Разлика между версии на „Page:RBE Tom1.djvu/51“

От Читалие
Направо към: навигация, търсене
(Некоригирана)
 
(Одобрена)
 
(Не са показани 3 междинни версии от 2 потребители)
Състояние на страницатаСъстояние на страницата
-
Непроверена
+
Одобрена
Тяло на страницата (за вграждане):Тяло на страницата (за вграждане):
Ред 1: Ред 1:
4. Така наречените от някои автори „фраземи“, т.е. съчетания, в които един от компонентите е добил ново значение, свързвайки се с точно определена лексикална единица, а другият остава семантично непроменен (напр.: <i>бял кахър, бакалски сметки, мечешка услуга).</i>
+
{{+}}
 +
4. Така наречените от някои автори „фраземи“, т.е. съчетания, в които един от компонентите е добил ново значение, свързвайки се с точно определена лексикална единица, а другият остава семантично непроменен (напр.: <i>бял кахър</i>, <i>бакалски сметки</i>, <i>мечешка услуга</i>).
  
5. Включват се и близките до сложните названия фразеологизми, които имат експресивен характер (напр.: <i>жълтата гостенка</i> 'тубекулоза', <i>Дядо Иван</i> 'Русия').
+
5. Включват се и близките до сложните названия фразеологизми, които имат експресивен характер (напр.: <i>жълтата гостенка</i> ’тубекулоза’, <i>Дядо Иван</i> ’Русия’).
  
6. В преработеното издание на Речника към блока на фразеологията се представят и устойчивите сравнения, напр.: <i>бледен като платно, невинен като ангел, прилича ми (отива ми) като на свинче звънче</i> и под.
+
6. В преработеното издание на Речника към блока на фразеологията се представят и устойчивите сравнения, напр.: <i>бледен като платно</i>, <i>невинен като ангел</i>, <i>прилича ми (отива ми) като на свинче звънче</i> и под.
  
 
7. Ясните по смисъл поговорки и пословици се дават като примери към съответното значение (напр. <i>Блага реч железни врата отваря.</i> Послов.).
 
7. Ясните по смисъл поговорки и пословици се дават като примери към съответното значение (напр. <i>Блага реч железни врата отваря.</i> Послов.).
  
Същото се отнася и за сложните названия и сложните термини, които по описателен път назовават едно понятие и при които няма семантична трансформация на компонентите им <i>(български език, Българска академия на науките, пощенска станция).</i>
+
Същото се отнася и за сложните названия и сложните термини, които по описателен път назовават едно понятие и при които няма семантична трансформация на компонентите им (<i>български език</i>, <i>Българска академия на науките</i>, <i>пощенска станция</i>).
  
8. Клиширани изрази, като пожелания, поздрави, благословии, клетви и др. (напр.: <i>добър ден, добро утро, за много години, да пукнеш, помози бог, господ здраве да ти дава</i> и др.). Те се дават заедно с фразеологизмите с известни обяснения по следния начин:
+
8. Клиширани изрази, като пожелания, поздрави, благословии, клетви и др. (напр.: <i>добър ден</i>, <i>добро утро</i>, <i>за много години</i>, <i>да пукнеш</i>, <i>помози бог</i>, <i>господ здраве да ти дава</i> и др.). Те се дават заедно с фразеологизмите с известни обяснения по следния начин:
  
<b>годи`на...</b> (Тълкуване. Примери от автори.) О <b>За много години.</b> Благо-пожелание за дълъг живот.
+
<b>годи`на</b>(Тълкуване. Примери от автори.) <b>За много години.</b> Благопожелание за дълъг живот.
  
<b>ден...</b> (Тълкуване. Примери от автори.) О <b>Добър ден.</b> Поздрав при среща през деня.
+
<b>ден</b>(Тълкуване. Примери от автори.) <b>Добър ден.</b> Поздрав при среща през деня.
  
9. Глаголно-именни съчетания (като: давам заповед —заповядвам, вдигам въстание — въставам), които представят конкретизация на едно обобщаващо значение на глагола, се дават към това значение (вж. Тълкуване на думите, т. VII. А. 1.).
+
9. Глаголно-именни съчетания (като: <em>давам заповед</em> — заповядвам, <em>вдигам въстание</em> — въставам), които представят конкретизация на едно обобщаващо значение на глагола, се дават към това значение (вж. Тълкуване на думите, т. VII. А. 1.).
  
<b>II.</b> В Речника на българския език не са включени:
 
  
1. Рядко употребявани фразеологизми, характерни само за отделен диалект (напр. <i>Без три вола два чифта; В здрава нога трън</i> и под.) или фразеологизми — чужди заемки, които не са в духа на българския език и не са затвърдени в книжнината.
+
<b>II.</b> В Речника на българския език <b>не са включени</b>:
 +
 
 +
1. Рядко употребявани фразеологизми, характерни само за отделен диалект (напр. <i>Без три вола два чифта</i>; <i>В здрава нога трън</i> и под.) или фразеологизми — чужди заемки, които не са в духа на българския език и не са затвърдени в книжнината.
  
 
2. Жаргонни или вулгарни фразеологизми (напр. псувни и др.).
 
2. Жаргонни или вулгарни фразеологизми (напр. псувни и др.).
Ред 27: Ред 29:
 
4. Диалектни фразеологизми от Фразеологичния речник на българския език, когато за тях няма материал и не са известни на авторите на речника.
 
4. Диалектни фразеологизми от Фразеологичния речник на българския език, когато за тях няма материал и не са известни на авторите на речника.
  
<b>Ш.</b> Тълкуване на фразеологизмите. Всички устойчиви съчетания и фразеологични единици се дават в края на речниковите статии на всяка от пълнозначните думи в състава им като се разделят в три блока: а) сложните названия и термини след знака О. б) след тях след знака &gt; се изреждат същинските фразеологизми. в) сложните лексико-граматични единици (ако думата образува такива) се посочват след тях също след знака &gt;.
+
 
 +
<b>III. Тълкуване на фразеологизмите.</b> Всички устойчиви съчетания и фразеологични единици се дават в края на речниковите статии на всяка от пълнозначните думи в състава им като се разделят в три блока: а) сложните названия и термини след знака . б) след тях след знака > се изреждат същинските фразеологизми. в) сложните лексико-граматични единици (ако думата образува такива) се посочват след тях също след знака >.

Текуща версия към 11:37, 5 декември 2012

Корекцията на страницата е одобрена


4. Така наречените от някои автори „фраземи“, т.е. съчетания, в които един от компонентите е добил ново значение, свързвайки се с точно определена лексикална единица, а другият остава семантично непроменен (напр.: бял кахър, бакалски сметки, мечешка услуга).

5. Включват се и близките до сложните названия фразеологизми, които имат експресивен характер (напр.: жълтата гостенка ’тубекулоза’, Дядо Иван ’Русия’).

6. В преработеното издание на Речника към блока на фразеологията се представят и устойчивите сравнения, напр.: бледен като платно, невинен като ангел, прилича ми (отива ми) като на свинче звънче и под.

7. Ясните по смисъл поговорки и пословици се дават като примери към съответното значение (напр. Блага реч железни врата отваря. Послов.).

Същото се отнася и за сложните названия и сложните термини, които по описателен път назовават едно понятие и при които няма семантична трансформация на компонентите им (български език, Българска академия на науките, пощенска станция).

8. Клиширани изрази, като пожелания, поздрави, благословии, клетви и др. (напр.: добър ден, добро утро, за много години, да пукнеш, помози бог, господ здраве да ти дава и др.). Те се дават заедно с фразеологизмите с известни обяснения по следния начин:

годи`на… (Тълкуване. Примери от автори.) ◇ За много години. Благопожелание за дълъг живот.

ден… (Тълкуване. Примери от автори.) ◇ Добър ден. Поздрав при среща през деня.

9. Глаголно-именни съчетания (като: давам заповед — заповядвам, вдигам въстание — въставам), които представят конкретизация на едно обобщаващо значение на глагола, се дават към това значение (вж. Тълкуване на думите, т. VII. А. 1.).


II. В Речника на българския език не са включени:

1. Рядко употребявани фразеологизми, характерни само за отделен диалект (напр. Без три вола два чифта; В здрава нога трън и под.) или фразеологизми — чужди заемки, които не са в духа на българския език и не са затвърдени в книжнината.

2. Жаргонни или вулгарни фразеологизми (напр. псувни и др.).

3. Авторски фразеологизми (оригинални метафорични изрази), които не са се затвърдили в езика (напр. банкетът на живота, Д. Димов; мозъчен ревматизъм, Хр. Ботев).

4. Диалектни фразеологизми от Фразеологичния речник на българския език, когато за тях няма материал и не са известни на авторите на речника.


III. Тълкуване на фразеологизмите. Всички устойчиви съчетания и фразеологични единици се дават в края на речниковите статии на всяка от пълнозначните думи в състава им като се разделят в три блока: а) сложните названия и термини след знака ◇. б) след тях след знака > се изреждат същинските фразеологизми. в) сложните лексико-граматични единици (ако думата образува такива) се посочват след тях също след знака >.