Page:RBE Tom1.djvu/733

От Читалие
Направо към: навигация, търсене
Страницата не е проверена


бижутерия и от бижутер; бижутереи, бижутериен. Бижутерски украшения. Бижутерс-ки занаят.


БИЗ-БИЗЕ нареч. Разг. Като съвсем близки хора, като между свои; свойски, фа-милиарно. — Не са намираш, слава богу, пред някой издайник. Синца сме от една черга. Аз нарочно за това съм дошел да са поразговорим и утешим братски, биз-бизе. 3. Стоянов, ЗБВ III, 36. Силвуплето започна разпалено да разправя кой е този Манда-жиев и каква дружба вадел той с някои от съдружниците на искърското предприятие, а с бай Жельо били съвсем на „ти“, биз-бизе, като че ли са другарували от детинство. К. Калчев, СТ, 250.

— Тур. biz-bize ’между нас, помежду ни’.


БИ`ЗНЕС м. Промишлена, търговска или друга дейност като източник на печалба. Когато ме съкратиха като домакин на градския духов оркестър .., аз не уних .. , като начало съобразих да започна бизнес с реставрация на билети за градския транспорт. 3. Петров, ЗС, 12. „Бизнесът си има свои закони, които трябва да се спазват. .. Тук приятели няма.“ Диал., 1990, бр. 28, 7. Като ученик .. Куинси започва да навлиза в света на музикалния бизнес. Диал., 1990, бр. 6, 14. — Ще дадете обява, че търсите еди-кого си, .. Но не забравяйте, че вестникарс-твото у нас е доходен бизнес само благодарение на рекламите. Ал. Бабек, МЕ, 226.

— Англ. business.


БИ`ЗНЕС-. Първа съставна част на сложни думи със значение: който е свързан с бизнес или се отнася до бизнес, напр.: биз-неспрограма, бизнесцентър идр.


БИ`ЗНЕСМЕН м. Човек, който се занимава с бизнес, който има бизнес. — Ние индустриалците, сме хора дисциплинирани — .., а ония, .., гледат само пари да лапат, същински бизнесмени. Д. Кисьов, Щ, 310. Ха-ризанов взел да подпитва за японски бизнесмени и търсел връзки с япрнски фирми за внос на дъбове-джуджета. Й. Попов, БНО, 137. Ичо може да не е никакъв харпунджия, но е роден бизнесмен. На обед намери едно хлапе. От него срещу сламената ми шапка получи много хубаво цигаре. Д. Цончев, ЛВ, 66.

— Англ. businessman.


БИЗНЕСМЕНСКИ, -а, -о, мн. -и. Прил. от бизнесмен. Бизнесменска фамилия.


БИЗНЕСМЕНСКИ. Обикн. с предл. п о. Нареч. от прил. бизнесменски. Като бизнесмен, по начин, присъщ за бизнесмен. Защо не беше баналната началническа история, историята на всеки порядъчен бизнесмен, който спи със секретарката си .., а накрая се оженва за нея и по бизнесменски е щастлив с нейното триединство на довереница, съдружница и любовница? Л. Дилов, ПМ, 21.

биз-бизе


БИ`ЗНЕСДАМА ж. Нов. Жена, която се занимава с бизнес. Ще им кумуват близки приятели — ветеринарен лекар и бизнесда-ма. НТ, 1999, бр. 53, 3. Бизнесдамата е шефка на бутика на моделиера [Клайн] в България. ДТ, 1998, бр. 20, 2.


БИЗНЕСКЛАСА ж. Луксозна класа2 в самолет. Купила самолетен билет .., но вместо бизнескласа, платила за икономическа. Нов., 1999, бр. 256, 10.


БИ`ЗНЕСКОНТАКТ м. Взаимоотношение, връзка с цел осъществяване на съвместен бизнес. Желанието е .. да се улеснят би-знесконтактите на редица чужди фирми с български партньори. Диал., 1990, бр. 6, 9. Клубът съществува от 1996 г. и основната му дейност е посредническа . „Не можем с вълшебна пръчка да решим проблемите на всички, които ни търсят, но се опитваме да .. посредничим в осъществяването на бизнесконтакти.“ СТ, 1999, бр. 44, 2.


БИЗНЕСПЛАН м. Нов. План за развиване на бизнес, който набелязва целите на предвижданата дейност и начините за тяхното постигане. Новосъздадените малки фирми, след одобрение на бизнесплана им, получават нисколихвен кредит. 24 часа, 1999, бр. 327, 8.


БИ`ЗНЕСПРОЕКТ м. Проект за развиване на бизнес. Квотата на успешните инициативи [в африканските страни] е само 61 на сто от бизнеспроекта. Д, 1994, бр. 5, 8.


БИ`ЗНЕССРЕДИ` мн. Среди, социални групи, свързани с бизнеса. Подкрепата [за инициативата] на българските високопоставени политици, бизнессреди и фондации е също необходима. ВЖ, 1999, бр. 50, 9. Имам познанства в бизнессредите.


БИ`ЗНЕСШПИОНАЖ ж. Шпионаж, който се отнася до бизнеса. Частната детективска агенция .. смята, че агентите .. са сред най-досадните в бизнесшпионажа. 3, 1992, бр. 19, 11.


БИЗОН м. Див северноамерикански бик, който се отличава с гърбав врат и силно развита предна част на тялото, покрита с дълга, мека козина. Bizonus. В степите изо-билствуват къртиците,.., прерийни вълци. Някога тук са се въдели на огромни стада бизоните. Л. Мелнишки, К, 31.

— Лат. bison.


БИЗОНОВ, -а, -о, мн. -и. Прил. от бизон. Бизонова кожа. Бизоново стадо.


БИЗОНСКИ, -а, -о, мн. -и. Прил. от бизон. Бизонско месо.


БИЙТ-. Първа съставна част на сложни думи със значение: който се отнася до движението на битниците, напр.: бийтгенера-ция, бийтпоколение, бийткултура и др.

— Англ. beat ’удрям’.


БИ`ЙТПОКОЛЕНИЕ, мн. няма, ср.

би`йтпоколение