Page:RBE Tom2.djvu/435

От Читалие
Версия от 19:07, 15 декември 2013 на Ботьо (беседа | приноси) (Автоматични корекции)
Направо към: навигация, търсене
Страницата не е проверена


Трайко с увлечение в изборната борба. Т. Влайков, Съч. III, 246. Оттогава Вельо се впусна със същата стихия пък в търговията. Ил. Волен, ДД, 57. — Ето — посочи Найден с глава към подпоручик Добрев, — аз го поздравлявам. Верен е на княза, на България. И никога няма да се впусне в авантюри. Готов е да умре за отечеството си. В. Геновска, СГ, 180. Първомайсто-ри на еснафа, български търговци от Бал-капан хан, учители и вестникари, свещеници и печатари, млекари и градинари българи, сякаш са забравили, че са дошли тук [в Цариград] за гурбетчилък, пари да печелят, впуснали са се в политика, българския въпрос да разрешават, патриаршията, дипломатите, властите да надхитряват. Т. Жечев, БВ, 103. Отначало му потръгнало, но големите бащини и негови дългове, направени, когато били в затвора, го карали да се впуска в най-различни начинания. Н. Ферманджиев, РХ, 26. И тъй, пред социалдемократа неотлъчно стои целта: пълно освобождение на работническата класа от господствующата капиталистическа класа. С нея той се впуща в борбата, нея пропагандира, с нея ляга и с нея става. Г. Георгиев, Избр. пр, 11. // Увличам се в разказ за нещо. Гроздан се впусна в политиката, започна да разправя за новата офанзива на Съглашението, за провала на руското настъпление. Г. Караславов, ОХ II, 82. Няма елегантен файтон, който да не е минал през моята ръка! .. Моят академик бе оставил вече настрана щавенето на рунтава-та фаша от волска кожа и се впусна в подробностите на своето тънко, художествено изкуство. Д. Калфов, ПЮН, 110. Жена ми се разчувствува и почна да ми разказва за своите родители.. Тя се впусна в спомени, размекна се, дори се просълзи... М. Марчевски, ТС, 10.

ВПУСКАНЕ1, мн. -ия, ср. Остар. Отгл. същ. от впускам и от впускам се; впущане1 . При впускане на пара или сгъстен въздух в цилиндъра той се издига нагоре. Д. Христов, СПМ, 409.

ВПУСКАНЕ2, мн. -ия, ср. Отгл. същ. от впускам се; впущане2.

ВПУСКВАМ СЕ, -аш се, несв., непрех. Остар. Впускам се. Райна: .. Махни ся убийцо! (бутва го, впусква ся на бяг и ся изгубва). Д. Войников, РК, 62.

ВПУСНА. Вж. впускам.

ВПУСНА СЕ. Вж. впускам се.

ВПУСТЯ, -иш, мин. св. -их, св., прех. Диал. Впусна.

— От Ст. Младенов, Български тълковен речник..., 1951.

ВПУСТЯ СЕ, -иш се, мин. св. -их се, св., непрех. Остар. и диал. Впусна се. После са впустиха по чорапи да пристигнат оставените си другари (1 1/2 ч. далеко) и скоро са върнаха назад при дупката. Лет., 1876, 140. Гръците кога ся научили да правят кораб-ли, захванали да плуват по море. Така ви-тез Язон,.., впустил ся с един голям корабл по море, за да потръси счастие. Г. Иошев, КВИ, 56. Нашият предмет тука не ни до-пуща да ся впустиме в обширно разсъждение върху тях ръкописи. Т. С. Раковски, БС I, 200.

ВПУЩАМ. Вж. впускам.

ВПУЩАМ СЕ. Вж. впускам се.

ВПУЩАНЕ1, мн. -ия, ср. Остар. Отгл. същ. от впущам и от впущам се; впускане1.

ВПУЩАНЕ2, мн. -ия, ср. Отгл. същ. от впущам се; впускане2.

ВПЪЛЗЯ. Вж. впълзявам.

ВПЪЛЗЯВАМ, -аш, несв.; впълзя, -йш, мин. св. -ях, прич. мин. св. деят. впълзял, -а, -о, мн. впълзели, св., непрех. Рядко. С пълзене влизам (вътре) в нещо. Ако не вляза през вратата, ще впълзя под вратата. Ст. Младенов, БТТ I, 341. Враг ти впълзява в къщата, без да угадиш. Ст. Младенов, БТР

I, 341.

— От Н. Геров, Речник на блъгарский язик, 1895.

ВПЪЛЗЯВАНЕ, мн. -ия, ср. Рядко. Отгл. същ. от впълзявам.

— От Н. Геров, Речник на блъгарский язик, 1895.

ВПЪЛНЕ нареч. Остар. Напълно; впълно. За да дам достатъчно време на населението да се осветли впълне върху оценката, която ще вземе, и за да осигуря пълнота свобода и безпристрастие при изборите, аз възложих на моя военен министър генерал Ернрота да състави едно ново министерство. С. Радев, ССБ I, 270.

— От рус. вполне.

ВПЪЛНО нареч. Остар. Напълно; впълне. Не ни лишавайте от съдействието си.., и не чакайте от нас някое по-друго възмездие освен онова на почитанието, което впълно заслужавате. П. Р. Славейков, Р, 1871, кн. 2, 32. Но не стига., само да имаме училища и дружества, а трябва., да направим такивато общи заведения да отговарят впълно на целта си. У, 1871, бр. 12, 178. Да живее [Българското книжовно дружество]/ И да даде господ да ся умножи и напредне, та по-скоро и впълно да постигне тоя свой висок и преполезен задатък за народното ни и нравствено и веществено подобрявание. Лет., 1871, 238.

— От рус. вполне.

ВПЪХАМ, -аш, несв., прех. Пъхам нещо в друго; втикам, впъхам се страд.

— От Ог. Младенов, Български тълковен речник..., 1951.

ВПЪХВАМ, -аш, несв.; впъхна, -еш, мин. св. -ах, св., прех. Впъхам веднъж или изведнъж. До полунощ обхождах внимателно кварталите и впъхвах предпазливо позиви под вратите на зимниците и на оби