по хубост Таис — мечтата, която движй живота му и с която го прибра всевишният. Елин Пелин, Съч. IV, 13. В пиесата да няма декламацио-нни фрази. Колкото и хубави да са те, щом не движат драматическото действие напред,.., те нямат място в драматическото произведение. Н. Лилиев, Съч. Ш, 453. Тази сила [на труда] вълнува и движи,/ непрестанно напред тя зове. Хр. Радевски, П, 103. движа се страд. — Наказателният закон нарича тоя род престъпления „кражба с взлом“,.. И когато вие сте повикани да се произнесете върху такъв един виновник, трябва да помните, че сте тука не да се движите от сантименталности, а да бъдете строги. Ив. Вазов, Съч. ХШ, 25. Защо едно тяло, като захване да са движи от действието на някоя сила, ще следва за всегда нейното направление с неизменна скорост? Д. Витанов, НС (превод), 65.

ДВИЖА СЕ несв., непрех. 1. Намирам се в движение, местя се, премествам се от едно място към друго, като се мърдам, вървя, плувам, пълзя или пътувам. По тротоарите се движеха и бели, и негри, и китайци. Ал. Бабек, МЕ, 121. По пътя не се движеха пътници, нито скърцаше кола по шосето. К. Петканов, X, 104. По-едрите и по-стари кобили имаха на шиите си железни хлопки.. Из буренаците те се движеха винаги неспокойно, на бързи приливи, пръхтяха. Й. Йовков, ЧКГ, 69. Две рибки дойдоха съвсем близко до него [сома] и почнаха да се движат ту нагоре, ту надолу. Д. Калфов, КР, 9. В който и край на милионния град да отиде човек, навсякъде и през всяко време щи види голямо движение на хора и най-разнообразни превозни средства: отобуси, таксита, огромни товарни камиони и милиони частни коли. Освен това по многолюдните улици се движат и трамваи. Г. Белев, КВА, 171. Камионът е без гуми, движи се тежко. Л. Стоянов, X, 98. Охлювът се движеше бавно по кората на дръвчето.

• За облаци, мъгла, вода или река и под. От хоризонта пред тях [Елка и Владимир] се показа облак.. Той расте, иде, движи се към тях. Ив. Карановски, Разк. I, 59. Воловете рупкат крехката тревица около вадата, а той е легнал по гърба си, гледа на небето как се движат облаците. Т. Влайков, Р, 39-40. Водите в канала се движеха бавно към морето. Д. Добревски, БКН, 5. // Обикн. с обет. поясн. За човек — вървя, ходя по определен начин, със свойствена походка. Не го виждаха нито кога излиза, нито кога влиза. Беше обут наистина в емении и стъпваше леко, но и без това се движеше съвсем тихо, като сянка. Й. Йовков, Разк.

II, 79-80. Когато тя се движеше, не можеше фигурата й да не направи впечатлиние, все едно — на улицата, в градината, в стаята. Ст. Грудев, ББ, 48. Замфир Петров остана няколко минути загледан из двора и после тръгна към Славян Дойков със спокойни, отмерени крачки.. Фабрикантът се движеше със сигурна стъпка. Д. Ангелов, ЖС, 97. Той се движи винаги стегнато. // Обикн. с обет. поясн. За тяло, атоми, електрични товари и под. — местя се в пространството в определена посока по определен начин. С повишаване на температурата кинетичната енергия на молекулите се увеличава и те се движат с все по-големи скорости. Физ. X кл, 1951, 73. Както видяхме, атомът е сложна постройка, образувана от едно централно ядро, съставено от протони и неутрони и от допълнителни електрони, които се движат около ядрото по концентрични кръгови пътища. Хим. VII кл, 1950, 64. Когато различните точки от проводника имат различни потенциали, в него се създава електрично поле, от което свободните електрични товари се движат

Грешка при създаване на миникартинка: Липсващ файл