Разлика между версии на „Page:RBE Tom3.djvu/369“
(→Некоригирана) |
(Няма разлика)
|
Текуща версия към 19:30, 3 юни 2014
история. П. Незнакомов, ЖВ, 42. Малките колони .. са от .. зелен мрамор (..), яспис и гранит. А. Каралийчев, С, 44. Тя [джамията] е строена от Шах Джахан. От гранит, червен пясъчник и бял мрамор. Т. Кюранов, АП, 11. С нокти дълбахме скалите, / в гранита тунели пробихме. Н. Вапцаров, Ст,
1946, 48. Искърът ли твойте / гранити проеде /.. / О, Балкан — не зная. Ив. Вазов, Съч. Ш, 134. • Обр. Да можем изгради без стид / народний идеал, / нам трябват миш-ци от гранит/и воля от метал. Ив. Вазов, Съч. П, 48. Сред мрака на нощи безкрайни / милиони люде се тълпят / и удрят морна-та си гръд / в гранита на вековни тайни. Хр. Смирненски, Съч. I, 132.
2. Прен. Книж. Като прил. неизм. Който е твърд, здрав, несломим. Под кръстно зло плещи се не превиха, / ни сили в път, в трънлив път измениха, / в гранит гърди не кипна нивга злоба. П. К. Яворов, Съч. I, 48. О Твърд като гранит. Извънредно много, изключително твърд. Аз се сблъсквам с други чудни песни, дето се разкрива в още по-сюблимно сияние тая хубава и горда душа.., твърда като гранит. К. Величков, ПССъч.
1. XX.
— От ит. granito.
ГРАНИТЕН, -тна, -тно, мн. -тни и (рядко) -а, -о, мн. -и, прил. 1. Който се състои от гранит. Цар Аспарух сгради своя дворец. Сгради го от гранитен камък и пъстроцветни дървета. Н. Райнов, ВБД, 9.
2. Който е направен от гранит. Петдесет и шест гранитни стъпала водят сред зелената трева на могилата до мавзолея. Г. Ка-раславов, Избр. съч. Ш, 362. Всички стени бяха иззидани от големи гранитни блокове, по които се виеха зелени пълзящи растения. Ал. Бабек, МЕ, 218. Коравите ръце тежат/като гранитени павета. А. Герма-нов, М, 47.
3. Прен. Книж. Много силен, здрав, устойчив. Там никога не се чуваха груби гласове на подофицери, нямаше кавги и ръмжения
— някакво сляпо подчинение ги сплотяваше под мълчаливата гранитна дисциплина на тоя джентлемен. М. Кремен, Б, 66. В неотстъпното трагично страдание на своята душа той се мъчи да изкове една гранитна поетическа философия, в която се пречупват противоположни настроения — скептичност и вяра, зов за непокорство пред съдбата и мистична молба за милосърдие над човека. Р, 1927, бр. 242, 2.
ГРАНИТИЗАЦИЯ ж. Минер. Процес, който се извършва в дълбочината на земната кора и в резултат на който се образуват гранитоподобни скали. В резултат на някои метаморфни процеси (гранитизация,..) може да се образуват скали, които не се отличават от магмените скали по състав и структура. Г. Георгиев, П, 115.
24 Речник на българския език, т. III
ГРАНЙТНО нареч. Рядко. Твърдо, непоколебимо. Но цялата обществена съвест на Швеция се изправя гранитно в защита на националната гордост и чест на своя прекрасен народ. ВН, 1953, бр. 291, 4.
ГРАНЙТОВ, -а, -о, мн. -и, прил. Който се отнася до гранит. Гранитова разновидност.
ГРАНИТОГНАЙС м. Минер. Скала, която по състав и структура наподобява гранит и е получена при преобразуване на утаечни и метаморфни скали. Между гранита и гнайса често се наблюдават преходи; тогава според това дали шистозната структура на скалата е повече или по-малко ясна, тя се именува гранитогнайс. Геол. IX кл, 128-129.
ГРАНЙТОГРЕС, мн. няма, м. Материал на основата на гранита с голяма здравина, използван за направа на облицовъчни плочи. Ако сте решили да сложите на пода си по-лесна за поддържане настилка, то добър вариант за вас е гранитогресът. 168 часа, 2000, бр. 42, УП.
— От ит. granito ‘гранит’ + grezzo ‘необработен, груб, суров’.
ГРАНИТОГРЕСЕН, -сна, -сно, мн. -сни, прил. Който е направен от гранитогрес. Когато говорим за теракота, фаянсови и гра-нитогресни плочки, от самосебе си изниква и думата италиански. 168 часа, 2000, бр. 42, VII.
ГРАНИТОЙД м. Минер. Вид скала, която по състав и външен вид е близка до гранита. Смесен гранитоид. Магмен гранито-ид.
ГРАНИТОЙДЕН, -дна, -дно, мн. -дни. Минер. Прил. от гранитоид. Смесени грани-тоиди. Те са образувани в резултат на смесването на гранитоидна магма с твърди натрошени скали, чийто състав е различен от този на магмата. Г. Георгиев, П, 3Í4.
ГРАНИТОЛ м. Спец. Вид изкуствена кожа, която се използва за изработка на обувки, за подвързия на книги и др. Фортовете от гранитол обикновено се изработват от три слоя. При наличност на по-дебел гранитол фортовете могат да бъдат изготвени от два и даже от един слой (особено за леки типове обувки). П. Цветков и др., ТОП, 61.
ГРАНИТОЛОВ, -а, -о, мн. -и. Спец. Прил. от гранитол. Гранитолови бомбета за обувки.
ГРАНИТОПОДОБЕН, -бна, -бно, мн. -бни, прил. За скала — който по състав и структура е подобен на гранит.
ГРАНЙТПОРФИР м. Минер. Светло-оцветена скала, която се образува при дълбоко проникване на магмата в пукнатините.