Разлика между версии на „Page:RBE Tom10.djvu/113“

От Читалие
Направо към: навигация, търсене
(Некоригирана)
 
(Няма разлика)

Текуща версия към 16:26, 4 юни 2014

Страницата не е проверена


шно и спокойно, но той чака и с усмихнати и дяволити очи следи Никола. И. Йовков, Разк. I, 24. Виж ги селските клюкарки! Могат да отровят душата на човека .. Уж това са дреболии наглед, а какви неприятни неща ти причиняват. Кр. Григоров, ОНУ, 146. // На пръв поглед; видимо. Разхождайки се из Букурещ .. се натъкнахме на една сграда, при входа на която имаше поставена мраморна плоча, наглед без никакъв надпис. При по-внимателно взиране разбрахме, че има надпис. Г. Белев, КР, 27. Преподавателят по френски език не живееше с живота на Военното училище .. Наглед сякаш не забелязваше и индивидуалните особеност на своите ученици. Е. Каранфилов, Б III, 209. Учените са се усъмнили и в неизменната наглед скорост, с която Земята се върти около оста си. К, 1963, кн. 3, 30.

НАГЛЕДАМ. Вж. нагледвам, наглеждам инагледувам.

НАГЛЕДАМ СЕ. Вж. нагледвам се и наглеждам се.

НАГЛЕДВАМ, -аш, несв. (остар. и диал.); нагледам, -аш, се., прех. и непрех. Наглеждам; нагледувам. — Тате, Найдене извика им тя вие тук ли сте, да наглед-вате Янка. Ще изляза и аз малко до хорото. Г. Райчев, ЗК, 123. Владимир нагледваше добитъка, но като видя, че той кротува, зае се да помага на дърварите. Сп. Кралевс-ки, ВО, 116. Но трябваше да има человеци, които да нагледват изпълняват ли ся точ-но тия закони и .. да решават кой има право и кой няма. С. Радулов, НД (превод), 54. Молба ша ти са помоля, / да не ма, Радке, забравяш, / сутрин и вечер нагледваш, / млечице да ми донасяш. Нар. пес., СбНУ XXVII, 2. нагледвам се, нагледам се страд.

НАГЛЕДВАМ СЕ, -аш се, несв, (остар. и диал.-); нагледам се, -аш се, св., непрех. Наглеждам се. И не се нагледвах, и не се насищах на красоти, диви и пленителни. Ив. Вазов, Съч. XVII, 104.

НАГЛЕДВАНЕ1 ср. Остар. и диал. Отгл. същ. от нагледвам и от нагледвам се; наглеждане1, нагледуване. Училищата имат нужда от нагледване и настояване, както и всяка къща. Н. Бончев, Съч. I, 103.

НАГЛЕДВАНЕ2 ср. Остар. и диал. Ощгл. същ. от нагледвам се; наглеждане2.

НАГЛЕДВАЧ м. Остар. и диал. Охранител, пазач, надзирател; наглеждан, нагледник. В полето през цялата година пасат крави .. Без нагледвачи и пастири, защото е просторно и тревата навред е гъста и сочна. М. Яворски, ЕСВ, 88. Като се опитахме да посочим какво присъствието на неколцина британски офицери, като „добри нагледвачи“, може да спомогне за постигането на едно разрешение на въпроса, и видехме, че идеята не се прие благоприятно, ние веднага изоставихме предложението.

Пряп., 1903, бр. 29, 3. В черковното управление вселенската черковна власт има право: а) да бъде върховен нагледвач за вървежа на работите във всичките частни черкви. ПСп, 1873, кн. 7-8, 66-67.

НАГЛЕДВАЧКА ж. Остар. и диал. Жена нагледник; наглеждачка, нагледница.

НАГЛЕДЕН, -дна, -днр, мн. -дни, прил.

1. Който може да се наблюдава, да се види; видим, очевиден, явен. Изпречвам се пред интересна гледка: пред мене се намира, като сгушена между небостъргачите, ста-ринната църква „Св. Троица“, нагледно доказателство за вечното съжителство между църквата и капитала. Г. Белев, КВА, 86. Тези разкази [народните] дават нагледния и жив образ на глупав мъж, мързелива и невярна жена, лоша снаха. Б. Ангелов, ЛС, 70, Смаяна от неочаквания успех на правителството ... опозицията се старае по всякакъв начин да омаловажи тоя нагледен успех, като се надява с тая маневра да окуражи своите упаднали духом приятели. Бълг., 1902, бр. 528, 1.

2. Който може лесно да се възприеме и разбере; разбираем, ясен. Самите пъстри, нагледни рисунки като за деца взеха очите на родопчани. Бл. Димитрова, ПКС, 205. Йов-ковото творческо дело и сега свиретелст-вува по безспорен начин за изразителността на родната реч, за нейната, мъжественост и сила,., за възможността й да прави мисълта ясна и нагледна, поетична и реалистична. СбАСЕП, 445. По броя на ивиците в дадено землище Може да се съди за разчленеността' на релефа, Но най-на-гледна представа ще ни даде процентното съотношение на площите, включени в различните ивици. М. МиЧев и др., 3, 153.

3. Който се осъществява, постига чрез материали, картини, изображения и др. за онагледяване. В едно средно голямо предприятие благоустройствените работи се изразяват в следното: разваляне на временни сгради (..) и извозване на отпадъците,., поставяне на материали, по (..) нагледна агитация (почетни табла, диаграми, портрети и др.). ВН, 1959, бр. 2438, 2. След един кратък период на , твърде голяма условност в изображението .. църквата прави от религиозната живопис основно средство за нагледно разяснение на светото писание. Хр. Ковачевски, СК, 34. — Ти какви зрелища си устройвал тази сутрин на пазара? .. — Брей, всичко знаеш... Това, братче, не беше зрелище, а нагледен урок по класова борба. Ем. Манов, ДСР, 44.

4. За средство за обучение, агитация, реклама и под. — който служи за зрително възприемане и по-лесно внушаване, разбиране, запомняне на нещо; илюстративен, показен. Обясняваха с най-големи подробности предавания материал .. За това, за което нямаше нагледни материали сами чертаеха на черната дъска. А. Станоев, П, 50. Рано тая